Wojciechowski: Bez podwyższania wieku emerytalnego czeka nas dalszy wzrost podatków

autor: Wiktor Wojciechowski25.11.2011, 07:50; Aktualizacja: 25.11.2011, 08:02

Podwyższanie wieku emerytalnego to ważna, systemowa reforma, która pozwoli stopniowo zmniejszyć deficyt sektora finansów publicznych. Dobrze, że premier i minister finansów przyjęli w końcu argumenty wielu ekonomistów, od dawna wskazujących na to, iż wprowadzenie nowego systemu emerytalnego i ograniczenie możliwości przechodzenia na wcześniejsze emerytury nie wystarczą, aby znacząco podnieść aktywność zawodową osób starszych.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (74)

  • Pazuzu(2011-11-25 08:21) Zgłoś naruszenie 00

    Autor - pewnie przez roztargnienie - zapomniał o takich zmianach, jakie również (stosując jego "logikę") pomogłyby zmniejszyć bezrobocie, tj: zniesienie obowiązku uzasadniania wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony i konsultacji wypowiedzenia ze związkami zawodowymi, wprowadzenia możliwości wypowiadania także wszystkich umów o pracę na czas określony, likwidacja odpraw przy zwolnieniach grupowych (a najlepiej uchylenie całej ustawy o takich zwolnieniach) itp, itd

    Odpowiedz
  • antypolityk(2011-11-25 08:24) Zgłoś naruszenie 00

    Niech Pan powie to ty, którzy póki co zostali w PiS-ie. Oni MUSZĄ programowo nie zgadzać sie ZE WSZYSTKIM, co zrobi rząd. (Gdyby chciał obniżyć wiek emerytalny ich sprzeciw byłby równie stanowczy). A swoją drogą, to pokłosie zaktrudniania spin doktorów, interpretacji wszelkich faktów na swoją korzyść i szkodę przeciwnika i całej tej manipulacji, jaka jest domeną świata politykii. Oczywiście politycy PO grają w te same karty, bo taka jest polityka. Jedna wielka obrzydliwość!

    Odpowiedz
  • Do autora tego artykułu(2011-11-25 08:29) Zgłoś naruszenie 00

    Co za bzdury pan wypisuje!!! Nie trudno się domyśiić, że na zamówienie.
    Brak obiektywnej prawdy, same kłamstwa wyssane z palca. Coś nie tak z pana logicznym myśleniem a nawet jego całkowity brak.

    Odpowiedz
  • kaja(2011-11-25 08:39) Zgłoś naruszenie 00

    Coś trzeba zrobić. Tylko podnoszenie wielu, w momencie jak nie ma pracy nie jest chyba sensowną opcją.

    Odpowiedz
  • Nowe miejsca pracy czy eksport mlodziezy za granic(2011-11-25 08:49) Zgłoś naruszenie 00

    W Niemczech podniesiono wiek przejscia na emeryture o 2 lata.
    W Polsce o 7 lat dla mezczyzn i 12 lat dla kobiet, bez mozliwosci przejscia na wczesniejsza emeryture.
    To jest super terapia szokowa!
    Pytam, czy w Polsce bedzie rocznie przybywac 250 tys./ w ostatnich 4 latach tyle przybywalo wedlug Premiera Tuska/ plus 100- 125 tys. czyli razem 350 - 400 tys. nowych miejsc pracy?

    Przyrost nowych miejsc pracy powinien wynosic minimum 350 - 400 tysiecy rocznie czyli do 2021 r. trzeba stworzyc 2, 7 - 3,2 mln, aby wskaznik bezrobocia utrzymac na obecnym poziomie.

    Tworzymy miejsca pracy, czy eksportujemy mlodziez za granice.

