Magazynier był zatrudniony na podstawie umowy na czas nieokreślony. Pod koniec marca 2008 r. złożył wypowiedzenie umowy o pracę. Przepracował w firmie krócej niż dwa lata, więc przysługuje mu miesięczny okres wypowiedzenia, który upłynie 30 kwietnia. Pracodawca chciałby jednak, aby stosunek pracy rozwiązał się pod koniec czerwca. Czy jest to możliwe?
Nie
Podpisując umowę o pracę z magazynierem, pracodawca nie ustalił dłuższego okresu wypowiedzenia. W tej sytuacji obowiązują więc uregulowania kodeksowe.
Kodeks pracy określa ustawowe okresy wypowiedzenia umów zawartych na czas nieokreślony. Są one uwarunkowane długością stażu pracy pracownika u danego pracodawcy. W przypadku pracowników zatrudnionych na stanowisku związanym z odpowiedzialnością materialną za powierzone mienie (np. magazynier) pracodawca może już na początku zatrudnienia zabezpieczyć się przed zbyt szybkim rozwiązaniem stosunku pracy i ustalić w umowie o pracę dłuższe okresy wypowiedzenia. Zgodnie z art. 36 par. 5 k.p., jeżeli osoba odpowiedzialna za powierzone mienie będzie pracowała krócej niż sześć miesięcy, wówczas okres wypowiedzenia wyniesie miesiąc, a przy stażu co najmniej sześciomiesięcznym - trzy miesiące. Warunkiem obowiązywania dłuższego okresu wypowiedzenia jest jednak zamieszczenie w umowie o pracę takiego zapisu. Zastrzeżenie dłuższych okresów wypowiedzenia jest fakultatywnym elementem umowy o pracę, jednak ma istotne skutki. Jego zamieszczenie powoduje bowiem, że przedłużenie okresu wypowiedzenia nastąpi niezależnie od tego, która strona stosunku pracy wystąpi z inicjatywą zakończenia zatrudnienia. Jego brak oznacza natomiast, że zarówno pracodawcę, jak i pracownika obowiązują ustawowe okresy wypowiedzenia.
W analizowanej przez nas sytuacji należy zastosować ustawowy, tj. miesięczny okres wypowiedzenia, mimo że pracownik zajmuje stanowisko pracy związane z odpowiedzialnością majątkową za mienie powierzone. Pracodawca nie wprowadził bowiem do umowy o pracę zapisu o dłuższym okresie wypowiedzenia, a skoro tego nie uczynił, umowa rozwiąże się z końcem kwietnia 2008 r.
PODSTAWA PRAWNA
Art. 36 par. 5 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).