Przedsiębiorcy trudniej jest o wcześniejszą emeryturę

autor: Artur Radwan06.08.2009, 10:05; Aktualizacja: 06.08.2009, 19:31

60-letni mężczyzna, ubiegając się o emeryturę, musi przed złożeniem wniosku być pracownikiem. Jeśli jest bezrobotny, ZUS sprawdza, co robił wcześniej.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (20)

  • Gina(2012-03-28 12:45) Zgłoś naruszenie 00

    Uważam , ze to oszustwo . jak placic skladki to biorą jak przyzancemeryture
    odmawiają. Mój mąż pracował u mnie w zakladzie w szczegolnych
    warunkach. Może ktoś zna wykładnię SN dotyczaca tej sprawy

    Odpowiedz
  • Renia(2012-02-29 22:59) Zgłoś naruszenie 00

    Co z przedsiębiorcą jednoosobowej firmy transportowej w której jest jednocześnie kierowcą tira i przedsiębiorcą?
    Czy jemu nie należy się wcześniejsza emerytura za pracę w szczególnych warunkach?

    Odpowiedz
  • XP(2011-08-28 12:55) Zgłoś naruszenie 00

    Na tych posadach to trzeba drzwigu żeby ich wyrwać z stołków i przenieść na emeryturę .

    Odpowiedz
  • karo(2010-09-27 10:55) Zgłoś naruszenie 00

    ZUS to zlodzieje'

    Odpowiedz
  • jan (-56(2010-09-08 10:55) Zgłoś naruszenie 00

    maga mnie zamknac to odpoczne za moja wypowiedzale jak to jest biedny rolnik zeruje na mnie bo ciezko sie narobi zniwa 3 dni;idzie na wczesniejsza a nadal czepie kase za ziemie i sie smieje jak to mu teraz dobrze sprzedaje jaja na rynku bez placenia dochodui klamie ze niby te jajka to wiejskie;sa przykladypracownik schorowany wczesniejsza renta pozniej emerytura;bo mu sie nalezy taki chory biedak a zapierd;;a po 12 godz,A ja co zapiepsz;;po²&' dziennie i nie moge skozystac i przywileju po 'à latach
    pracy orzejsc na wczesniejszaO k;;;a co to za po,,,y kraj

    Odpowiedz
  • Karol(2010-07-19 22:47) Zgłoś naruszenie 00

    Do Jul 66 poz 10 czy Ty uważasz że ja po przepracowaniu 46 lat pracy skladkowej nie uzbierałem sobie na emeryturę Państwo zabierało mi przez 46 lat i policz sobie ile mi zabrano a jle mi oddadzą w formie emerytury. Azobacz i policz sobie jak wygląda emerytura mundurowych skoro po 16 latach mundurowy ma 300 zł więcej niż ja po 46 latach składkowych i Oni skladek emerytalnych nie płacą i teraż 38 letni emeryt pracuje na całym etacie zajmując miejsce tym którzy pracy nie mają ponieważ On miał lepsze uklady i Ty uważasz to za sprawiedliwe . Jle lat życia zostało mi a jle młody emeryt będzie brał emeryturę a Ty będziesz pracował i placił podatek żeby sprawiedliwe państwo mogło mu wyplacać emeryturę. Życzę przyjemnej efektywnej pracy i płacenia dużych podatków na emerytury mundurowe i innych uprzewilejowanch dlaczego nie zrobią że liczą się lata pracy .

    Odpowiedz
  • jolros(2009-11-11 14:41) Zgłoś naruszenie 00

    Niech nikt nie próbuje czasem być na wcześnijszej emeryturze,być zatrudnio-nym w w swoim dawnym zakładzie i jednocześnie prowadzić działalność go-spodarczą w formie karty podatkowej.Naliczą Wam w następnym roku tyle,że się nie pozbierasz,chyba ,ze z działalności masz wysokie zyski co jest mało prawdopodobne.ZUS nie poinformuje Cię w odpowiednim czasie ,ze przekroczyłeś kwotę ,którą możesz dorobić.

