Andrysiak: Tego rynek nie wyreguluje

autor: Andrzej Andrysiak29.11.2011, 06:00; Aktualizacja: 29.11.2011, 07:33

Wyobraźmy sobie taką przyszłość: Oto Polska w 2040 r. Kraj pięćdziesięciolatków, z niedoborem rąk do pracy i pracownikami obłożonymi horrendalnymi składkami, bo muszą utrzymać armię emerytów. W budżecie państwa zionie dziura, system emerytalny, na krawędzi bankructwa a ciemiężona podatkami gospodarka ledwo zipie.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (8)

  • antonio(2011-12-14 10:33) Zgłoś naruszenie 00

    Jestem w grupie 50+ i bardzo sfustrowana. Mam wrażenie, że wpadam w depresję, a mogłabym i chcę naprawdę wiele. Nie można "wylewać dziecka z kąpielą" i jak wszędzie należy zachować zdrowe relacje. Sama jestem matką, korzystałam z urlopów macierzyńskich, opieki ..., ze świadomością, że inni w tym czasie za mnie realizują zadania i muszę odczekać czas jakiś na awans. Czas minął, jestem dyspozycyjna, zdrowa i co? I CIACHO.

    Odpowiedz
  • piotr(2011-11-29 20:35) Zgłoś naruszenie 00

    Nieźle pan to ujął, w praktyce mniej więcej tak to funkcjonuje. Powinien pan jednak podkreślić i wyraźnie uwidocznić, że przed propozycją wydłużania wieku emerytalnego powinno się stworzyć warunki do tego, aby przedsiębiorcy byli zainteresowani zatrudnianiem ludzi w wieku przedemerytalnym. Obecne propozycje premiera, to tak jakby użyć papieru, a później zrobić rzecz zasadniczą...

    Odpowiedz
  • ubawiony(2011-11-29 20:24) Zgłoś naruszenie 00

    Oczywiście że rynek by to wyregulował: po prostu starszy pracownik zarabiał by mniej skoro byłby mniej wydajny. Autorowi chodzi o sposób na pozaginanie rzeczywistości, czyli jak zmusić firmy do równego traktowania zupełnie różnych pracowników. Nie da się. Ale w ramach udowodnienie że się mylę niech autor kupi dwudziestoletni samochód płacąc tyle co za nowy i niech nie narzeka.

    Odpowiedz
  • bezrobotny(2011-11-29 18:21) Zgłoś naruszenie 00

    Czy wreszcie przestaną wszyscy pisać że RYNEK jest receptą na wszystko!? to bzdura powtarzana od 1989!

    Odpowiedz
  • Oburzony(2011-11-29 12:31) Zgłoś naruszenie 00

    Jak widać jest zmowa w spr. zapędzania starych ludzi do pracy - a raczej prosto na cmentarz. Co za hipokryzja. Jest grupa dziennikarzy, która naprzemian regularnie pisze te bzdury. Są to artykuły na zmówienie.
    Ludzie swoje - oni swoje. Wszyscy wiedzą dokładnie, że emerytura powinna zależeć od lat pracy (lat składkowych) - a nie lat życia. Każdy to wie - ale milczą - bo lepiej tkwić w kłamstwie, matactwie i wciskaniu ludziom ciemnoty.

    Odpowiedz
  • przyszły emeryt(2011-11-29 11:57) Zgłoś naruszenie 00

    Można w trosce o wyższe świadczenia podnieść wiek emerytalny do 100 lat, a wtedy śmiało możnaby tym, którzy dożyją płacić emeryturę np. 100 tys. zł/m-c a i tak byłyby w ZUS-ie ogromne oszczędności...

    Odpowiedz
  • XXYYZZ(2011-11-29 09:19) Zgłoś naruszenie 00

    Kwestia "wydajności" młodych pracowników:
    - młode, ciężarne kobiet idą na zwolnienie lekarskie często już od połowy ciąży aż do porodu;
    - są często na zwolnieniach, urlopach różnego rodzaju, bo narty w Alpach, wyjazd do Tunezji itp.
    - nie zostają po ustawowych godzinach bo małe dzieci, basen, korty itp;
    - nie są innowacyjni.
    Wiem, biorę mimowolny udział w wojnie starzy-młodzi, ale zachowania obserwuję w moim miejscu pracy.

    Odpowiedz
  • jura(2011-11-29 08:51) Zgłoś naruszenie 00

    szkoda że Madagaskar nie został kiedyś naszą kolonią bo mielibyśy dzisiaj gdzie wysłać polityków i dziennikarzy

    Odpowiedz