    Odpowiedz
  • alex60(2011-11-25 08:55) Zgłoś naruszenie 00

    "Jeśli starsi pracownicy chcą autentycznie pomóc swoim dzieciom lub wnukom, powinni dłużej pracować. To zmniejsza bezrobocie wśród młodych"
    A to niby jakim cudem?! Doświadczenie i logika wskazują na to ,że im dłużej starsi pracują, tym mniej pracy jest dla młodych. Miejsc pracy nie przybędzie, nawet, gdy obniży się podatki.
    "Kobiety osiągające wiek emerytalny (60 lat) mają dzisiaj przed sobą przeciętnie 23 lata życia, a mężczyźni (65 lat) – 17 lat życia. "
    Dotychczasowa statystyka mówiła o średniej długości życia kobiet do 80 lat , mężczyzn 70,3. Z Pana artykułu wynika ,że statystyczna Polka żyje 83 lata a Polak -też 83! To skąd się wzięła ta masa starszych wdów w tym kraju? Ktoś Panu kazał napisać takie bzdety, Panie Redaktorze? Czy Pan tak sam z siebie...
    Poza tym Szanowny Pan Autor zapomniał dodać , że w krajach Europy Zachodniej ludzie mają znakomita opiekę lekarską to i jakość ich życie jest lepsza. W takiej Francji idzie się do lekarza, płaci, a kasa ci te pieniądze zwraca. Kiedyś całość dziś znaczny ciągle procent. Podobnie w przypadku wykupu leków. Na wizytę u specjalisty nie czeka się miesiącami czy latami. A co do emerytur, owszem podnosi się w Europie Zachodniej albo chce podnosić wiek emerytalny. Ale istnieje też możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę, choć świadczenie jest wtedy mniejsze
    "Wyższy wiek emerytalny to bowiem mniej wydatków na emerytury i więcej wpływów od pracujących." To pierwsze owszem, to drugie już je takie ewidentne.
    "Biorąc pod uwagę nadchodzące zmiany demograficzne, lepiej byłoby, gdyby w najbliższych latach wiek emerytalny kobiet rósł znacznie szybciej, niż zapowiedział to premier" - Pan Wojciechowski chce być bardziej papieski od papieża.
    I niech Pan nie straszy nas wyższymi podatkami. Nawet gdyby Polacy pracowali do 100 lat, to i tak zachłanny rząd podatki podniesie..
    Wredny tendencyjny i obrzydliwy artykuł pisany na zamówienie. I mijający się z prawdą.

    Odpowiedz
  • JP49(2011-11-25 08:59) Zgłoś naruszenie 00

    Panie Wojciechowski, Pan znowu swoje, że Polak żyje średnio 17 lat po osiągnięciu 65 roku życia, a więc, to dla Pana oczywiste, że pobiera emeryturę przez 17 lat.
    GUS PODAJE ŻE POLAK ŚREDNIO ŻYJE 72 LATA, więc pobiera emeryturę przez 7 lat. KTO KŁAMIE, PAN CZY GUS???
    TABLICE NA CMENTARZACH NA PEWNO NIE, MOŻNA SPRAWDZIĆ.
    Znowu PR pod zamówienie Rządu.

    Odpowiedz
  • drek(2011-11-25 09:13) Zgłoś naruszenie 00

    I wszystkie kraje, które wprowadziły wyższy wiek mają osobna podstawę odejścia - 40 lat pracy bez względu na wiek. Bierzemy to co najgorsze.

    Odpowiedz
  • Pracująca za 1800 netto(2011-11-25 09:17) Zgłoś naruszenie 00

    Sprawiedliwe jest to kiedy policzylibyśmy każdemu ile lat uskładał doZUS a nie ile lat żyje.PRZYKŁAD
    Sąsiadka mówi mam 21 lat pracy bezrobotna zarejestrowana od 1991 roku) i w 2013 pójdę na emeryturę.Ja mam 35 lat pracy jestem młodsza od niej o półtora roku a ja pójdę w 2018 roku - ciągle pracuję.Czyli ja mam pracować 42 lata ? Sąsiadka 21 .Sama przyznała zażenowano, rzeczywiście to jest niesprawiedliwe.

    Odpowiedz
  • Sprawiedliwy pomysł(2011-11-25 09:20) Zgłoś naruszenie 00

    POWINNO SIĘ LICZYĆ TYLKO TO ILE LAT SKŁADAŁEŚ DO ZUS.
    NIC WIĘCEJ. PROPORCJONALNIE OBLICZYĆ WÓWCZAS EMERYTURĘ.

    Odpowiedz
  • Oburzony(2011-11-25 09:23) Zgłoś naruszenie 00

    Autor pisze tak jakby Polacy nigdy nie jeżdzili za granicę - przecież mamy tam rodziny, znajomych i dobrze wiemy jak jest w innych krajach. Więc po co to mydlenie nam oczu. A ponadto panie Wojciechowski idż pan na cmentarz - tam pan zobaczysz naprawdę ijak długo - a raczej jak krótko żyją Polacy!!!

    Odpowiedz
  • Oregon(2011-11-25 09:44) Zgłoś naruszenie 00

    Zdaje się pomylił Pan długosć zycia mężczyzny ze średnim pobieraniem emerytury. Pozwoli Pan że wyjaśnię Panu tą zasadniczą różnicę: otóż średnia długość życia mężczyzny wg GUS wynosi 72 lata a średnie pobieranie emerytury przez tego samego mężczyznę wg ZUS wynosi 17 lat, skąd ta różnica otóż wyjaśniam: jeżeli nasze ułomne prawo mówi że pewne grupy zawodowe mogą przechodzić na emeryturę w po przepracowaniu 15 lat to na tą emeryturę przechodzą mężczyźni w wieku ok.35-40 lat i żyjąc średno 72 lata pobierają tą emeryturę ok.32-37 lat , natomiast pozostali mężczyźni
    ok.90% z nich, odchodzi na emeryturę w wieku 65 lat i średnio pobiera ją przez 7 lat (w krajach zachodnich 15 lat) z wyliczeń ZUS- który to uśrednił wychodzi gdzieś w granicach 17-18,5 lat tzw. dalszego życia czyli dalszego pobierania emerytury przez mężczyznę odchodzącego na emeryturę w wieku 65 lat co jest oczyiwistą bzdurą , bo to jest fikcja , rzeczywiście pobieranie wynosi 7 lat > Czy Pan zrozumiał? bo to dość trudne dla pismaka który pisze na artykuły na zamówienia