    Odpowiedz
  • Mawo(2009-08-25 10:53) Zgłoś naruszenie 00

    To jawna dyskryminacja - osoba opłacająca wszystkie składki do ZUSu ( a pazerny ZUS je z ochotą przyjmuje ) to musi mieć takie same prawa do renty czy emerytury obojętnie czy prowadzi działalność czy pracuje na umowę o pracę , tak mówi logika. Albo ZUS nie powinien tych składek przyjmować , natomiast pracujący odkładał sobie na swoje konto .

    Odpowiedz
  • Jul.66(2009-08-12 10:47) Zgłoś naruszenie 00

    ja nie krytykuje, sam kokosów nie zarabiam, ale III filar nie jest tylko dla bogatych, niektóre towarzystwa mają takie oferty które daja gwarancje zwrotu a składki nie muszą być wcale wysokie- ja tak właśnie robię, może nie bęlę multimiliarderem na emeryturze, ale zapowiada się nieźle

    Odpowiedz
  • M.J.(2009-08-10 10:39) Zgłoś naruszenie 00

    Do 10: Kiedy zaczynaliśmy pracę w PRL-u/ lata 60 i 70-te/ nie było możliwości, by zakładać indywidualne konta emeryt. Państwo zabierało nam część zarobków i wydawało bez kontroli, niewiadomo na co. Nasze oszczędności "zjadła" inflacja lat 80 i 90-tych/ a ci ,którzy lokowali w dolarach kupowanych na "czarnym rynku" płaczą do dziś- dolar to 3zł! Może i nie liczysz na ZUS, ale jeżeli nie jesteś : rolnikiem, sędzią, prokuratorem lub mundurowym, to składki i tak musisz odprowadzać. Ciesz się, że masz takie zarobki, które pozwalają Ci, na oszczędzanie w III filarze, ale nie pouczaj ludzi, którzy ledwo "wiążą koniec z końcem", gdzyż nie masz gwarancji, że Twój fundusz nie splajtuje, kiedy będziesz przechodził na swoją, zasłużoną emeryturę. Pozdrawiam.

    Odpowiedz
  • Jul.66(2009-08-08 16:58) Zgłoś naruszenie 00

    Nie chce Cie dziwić, Kazimierzu, ale tak jest w każdym cywilizowanym kraju. W Europie praca do 67 roku zycia nikogo nie dziwi, przeciwnie, starsi ludzie SAMI chca pracowac dłużej, bo przynajmniej nie dziadxzieją. Ty bys pewno chcial iśc na emeryture po piecdziesiatce, niech mlodzi cie utrzymuja, a Ty bedzieszx popijal na dzialce drinki z palemka czy piwko?> Przekonanie ze panstwo ci daje emeryture jest zludne. To mlodzi pracuja na emeryture starszych. Ja nie licze na zus. oplacam sobie sam III filar w avivie, czyli tym commercial union i polegam na sobie. nie chce nic od zusu, wole dluzej pracowac, wiecej wplat samemu sobie zrobic, zainwestowac i tyle.

    Odpowiedz
  • kazimierzz(2009-08-07 10:44) Zgłoś naruszenie 00

    Odmawiają prawa do emerytury, odmawiają praw do renty... Co za kraj! Niebawem będziemy pracowali do siedemdziesiątki, żeby mieć co jeść.

    Odpowiedz
  • ---d(2009-08-07 08:36) Zgłoś naruszenie 00

    DO KRZYSZTOF
    od kiedy to cała banda urzędasów stanowi w Polsce prawo...
    przemyśl głosowanie a potem obarczaj winą

    Odpowiedz
  • Inka(2009-08-06 19:10) Zgłoś naruszenie 00

    Do:ZXC - Błąd jaki robi duża część osób to naliczenie i zawieszenie emerytury- na tym się często traci.Naliczona choć zawieszona emerytura to 'emerytura" Gdyby Pani złożyła wniosek w momencie faktycznego odejścia na emeryturę np.w tym roku to ZUS wybrałby lata 1994-2003/wskaźnik 150%/.

