Co zrobić, aby mieć i emeryturę, i etat

autor: Marek Opolski21.01.2011, 03:00; Aktualizacja: 22.01.2011, 11:44

Osoby, które chcą pracować na etacie  i pobierać pełną emeryturę, mają obowiązek rozwiązać stosunek pracy nawiązany przed nabyciem uprawnień emerytalnych. Jeśli im się to uda, a nie ukończyły wieku emerytalnego, muszą później uważać, aby ich przychód nie przekroczył określonych progów zarobkowych.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (71)

  • jola(2015-08-17 10:29) Zgłoś naruszenie 30

    Do: Oburzony: Kolego, moja Mama ma 61 lat i baaardzo ciężko pracuje jako sprzątaczka w przychodni (mega zasuw!!!), więc nie pisz, że gdyby musieli ciężko pracować - poprzechodziliby na emerytur. Moja Mama musi pracować - bo z emerytury nie wyżyje. Osobną sprawą jest jej skrajne już wyczerpanie...

    Odpowiedz
  • 64latek(2012-11-15 13:04) Zgłoś naruszenie 10

    Ciekawe jaka jest interpretacja po zakwestionowaniu Ustawy Emerytalnej przez TK. Czy osoby które uzyskały prawo do świadczenia w datach 1.08.2009 - 31.12.2010 i osiągną powszechny wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn) w najbliższych latach, będą mogły pobierać pełną emerytury bez konieczności zwolnienia się z pracy.
    (Osoby te naj ą zawieszoną emeryturę z racji ograniczenia w kwestii progów zarobkowych). Ktoś wie?

    Odpowiedz
  • Leszek .(2012-06-22 19:08) Zgłoś naruszenie 00

    Niestety te same bzdury dotycza ludzi pracujacych za granica , a ktörzy nabrali praw emerytalnych w polsce . Typowo Polski galimatias !

    Odpowiedz
  • statystyczna emerytka(2012-03-14 09:33) Zgłoś naruszenie 00

    Mam 60 lat i 40 lat pracy zawodowej. Czuję się oszukana przez ustawodawców z ustawy o emeryturach z 1998 z póżniejszymi zmianami, a szczególnie krzywdząca jest zmiana z 2011 podpisana przez Prezydenta. Chcesz otrzymywac należna emeryture i dalej pracować zwolnij sie na jeden dzień !., czy to nie jest szalone! Kombinacje,kombinacjami zastepuja! To nie jest Państwo dla ludzi pracujących uczciwie przez długie lata na godziwą emeryturę, która nie pozwala na godziwe życie i trzeba dalej pracować. Musiałam wybrać pracę , aby żyć , bo nikt juz mnie drugi raz nie zatrudni.

    Odpowiedz
  • ewa(2011-11-11 22:44) Zgłoś naruszenie 00

    Aw mojej pracy została zwolniona młoda kobieta która ma dwóję dzieci na utrzymaniu a emeryci zostali pobierając wypłatę i emeryturę a ta młoda kobieta nie ma z czego utrzymać dzieci czy to jest sprawiedliwe?

    Odpowiedz
  • Oburzony(2011-10-25 20:06) Zgłoś naruszenie 00

    Wiem dlaczego emeryci dalej chcą pracować w urzędach na ciepłych posadkach, bo ta praca nie wymaga od nich żadnego wysiłku, mogą siedzieć, pić kawkę, przeglądać internet i pierniczyć z kolegami o głupotach,Gdyby musieli wykazać się ciężką pracą to szybko odeszliby na emeryturę. Zapraszam wszystkich takich emerytów na prace do kopalni 500 m poniżej poziomu terenu.

    Odpowiedz
  • JAGA(2011-10-16 12:56) Zgłoś naruszenie 00

    Witam wszystkich pokrzywdzonych w majestacie prawa poprzez art.103a. Pisanie w internecie nic nie da. Trzeba składać pozwy do sadu. Ja już zostałam potraktowana odmownie przez ZUS i Okregowy sąd, złozyłam apelację. Służę pomocą innym.

