Emerytura dla osób urodzonych po 1948 roku może stanowić sumę dwóch części ustalonych według nowych i starych zasad. Mieszany sposób jej obliczenia dotyczy tylko tych, którzy wiek emerytalny osiągną w latach 2009-2013, nie są członkami OFE oraz nie pobrali, nawet za jeden miesiąc, wcześniejszej emerytury obliczonej według dotychczasowych zasad.

Czy ważna jest data złożenia wniosku

Nasza pracownica 15 stycznia 2009 r. ukończy 60 lat. Ma 19 lat okresów składkowych i nieskładkowych oraz nie przystąpiła do OFE. Chce złożyć wniosek o emeryturę jeszcze w styczniu. Czy otrzyma ona emeryturę obliczoną wyłącznie według nowych zasad?
Nie
ZUS ustali prawo do emerytury z tytułu osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego, a wysokość jej obliczy według mieszanego sposobu.
Z uwagi, że pracownica urodziła się po 1948 roku, wiek emerytalny ukończy w 2009 roku, nie przystąpiła do OFE oraz nie pobrała nawet przez jeden miesiąc emerytury obliczonej według starych zasad, spełnia warunki do otrzymania emerytury mieszanej. Emerytura ta jest obliczana częściowo według starych, a częściowo według nowych zasad, w zależności od roku, w którym zostanie osiągnięty wiek emerytalny. Dla osoby, która osiągnie wiek uprawniający do emerytury w 2009 roku, emerytura wynosi 80 proc. emerytury obliczonej na podstawie art. 53 (na zasadach dotychczasowych) oraz 20 proc. emerytury obliczonej na podstawie art. 26 (na nowych zasadach).
Podkreślić należy, że nawet gdyby pracownica zgłosiła wniosek o emeryturę w 2010 roku, zostałaby ona obliczona jako odpowiedni procent emerytury ustalonej zgodnie z art. 53 i art. 26 ustawy emerytalnej (80 i 20 proc.). Istotna jest bowiem data osiągnięcia wieku emerytalnego, a nie data zgłoszenia wniosku. Oczywiście data zgłoszenia wniosku będzie miała wpływ na obliczenie części emerytury ustalanej na dotychczasowych zasadach, tj. na podstawę wymiaru i część socjalną świadczenia (24 proc. kwoty bazowej).
Podstawa prawna
• Art. 24, 183 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.).

Czy emeryturę dostaną tylko urodzeni po 1948 roku

Nasz pracownik wiek emerytalny 65 lat osiągnął 13 września 2008 r. Nadal jest zatrudniony. 2 stycznia 2009 r. zgłosił wniosek o przyznanie emerytury mieszanej. ZUS jednak odmówił ustalenia wysokości emerytury w taki sposób i obliczył ją według starych zasad. Czy ZUS postąpił prawidłowo?
Tak
Wnioskodawca nie ma prawa do obliczenia emerytury według mieszanego sposobu, gdyż urodził się przed 1949 rokiem. Emeryturę obliczoną częściowo według nowych, a częściowo według starych zasad mogą otrzymać tylko osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r., które wiek uprawniający do emerytalny osiągną w okresie od 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2013 r.
Osoba, o której mowa w pytaniu, mogłaby złożyć wniosek o obliczenie emerytury według nowych zasad. W myśl ustawy emerytalnej mężczyzna urodzony przed 1 stycznia 1949 r., który po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego kontynuuje zatrudnienie, a ponadto posiada co najmniej 25 lat okresów składkowych i nieskładkowych i z wnioskiem o emeryturę wystąpi po 31 grudnia 2008 r., może mieć emeryturę obliczoną według nowych zasad, jeśli jest wyższa od tzw. starej emerytury.
Podstawa prawna
• Art. 55, 183 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.).

Czy można pobierać wcześniejszą emeryturę

Pracownica w marcu 2009 r. osiągnie powszechny wiek emerytalny. Ma ona przyznane prawo do wcześniejszej emerytury pracowniczej. Zanim podjęła zatrudnienie w naszej firmie (od kwietnia 2006 r.), pobierała to świadczenie. Od grudnia 2006 r. ZUS zawiesił wypłatę emerytury ze względu na wysokość osiąganego przez pracownicę przychodu. Czy pracownica może, po osiągnięciu 60 lat, wnioskować o ustalenie emerytury mieszanej?
Nie
Osoba uprawniona m.in. do wcześniejszej emerytury pracowniczej może z chwilą osiągnięcia wieku emerytalnego (60 lat) wnioskować o przyznanie emerytury mieszanej tylko wtedy, gdy nie pobrała przyznanego jej świadczenia. Jest to możliwe m.in. w przypadku zawieszenia emerytury z uwagi na kontynuowanie zatrudnienia u pracodawcy, u którego osoba była zatrudniona przed nabyciem prawa do tego świadczenia.
W analizowanej sytuacji nie jest możliwe obliczenie emerytury według mieszanego sposobu, gdyż uprawniona do wcześniejszej emerytury pobierała to świadczenie. Pracownica będzie mogła wystąpić z wnioskiem o ustalenie emerytury na nowych zasadach (na podstawie art. 26 ustawy emerytalnej), ale w tym celu musiałaby złożyć wniosek o przyznanie emerytury z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego (na podstawie art. 24 ustawy emerytalnej).
Podstawa prawna
• Art. 183 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.).