    Odpowiedz
  • zxc(2009-08-06 16:46) Zgłoś naruszenie 00

    I kolejny absurd ;Jak to jest ; złożyłam wniosek o przeliczenie emerytury w kwietniu 2009 roku.
    1/W latach 1994 – 2003 wskaźnik wynosił 150 % . Cały czas pracuję. W kwietniu 2009 r złożyłam wniosek o przeliczenie wg.nowej kwoty bazowej emerytury /dalej pracując/. W dniu 28.V.2009r otrzymałam z ZUS decyzję , w której ZUS przyjął do wyliczenia wskaźnik za lata 1997 do 2006 i wyszło MU - 130 % . O 20% mniejszy -o 1/5 mniejszy. Przecież to jest złodziejstwo w biały dzień. Podobno- dłużej pracując otrzymamy wyższą emeryturę.??? Pani Fedak ,Panie Góra –coś nie tak. Podobno ZUS oblicza wg. najkorzystniejszych lat pracy. W tym przykładzie było 10 kolejnych lat, mogło być 10 lat z 20-tu ostatnich. W jednym i drugim przykładzie winien być zastosowany ten sam okres tj.1994-2003 . A ten przykład pokazuje, że delikatnie mówić tak nie jest. I jak tu dłużej pracować

    Odpowiedz
  • krzysztof(2009-08-06 15:57) Zgłoś naruszenie 00

    Do Niccolo51
    Masz rację.Jest w tym kraju wiele absurdów i reliktów PRL.Ciekawe że ZUS o tym nie informuje na samym początku gdy od początkującego przedsiębiorcy pobiera pierwszą składkę.Można tłumaczyć to tym , że nieznajomość przepisów szkodzi.W zgodzie z przepisami tą całą bandę urzędasów można przesunąć do pracy w oborach i chlewach bo tam jest ich miejsce.

    Odpowiedz
  • niccolo51(2009-08-06 12:34) Zgłoś naruszenie 00

    Ta sytuacja to relikt PRL-u.Pracownikami byli tylko ci,co pracowali w uspołecznionych zakładach pracy.Tzw. "prywaciarze" niby dobrze zarabiali, za co byli karani brakiem prawa do wcześniejszej emerytury. I to trwa nadal. Zetknąłem się w tych latach z wyrokiem SN, który dokładnie to objaśnił w uzasadnieniu. Szkoda, ale nie pamiętam sygnatury.

    Odpowiedz
  • alejaja(2009-08-06 11:13) Zgłoś naruszenie 00

    A mówią, że wszyscy są równi wobec prawa. Okazuje się jednak, że to tylko propaganda, bo czym różnią się pieniądze przynoszone do ZUS przez pracownika od pieniędzy przynoszonych do ZUS przez przedsiębiorcę. A miało być tak pięknie!
    Do 1 : taka sytuacja miała miejsce również za rządów PiS, więc ten sarkazm jest nie na miejscu.

    Odpowiedz
  • ---d(2009-08-06 11:10) Zgłoś naruszenie 00

    miałam nadzieję że się to zmieni
    ale w naszym kraju zawsze byli równi i równiejsi...
    przecież prowadzący dział. muszą odprowadzać składki a z niczego praktycznie nie mogą skorzystać
    nie tak jak kopalnie...z założenie nie płacą ani zusów ani podatku a uprawnienia emerytalne...no comments

    Odpowiedz
  • przedsiębiorca(2009-08-06 10:59) Zgłoś naruszenie 00

    Państwo POprawa!! Szkoda gadać, dosłownie mnie zamurowało!!! SZOK!

    Odpowiedz