    Odpowiedz
  • emerytka pracujaca(2011-09-15 13:00) Zgłoś naruszenie 00

    Niech mi ktoś mądry odpowie jaki cel jest w tym, że na jeden dzien się zwolnię, pracodawca mój mnie przyjmie, bo ja juz mam nowa umowę przygotowaną jakie do daje efekty dla tych co to wymyślili. Bo ja tego nie rozumiem. Ci co mają dobre stosunki w firmir i długoletnimi i cenionymi pracownikami napewno zostaną przyjęci. I co to daje w rezultacie.

    Odpowiedz
  • Pracujący emeryt(2011-09-13 21:27) Zgłoś naruszenie 00

    Napewno w miejsce zwolnionych emerytów nikt nie przyjmie nowych ludzi do pracy. Firmy będą zadowolone, że pozbywają się pracowników, zmniejsza im się zatrudnienie. Pracę podzielą na pozostałych i podwyższki im napewno nie dadzą wiem to z doświadczenia.

    Odpowiedz
  • przeżyłemwieludebiliktórzychcieliwięcejniżzasługiw(2011-09-07 00:50) Zgłoś naruszenie 00

    życzę wam mojej emerytury 4800zł i mojej pensji 7500zł brutto ale nic za darmo życzę również całkowitej utraty zdrowia w związku z pracą która dała mi tą emeryturę

    Odpowiedz
  • KAMIL(2011-08-10 17:00) Zgłoś naruszenie 01

    emeryci nareście przestaną blokować dobre miejsca pracy, naprawde dobra ustawa, stare chciwe zgryźliwe wygodne lenie !!

    Odpowiedz
  • TYLKO POLSKA NIE EMIGRACJA(2011-08-10 16:54) Zgłoś naruszenie 00

    NAREŚCIE ! ! ! I TAK TO ZA MAŁO BO JAK EMERYTKA SIĘ ZWOLNI CHOĆBY NA JEDEN DZIEŃ TO MOŻE ZNÓW JĄ PRZYJMĄ I DALEJ BĘDZIE SIEDZIAŁA NA 2 KRZESŁACH JEDNĄ DUPĄ, POWINNO BYĆ DEFINITYWNIE ALBO PRACA ALBO ŚWIADCZENIA EMERYTALNE NOWE PRZEPISY SĄ TROCHE DO OMINIĘCIA ALE I TAK BRAWO PIERWSZY DOBRY KROK DO ZMNIEJSZENIA BEZROBOCIA WYWALIĆ POWOLI EMERYTÓW ZAKICHANYCH

    Odpowiedz
  • emeryt(2011-08-02 15:44) Zgłoś naruszenie 00

    Jeśli zaś osoby, które dotychczas pracowały na więcej niż jednym etacie oraz zwolniły się choć raz przed 1 stycznia 2011 r. na emeryturę i podjęły zatrudnienie w dalszym ciągu u tego samego lub innego pracodawcy będą miały przeliczone emerytury tylko z wybranego przez siebie etatu, tzn. na którym więcej zostało ulokowanych składek, jakie odprowadzał pracodawca z macierzystego zakładu pracy, o ile podejmą decyzję odejścia z dniem 1 października 2011 r. Obecnie nie ma możliwości, aby emerytura była liczona z kilku etatów. Nie zakłada tego projekt Parlamentu Europejskiego. Projekt nie zakłada również pracy na jednym z etatów i pobieranie świadczenia emerytalnego jednocześnie od 1 stycznia 2011 r. Osoby, które nadal pobierają świadczenie, zrezygnowały z jednego z etatów i pracują w dalszym ciągu na drugim mogą mieć dużo niższą emeryturę po 1 października 2011, pod warunkiem kontynuacji dalszego zatrudnienia. Jeśli zaś przejdą na pełne świadczenie emerytalne emeryturę będą miały przeliczoną tylko raz w oparciu o bardzo wysoki wskaźnik waloryzacji FRD (z obu etatów,luka w Ustawie). W późniejszym okresie nie będzie możliwości ponownego przeliczenia, gdyż skutkuje to niższymi wpływami na FRD, a nawet zablokowaniem wypłat świadczeń.

