Kobiecie w ciąży podlegającej ubezpieczeniu chorobowemu przysługuje zasiłek chorobowy i świadczenie rehabilitacyjne w wysokości wyższej niż pozostałym ubezpieczonym. Zasiłek wypłacany jest też przez dłuższy okres – maksymalnie przez 270 dni.
Wypłata świadczeń z ubezpieczenia chorobowego uzależniona jest od podlegania temu ubezpieczeniu. Mogą je więc otrzymać m.in. pracownice, kobiety wykonujące pracę nakładczą, umowę zlecenia, prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Prawo do zasiłku chorobowego

Ubezpieczona kobieta w ciąży niezdolna do pracy z powodu choroby nabywa prawo do zasiłku chorobowego. Przysługuje on przez okres trwania niezdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 270 dni. Zasiłek wypłacany jest w maksymalnej wysokości – 100 proc. podstawy wymiaru.
Należy pamiętać, że chorej ubezpieczonej będącej w ciąży, która jest pracownicą albo osobą wykonującą pracę na podstawie umowy o pracę nakładczą, przed zasiłkiem chorobowym wypłaca się wynagrodzenie za czas choroby. Przysługuje przez okres 33 dni w roku kalendarzowym w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru.

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Gazety Prawnej.