    Odpowiedz
  • bezrobotny(2011-11-25 09:49) Zgłoś naruszenie 00

    Dosyć pisania bzdur i okradania społeczeństwa ,zobaczcie na rozwiązania Niemców,które są sprawiedliwe dla wszystkich obywateli .Uzależnić przejście na emeryturę od wielkości przepracowanych lat i odprowadzanych składek.Zlikwidować emerytury po 15 latach płacić od 67 roku życia.A wydłużenie wieku nie można wprowadzać dla 59latków bo to granda ludzie pracowali od 14 roku życia.Dosyć bezprawia dać pracę młodym a nie wysyłać na tułaczką po świecie po wykształceniu w Polsce.

    Odpowiedz
  • Maksyma na miare stulecia.(2011-11-25 09:56) Zgłoś naruszenie 00

    Uczymy sie ekonomii na polskich empiriach, powoli odchodzimy od myslenia za pomoca pilota do telewizora, z czego bardzo sie ciesze.

    A Autor swoje: "Dluzsza praca to mniejsze bezrobocie wsrod mlodych" - jest to zlota maksyma na miare stulecia.

    Odpowiedz
  • Janeczek(2011-11-25 11:08) Zgłoś naruszenie 00

    W Polsce kryzys finansów publicznych ma swoich założycieli, kontynuatorów i chmarę jełopów którzy dla paru groszy są w stanie opowiadać i pisać bzdety.
    Nie okiełznana chciwość, manipulanctwo i spekulacja dla osiągnięcia szybkiego zysku stworzyło możliwości dla tzw. rynków finansowych, które w niekontrolowany sposób rujnują podstawy demokratycznego ładu gospodarczego.
    Przecież nie „co to ?”, ale „kto to” ? jest ten kryzys !!! Przecież nie dopust boży ?
    Między bajki pogląd i opinie że nie da się tego „rozpasania” zdecydowanie wyhamować.
    Czy tak trudno z nazwy ustalić instytucje finansowe odpowiedzialne za ten stan ?
    Rząd nie godząc się na sytuację, by kobieta która przepracowała i płaciła składki przez 35 lat i mężczyzna który przepracował i płacił składki 40 lat zachowuje się jak głupi kunktator
    i działa na szkodę wszystkich płacących składki !
    Obecna ekipa kunktatorów i pospolitych szkodników nie przyjmuje do wiadomości, że są lata nie składkowe, że prawie 50% przyszłych emerytów dorabiało w trakcie swej egzystencji na czarno, pracowała za granicą bez płacenia składek , była bezrobociu, itd. ...
    Łatwo sprawdzić jaki staż składkowy za 2010r. –średnio- mieli przechodzące na emeryturę kobiety w wieku 60 lat oraz jaki staż składkowy mają mężczyźni przechodzący na emeryturę w wieku 65 lat ?
    Przecież to nie wydłużenie wieku przechodzenia na emeryturę promuje lata w zatrudnieniu tylko
    pryncypialny wymóg płacenia składek przez stosownie długi czas pracy !
    Wcale nie tajne dane za 2009r. pokazują że np. na emeryturę we Francji ze względu na wiek przeszły osoby -średnio – z udokumentowanym składkowym czasem pracy za nieco ponad 29 lat, a w Niemczech nie całe 30 lat. Tu przypominam, że Francuzi pracują 35 godz. tygodniowo.
    Podniesienie wieku o dwa lata do uzyskania uprawnień emerytalnych spowoduje tylko sytuację że 38% z tej populacji przyszłych emerytów nie doczeka w ogóle emerytury !,
    11% z tych co doczekają, po roku pobierania emerytury zrobi „pa pa” dla doczesności, następne 95% z tych pozostały nie dożyje 79 lat.
    Tych którzy mają wątpliwości co do podanych liczb zachęcam do spaceru na cmentarze, tam leżą niezaprzeczalne dane.
    To że można i trzeba pilnie zlikwidować wszystkie uprzywilejowane systemy emerytalne wynika wprost z zapisów art. 2 ,32 i 67 Konstytucji !
    Dziś np. rolnik który ukończył 55 lat może przekazać swoje gospodarstwo następcy, najczęściej najbliższej rodzinie i otrzyma rentę 1583 zł.
    I nie trzeba mieć składki płaconej w KRUS czy ZUS 40 lat i nie trzeba wieku 65 lat.
    Tak można ?
    Już w 2018 i dalszych latach okaże się, że te wszystkie panie i panowie, którzy mogą przejść na emeryturę ze względu na wiek wykażą się odpowiednio: kobieta ma staż pracy i składki –średnio za 24 lata pracy, a mężczyzna 32 lata !
    Dzisiaj mamy ponad 2 mln zarejstrowanch bezrobotnych i drugie tyle bez rejestracji. Redaktor i inni geniusze mają pomysł by za tydzień , miesiąc choćby 200 tyś. przywrócić do pracy ? czy tylko bekot o kryzysie ?

