Pacjent wymagający leczenia w szpitalu ma prawo wybrać dowolną placówkę ochrony zdrowia w kraju niezależnie od miejsca zamieszkania czy zameldowania. Szpital natomiast ma obowiązek zapewnienia chorym badań, leków czy materiałów opatrunkowych. Za ich zużycie nie może pobierać dodatkowych opłat od pacjentów.
Pacjent, który wymaga leczenia szpitalnego, ma prawo żądać od personelu tam zatrudnionego poszanowania jego praw. Te są bardzo szerokie – od podstawowych jak prawo do wyboru szpitala po bardziej szczegółowe jak np. prawo do intymności czy do zachowania tajemnicy lekarskiej. Dokładnie opisuje je ustawa o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta.

Dowolny szpital

Przede wszystkim chory może swobodnie wybierać placówkę, w której chce być leczony. To niestety bardzo często jest przyczyną gigantycznych kolejek w miejscach cieszących się największym uznaniem. Pacjenci wybierają bardzo często daleko położony szpital, bo wykonuje on wysokospecjalistyczne zabiegi i leczą tam, według obiegowej opinii, najlepsi specjaliści. Czasami taki tok myślenia jest błędny, bo jeżeli u chorego ma być wykonany prosty zabieg czy operacja, to można je uzyskać niekoniecznie w szpitalu klinicznym, ale w najbliższej placówce powiatowej. Nierzadko okazuje się, że tam jest zdecydowanie krótszy czas oczekiwania. To, ile trzeba czekać w konkretnej placówce na wykonanie danej operacji, można sprawdzić na stronach internetowych NFZ (www.nfz.gov.pl). Warto to zrobić, żeby przekonać się, w którym szpitalu w najbliższej okolicy są najkrótsze terminy oczekiwania.
To jest tylko część artykułu. W pełnej wersji dowiesz się więcej na temat:

Leki musi zapewnić szpital

Kto może wyjść ze szpitala na przepustkę

Obecności studentów

Prawa do informacji

Zgody na zabieg

Zobacz pełną treść artykułu w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jakie prawa ma pacjent w szpitalu.