Firma nie może dowolnie zatrudniać pracowników

autor: Opracowała Monika Burzyńska08.09.2009, 03:00; Aktualizacja: 08.09.2009, 15:33

Pracodawca, który zawiera umowę na czas określony głównie po to, aby szybko ją rozwiązać, obchodzi przepisy prawa pracy i narusza zasady współżycia społecznego.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (9)

  • LKJ(2012-05-11 12:06) Zgłoś naruszenie 00

    Umowę "o prace"??? O jakie prace?

    Odpowiedz
  • ktosiu(2009-09-08 17:46) Zgłoś naruszenie 00

    Jezeli ja jako pracodawca zawieram na te 5,10,15 lat z pracownikiem umowe to po to, zeby ten pracownik pracowal przez ten okres. Chociaz przypadku takiej umowy mozna jasno powiedziec, ze jest to pewien sposob na ominiecie niebezpieczenstw dla pracodawcy tzn: w przypadku umowy na czas niekreslony jest to chociaz odprawa 3 miesieczna i uzasadnienie wypowiedzenia(musi byc w miare mocne). A w przypadku takiej wlasnie dlugiej umowy, chodzi tylko i wylacznie o 3 umowe na czas nieokreslony(obecnie zawieszony przepis). Od razu mowie, ze nie jest to i sprawiedliwe, ale jest to jedyna jak narazie obrona pracodawcy przed tzw lewusami i porzucajacymi prace z dnia na dzien. Bo poki bedzie tak, ze pracownik ma tylko prawa a pracodawca ma tylko obowiazki, to nie bedzie zdrowej relacji pomiedzy pracodawca i pracownikiem. Poza tym, taka umowa jest na pewne lepsza od czesto zawieranych umow zlecen, ktore w rzeczywistosci maja znamiona umowy o prace.

    Odpowiedz
  • ike(2009-09-08 17:31) Zgłoś naruszenie 00

    Najlepiej to narazie zatrudniają firmy na umowe zlecenie 1 m-c umowa i 1 dnia m-c dzwoni ze juz dziekuje firmy rowniez zatrudnają ze stopniem umiarkowanym i znacznym to jest nie do pomyslenia aby za takich otrzymywał jeszcze doplaty az tyle procent a co 3 grupą przeciez wedlug znaczenia tych grup to najbardzej powinna byc ta wlasnie grupa ze szczegą uwagą Natomiast na czas okreslony czy tez nie to jak chce taki urząd pozbyc sie pracownika to zawsze znajdzie jakąs wymówke i podlzy swinie aby go zwolnic i bez wygrania w sądzie

    Odpowiedz
  • tylko tyle(2009-09-08 16:17) Zgłoś naruszenie 00

    alejaja a czy z kolei to że pracownik może w każdej chwili bez podania przyczyny rozwiązać w każdej chwili dowolną umowę (no zachowując okres wypowiedzenia) to jest ok? przecież pracodawca musi przygotować plany, finanse i stanowisko pracy i nagle okazuje się, że pracownikowi już nie pasi i znowu: szukanie pracownika, dodatkowe zamieszanie, przyuczenie do pracy nowej osoby. a uwierz - o dobrego pracownika na prawdę nie jest łatwo, przerobiłam to i nigdy więcej pracowników - tylko umowy cywilno-prawne. większość pracowników ma tylko oczekiwania, roszczenia i żądania (czyli same koszty dla pracodawcy), a co w zamian - BYCIE w pracy. nie dziękuję.

    Odpowiedz
  • alajaja(2009-09-08 15:50) Zgłoś naruszenie 00

    Oczywiście nie popieram pomysłu zgłoszonego przez KTOSIA żeby pracownik decydował o wynagrodzeniu i rodzaju umowy , ale umowa na czas określony na 10 lat jest nadużyciem.

    Odpowiedz
  • alajaja(2009-09-08 15:48) Zgłoś naruszenie 00

    Do czerwony : a uważasz że zawieranie umowy o pracę na czas określony na 10 lat jest uczciwe? Przecież to zwykłe oszustwo. Niewielu pracowników pracuje tak długo w jednej firmie, więc takie umowy i zawarte w nich klauzule o okresie wypowiedzenia i uzasadnieniu są nieuczciwe. Proponując taki tryb zatrudnienia pracodawca ma inny zamiar niż umówiony.

    Odpowiedz
  • Czerwony(2009-09-08 11:40) Zgłoś naruszenie 00

    Socjalizm dobrze sie zadomowil w SN!
    Brawo Towarzysze!

    Odpowiedz
  • Czerwony(2009-09-08 11:39) Zgłoś naruszenie 00

    Socjalizm dobrze sie zadomowil w SN!

    Odpowiedz
  • ktosiu(2009-09-08 11:11) Zgłoś naruszenie 00

    Czyli zdaniem sadu pracodowca nie ma prawa decydowac na jaka umowe chce zatrudnic pracownika, tylko ma przedstawic kilka rodzajow umow i pracownik wybiera sobie najbardziej korzystna? Niedlugo dojdzie do tego ze to pracownik bedzie ustalal sam sobie pensje za prace a pracodawca bedzie zobowiazany obligatoryjnie wyplacac taka pensje, jaka sobie ustalil pracownik.

    Pytanie sie narzuca - po co sa w takim razie przepisy o zawarciu klauzuli dwutygodniowego wypowiedzenia w umowie na czas okreslony? I po co jest przepis o tym, ze w przypadku wypowiedzenia przez pracodawce, nie musi on podawac przyczyny zwolnienia.

    Odpowiedz