Nie można zwolnić dyscyplinarnie urzędnika, który w trakcie zwolnienia lekarskiego w wyznaczonym przez ustawę terminie nie dostarczył oświadczenia majątkowego.
Pracownica była zatrudniona w urzędzie miasta na czas nieokreślony na stanowisku inspektora. Zajmowała się m.in. wydawaniem w imieniu burmistrza decyzji administracyjnych.
Ze względu na zagrożoną ciążę przebywała przez kilka miesięcy na zwolnieniu lekarskim. W tym czasie (do 30 kwietnia 2008 r.) była zobowiązana do złożenia oświadczenia majątkowego. Urzędniczka nie dopełniła tego obowiązku. Burmistrz na podstawie art. 24k ust. 3 i 4 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2001 r. nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) zwolnił ją dyscyplinarnie. Wskazał, że przepis ten nakazuje, bez sprawdzania przyczyny, rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia w terminie 30 dni od dnia upływu złożenia oświadczenia. W tym przypadku jest to równoznaczne z jej rozwiązaniem na podstawie art. 52 par. 1 pkt 1 kodeksu pracy.
Urzędniczka od rozwiązania umowy odwołała się do sądu I instancji. Ten uznał, że nie można zwolnić pracownika w trybie dyscyplinarnym, bez wcześniejszego ustalenia przyczyn rażącego naruszenia obowiązków pracowniczych. Sąd przywrócił ją do pracy. Podobnego rozstrzygnięcia również dokonał po apelacji urzędu – sąd II instancji.
Urząd miasta postanowił więc odwołać się do Sądu Najwyższego, który na wtorkowej rozprawie oddalił jego skargę.
– Zwolnienie dyscyplinarne może nastąpić wtedy, gdy zostaną ustalone przyczyny rażącego niedopełnienia obowiązków pracowniczych – uzasadniała Małgorzata Gersdorf, sędzia sprawozdawca.
Obecnie obowiązujące przepisy zostały już znowelizowane. Od następnej kadencji pracownicy samorządowi wskazani w ustawie, którzy nie złożą oświadczenia majątkowego w wyznaczonym terminie, będą wzywani do zrobienia tego w innym.
Sygn. akt. I PK 188/09