    Odpowiedz
  • i dodałbym(2011-11-25 11:46) Zgłoś naruszenie 00

    Czy nie lepiej i wiarygodnie by wglądało by w sprawie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn zapytać wybitnych fizjologów , psychologów, specjalistów od psychomotoryki… Z jakich opinii wynikać ma zasada że kobiet raptem z 60 lat - od następnego roku - to już dobrym wiekiem jest 67 lat, dlaczego 67 ? z pseudo-ekonomicznego bełkotu ?
    Każdy rozgarnięty socjolog powie, że te obecne propozycje to wogóle nie uwzględniają wydajności w pracy, ale jedynie zwykłe kunktatorsto cwaniaków.
    Może by w tej sprawie jaką konferencję zwołał dworzanin Guz czy ten Duda ? zatkało ?

    Odpowiedz
  • greg(2011-11-25 11:50) Zgłoś naruszenie 00

    Młody człowieku, piszesz bzdury. Jest to typowy artykuł na zamówienie. Nie bardzo rozumiem dlaczego pracodawcy zwalniają pracowników przed 4- letnia ochroną. A jak jej nie bedzie to nie beda zwalniać. Czego się obawiają.
    Bzdury totalne bzdury. Żeby coś napisać trzeba troszkę się znać w temacie.

    Odpowiedz
  • hitaczi(2011-11-25 11:50) Zgłoś naruszenie 00

    A gdyby emerytura była zupełnie prywatną sprawą bez żadnego związku z państwem to w ogóle nie było by problemu. Oszczędziłeś wystarczająco dużo? To wykup sobie ubezpieczenie zdrowotne i przestań pracować.

    Odpowiedz
  • sceptic(2011-11-25 12:11) Zgłoś naruszenie 00

    Powiązanie sprawy podwyższania podatków i podwyższania wieku emerytalnego przy jednoczesnej argumentacji dotyczącej wpływu powyższego na zatrudnienie młodych jest tak idiotyczne, że brak słów aby to komentować.

    Odpowiedz
  • Józef Spalin(2011-11-25 12:50) Zgłoś naruszenie 00

    Wojciechowski to zupełny ignorant ekonomiczny! Już dawno nie czytałem takich bzdur!!! Ilość miejsc w Polsce jest ograniczona i w najbliższych latach w związku z kryzysem nie należy się spodziewać żadnego przyrostu. Zmuszając Polaków do aktywności zawodowej praktycznie aż do dnia śmierci, wypycha się miliony młodych ludzi za granicę i oni tam wypracowują emerytury (Anglikom,Irlandczykom,Holendrom,Niemcom,Francuzom,Szwedom,Norwegom...nawet Islandczykom...) Poza tym,co z tego, że ktoś popracuje na starość o 2 lata dłużej skoro pierwsze 10 lat po szkole będzie pracował na umowach śmieciowych bądź na czarno. Minimum logiki redaktorku! Jak już mówimy o średniej długości życia to nie wiem czy ten "pożal się Boże" redaktorzyna wie, że około 40% mężczyzn w Polsce nie dożywa 60 roku życia! Tych Tusk ma już z głowy. Nie trzeba im wypłacać emerytur. Kolejnych ponad 20% nie dożywa 65 lat. Ci,którzy dożyją do emerytury średnio pobierają ją 7 lat! Średnia dominanta długości życia stosunkowo wysoka w ostatnich rocznikach statystycznych bierze się z tego, że nie ma w Polsce wojny! W czasie II Wojny Światowej w walkach ginęli nastolatkowie, umierały dzieci w obozach koncentracyjnych i to drastycznie obniżało średnią długości życia. Obecnie są różne choroby cywilizacyjne i polska osławiona służba zdrowia. Ci,którzy są naprawdę aktywni zawodowo na pewno nie dożyją 70-ki. Dosyć tych bredni redaktorku!!!

    Odpowiedz