Czy możliwa emerytura mieszana w 2013 roku

Wykonywałem prace w szczególnych warunkach z wykazu A. Nie ukończyłem do końca 2008 roku wieku emerytalnego i dlatego chcę skorzystać z emerytury na podstawie art. 184 ustawy emerytalnej. Nie przystąpiłem do OFE. Czy ZUS może obliczyć emeryturę według mieszanego sposobu?
Tak
Wiek uprawniający do emerytury musi być jednak ukończony w latach 2009 - 2013. Przez pojęcie wiek uprawniający do emerytury należy rozumieć nie tylko 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn, ale również obniżony wiek uprawniający do emerytury przyznawanej na podstawie art. 184 ustawy emerytalnej.
Podstawa prawna
• Art. 183 i 184 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.).

Czy istotny jest okres zatrudnienia

Nasza pracownica w kwietniu 2010 r. ukończy 60 lat. Nie jest członkiem otwartego funduszu emerytalnego. Ma stosunkowo krótki staż pracy - 13 lat i 4 miesiące okresów składkowych i nieskładkowych. Czy pracownicy tej będzie przysługiwała emerytura obliczana według nowych zasad?
Nie
Pracownica otrzyma emeryturę po osiągnięciu wieku emerytalnego wynoszącego w przypadku kobiet 60 lat. Będzie ona obliczona częściowo według nowych, częściowo według starych zasad. Z uwagi, że pracownica osiągnie wiek emerytalny w 2010 roku, emerytura będzie stanowiła sumę 70 proc. emerytury obliczonej na starych zasadach (na podstawie art. 53 ustawy emerytalnej) i 30 proc. emerytury obliczonej na nowych zasadach (na podstawie art. 26 ustawy emerytalnej).
Podstawa prawna
• Art. 24, 183 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.).

Czy ZUS zamieni rentę na emeryturę

Od czerwca 2007 r. mam przyznane prawo do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Przyjęty do obliczenia renty staż wynosi 16 lat i 2 miesiące okresów składkowych i nieskładkowych. Nie jestem członkiem otwartego funduszu emerytalnego. W lutym 2009 r. ukończę 60 lat. Wiem, że w związku z ukończeniem powszechnego wieku emerytalnego ZUS zamieni mi z urzędu rentę na emeryturę. Chciałabym, aby ZUS obliczył ją według mieszanego sposobu. Czy jest to możliwe?
Tak
Konieczny będzie jednak w tej sprawie pani wniosek. ZUS przyzna emeryturę z urzędu zamiast renty z tytułu niezdolności do pracy od dnia ukończenia przez panią 60 lat. Przy ustalaniu wysokości emerytury z urzędu dla ubezpieczonych urodzonych po 31 grudnia 1948 r. stosuje się nowe zasady (wynikające z art. 26 ustawy emerytalnej). Jednak ubezpieczona, której ZUS przyzna z urzędu emeryturę w latach 2009 - 2013 i która nie jest członkiem otwartego funduszu emerytalnego, może złożyć wniosek o ponowne obliczenie emerytury według mieszanego sposobu (na podstawie art. 183 ustawy emerytalnej). Wyjaśnić też trzeba, że osoba, której ZUS przyznał emeryturę z urzędu, a która spełnia warunki do przyznania wcześniejszej emerytury (na podstawie art. 46 i 50 ustawy emerytalnej, m.in. emerytury pracowniczej, z tytułu wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze) i nie wystąpiła z wnioskiem o jej przyznanie, może wnioskować o obliczenie emerytury na dotychczasowych - starych zasadach.
Podstawa prawna
• Art. 26, 53, 56, 183 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.).



Czy ZUS podwyższy emeryturę do najniższej

W marcu 2009 r. będę składała wniosek o emeryturę. W tym miesiącu ukończę 60 lat. Nie przystąpiłam do otwartego funduszu emerytalnego. Mam 17 lat okresów składkowych i nieskładkowych. Czy emerytura zostanie podwyższona do emerytury najniższej?
Nie
Powszechny wiek emerytalny (60 lat) ukończy pani w 2009 roku i dlatego emerytura zostanie obliczona w 80 proc. według dotychczasowych zasad (wynikających z art. 53 ustawy emerytalnej), a w 20 proc. według nowych zasad (wynikających z art. 26 ustawy emerytalnej). Jeżeli suma ustalonych kwot jest niższa niż emerytura najniższa, to następuje podwyższenie do emerytury najniższej. Jest ono jednak możliwe tylko wówczas, gdy uprawniony posiada staż emerytalny wynoszący w przypadku kobiet 20 lat okresów składkowych i nieskładkowych, a w przypadku mężczyzn 25 lat takich okresów.
Podstawa prawna
• Art. 87, 183 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.).

Czy okresy rolne zostaną uwzględnione

Będę składała wniosek o emeryturę. 1 stycznia 2009 r. ukończyłam 60 lat. Przez 9 lat byłam zatrudniona na podstawie umowy o pracę i przez 8 lat opłacałam składki do KRUS. Z KRUS nie przysługuje mi żadne świadczenie. Czy okres opłacania składek do KRUS zostanie uwzględniony przy obliczaniu wysokości emerytury z ZUS?
Tak
Emerytura zostanie obliczona według mieszanego sposobu, tj. w 20 proc. według nowych, a w 80 proc. według dotychczasowych zasad.
Okresy opłacania składek na ubezpieczenie społeczne rolników mają wpływ na obliczenie emerytury według dotychczasowych i nowych zasad.
Podstawa prawna
• Art. 56, 183 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.).