    Odpowiedz
  • emeryt(2011-08-02 15:28) Zgłoś naruszenie 00

    Zainicjowana przez prezydenta nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych umożliwia ponowne przeliczenie emerytury osobom, które zdecydują się na zawieszenie emerytury z dniem 1 października mówi Wóycicka. Dotyczy to również osób, które przeszły na emeryturę w okresie od 8 stycznia 2009 r. do końca ubiegłego roku jednocześnie kontynuując pracę u tego samego pracodawcy bez rozwiązania stosunku pracy. Te osoby, o których mowa wyżej, jeśli zdecydują się na odejście na emeryturę pełną bez możliwości łączenia jej z pracą będą miały przeliczone ponownie emerytury, które co prawda będą dużo wyższe niż na dotychczasowych zasadach. Wynika to m.in. z wysokiego wpływu składek na Fundusz Rezerwy Demograficznej zaznacza Wóycicka. Przeliczona emerytura zostanie tylko raz, później nie będzie możliwości jej ponownego przeliczenia. Zaś osoby, które będą w dalszym ciągu kontynuować zatrudnienie mogą mieć problemy z przeliczeniem emerytury zawieszonej i odwlekanej na okres kolejnych m.in. 18 miesięcy (skutkiem mogą być niższe wpływy na FRD i zablokowanie wypłat świadczeń). Nie jest też prawdą, że waloryzacja w 2012 r. osiągnie stan 4%, chyba, że więcej osób odejdzie na emeryturę już 1 października i nie będzie kontynuowało zatrudnienia. Wówczas wyższe wpływy z FRD zaowocują lepszą waloryzacją rok rocznie, a osoby pozostające po 1 października 2011 r. na emeryturze zyskają na tej waloryzacji.

    Odpowiedz
  • inka(2011-08-02 01:23) Zgłoś naruszenie 00

    Tere fere. Młodzi także chcą pracować. Wśród pracujących emerytów pełno obiboków tak samo jak i wśród młodych. Emerytom nikt nic nie zabiera, mają to co sobie wypracowali a młodzi co? G... bo właśnie emeryci blokują etaty. I to jest sprawiedliwość!

    Odpowiedz
  • Anka(2011-08-02 00:46) Zgłoś naruszenie 00

    Do oszukanej i innych. To niesprawiedliwe aby pobierać emeryturę i pracować bez rozwiązywania stosunku pracy. Chamstwem i złodziejstwem jest ten przepis. Kto urodził się 31 grudnia 1953 r. o 23.59 ma emeryturę bez rozwiązywania stosunku pracy a ten kto urodził się 1 stycznia 1954 r o godzinie 00.01 już jej nie ma. Czy to nie debilizm? I gdzie tu sprawiedliwość!

    Odpowiedz
  • zainteresowana(2011-07-28 20:46) Zgłoś naruszenie 00

    Do 23: nmd-
    -i nie masz racji; jednak nie wiesz co mówisz, jeśli ktoś się uczył, mieszkał w internacie a pracował w rolnictwie tylko w wakacje,to może mieć doliczone tylko dwa miesiące wakacji kiedy faktycznie pracował, a jeśli mieszkałby z rodzicami i pomagał po południu to jego celem była nauka a nie praca - taką odpowiedź udzielił ZUS na mój wniosek (identyczny przypadek) - a może to zależy od ZUS-u ?

    Odpowiedz
  • hanys(2011-07-27 11:07) Zgłoś naruszenie 00

    z obu etatów musi sie zwolnic

    Odpowiedz
  • emeryt(2011-07-26 19:08) Zgłoś naruszenie 10

    Jeżeli Osoba Pracuje Na 2 Etatach Na Umowe O Prace I Pobiera Emeryturę To Musi Zwalniac Sie Z Obu Etatów ?Moze Da Zwolnic Z Jednego Etatu Zanieśc Świadectwo Pracy Do ZUS I Dalej Pobierac Emeryture I Zachowac Ten Jeden Etat Bez Rozwiązywania Stosunku Pracy ? Orientuj Sie Ktoś Czy Takie Coś Jest Możliwe

    Odpowiedz
  • A...Schetyna niech wyciągnie z szuflady........(2011-07-26 16:47) Zgłoś naruszenie 10

    projekt obywatelski OPZZ=emerytury po 40 l pracy...rodacy!!!

    Odpowiedz