Wojciechowski: Bez podwyższania wieku emerytalnego czeka nas dalszy wzrost podatków

autor: Wiktor Wojciechowski25.11.2011, 07:50; Aktualizacja: 25.11.2011, 08:02

Podwyższanie wieku emerytalnego to ważna, systemowa reforma, która pozwoli stopniowo zmniejszyć deficyt sektora finansów publicznych. Dobrze, że premier i minister finansów przyjęli w końcu argumenty wielu ekonomistów, od dawna wskazujących na to, iż wprowadzenie nowego systemu emerytalnego i ograniczenie możliwości przechodzenia na wcześniejsze emerytury nie wystarczą, aby znacząco podnieść aktywność zawodową osób starszych.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (74)

  • załamana(2012-02-18 14:04) Zgłoś naruszenie 00

    wesołe jest życie staruszka :(((((

    Odpowiedz
  • hip(2012-02-18 14:02) Zgłoś naruszenie 00

    rzygać mi się chce na myśl o pomysłach tego głupka tuska i nie wiem czy płakać czy się śmiać czy może raczej współczuć człowiekowi, że aż tak mu stanowisko odwaliło, że biedny nie wie co mówi.

    Odpowiedz
  • sorexus(2012-01-31 14:00) Zgłoś naruszenie 00

    DO : 42 półprawnik : z informacji ZUS -owskiej ; o stanie konta za 2009r .w I filarze czytamy , że zawiera;
    - kwotę zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne,zaewidencjonowanych na I filarze za okres od stycznia 1999 r. DO GRUDNIA 2008r.(a więc bez 2009r. i tytuł jest więc wielce mylący).

    - kwotę zwaloryzowanego kapitału początkowego (oczywiście tylko wtedy,gdy ten kapitał został dla tej osoby ustalony-PRZEMYSŁAW PRZYBYLSKI, rzecznik ZUS.

    Jeśli chodzi o ponowne przeliczenie kapitału początkowego ,to trzeba posiadać z tych innych, nie podanych wcześniej do wyliczenia k.p. lat poświadczenie o zarobkach ,oraz pamiętać o tym, że liczony jest on od 1999r. (kłania się tu ustawa o przechowywaniu dokumentów płacowych tylko przez 12 lat).Nie ma możliwości ,aby bez dokumentów płacowych przeliczyli na nowo k. p. i tu tkwi całe sedno .

    Kwota kapitału początkowego i kwota wpłaconych składek były zwaloryzowane przez następujące wskaźniki waloryzacji w danym roku.
    I tak przeliczano (waloryzowano) kapitał początkowy i wpłacone składki na ubezpieczenie emerytalne za okres od stycznia do grudnia 1999r.następująco:

    Kwota kapitału początkowego , ustalonego na dzień 01.01.1999r. tj.np. 100000 zł mnożymy ją przez 115,60%. Następnie bierzemy całą zrewaloryzowaną kwotę kapitału początkowego z poprzedniego roku i mnożymy przez wskaźnik waloryzacji w następnym roku. Tak postępujemy z następnymi latami do obliczeń.
    Suma wpłaconych składek emerytalnych w danym roku jest mnożona przez wskaźnik waloryzacji podany w następnym roku. Do otrzymanej kwoty dodajemy składki emerytalne uzbierane w następnym roku i znów mnożymy przez wskaźnik waloryzacji podany na następny rok.

    wskaźniki waloryzacji :
    za 1999r.-115.60%
    za 2000r.-112.72%
    za 2001r.-106.68%
    za 2002r.-101.90%
    za 2003r.-102.00%
    za 2004r.-103.63%
    za 2005r.-105.55%
    za 2006r.-106.90%
    za 2007r.-112.85%
    za 2008r.-116.26%
    za 2009r.- 107.22%
    za 2010r.-103.98%

    Teraz każdy może sobie sprawdzić swoje wyliczenia ZUS-u ,za poszczególne lata (nie jest to takie trudne) ,oraz SPRAWDZIĆ, JAK POSZCZEGÓLNE PARTIE POLITYCZNE ,KTÓRE RZĄDZIŁY W DANYCH LATACH DBAŁY O EMERYTÓW,RENCISTÓW I OSOBY PRACUJĄCE. np.SLD ,PSL , PO ,AWS. Pamiętać jednak trzeba o tym ,że WALORYZACJA była ogłaszana w poprzednim roku a obowiązywała w następnym.

    Odpowiedz
  • sorexus(2012-01-31 11:51) Zgłoś naruszenie 00

    Do GB nr. 12: piszesz, jakbyś był dr. nauk wszechwiedzy i nakazujesz czytać teksty ze zrozumieniem. Dobrze objaśnił przekłamania i półprawdy , nierzetelne objaśnienia , zamierzone czy też nie a płynące z wszelkich statystyk nr. 13 oregon. Przykładowo, żona sąsiada puszcza się dwa razy na tydzień , jest nas dwoje sąsiadów, czyli statystycznie rzecz ujmując ,moja żona itd ... raz na tydzień.Dlatego przy statystyce i wynikających wniosków trzeba pokory i mieć na uwadze to ,co autor przytaczanych liczb ,danych chciał w podtekście osiągnać.

    Odpowiedz
  • młody(2011-12-06 12:24) Zgłoś naruszenie 00

    Gdzie byli ci ekonomiści gdy powstawał deficyt budżetowy.Wszak łatwiej ,,zapobiegać jak leczyć,,.Deficytu nie spowodowali ludzie ciężko pracujący i odprowadzający podatki i składki emerytalno rentowe.czujemy sie oszukani.

    Odpowiedz
  • jAK(2011-11-29 14:22) Zgłoś naruszenie 00

    Teraz straszą,a nasze wypracowane przez nas,naszych dziadków i rodziców pieniądze z prywatyzacji!!!
    My pamiętamy i czujemy się oszukani !
    A tu nas jakiś Wojciechowski straszy ,HORROR
    Wałęsiaki rozpierniczyli nasze pieniądze - nikt nie odpowiedział za niegospodarność, nikt też nie sprawdza w jaki sposób powstały te ogromne fortuny.
    Czyste oszustwo .
    Szalg mnie trafia jak mówią - WSZYSTKO DLA POLSKI

    Odpowiedz
  • Mirek(2011-11-28 10:57) Zgłoś naruszenie 00

    może to prawda,że ludzie żyją dłużej ale można powiedzieć ,że na respirtorach.
    Brak jest rzetelnych danych do jakiego wieku można efektywnie pracować.Ta granica jest bardzo płynna w zależności od celu jaki się chce osiągnąć np. jeśli to ma dotyczyć długości pracy to można pracować do 67 lat i dłużej ,jeżeli omawia się bezpieczeństwo ruchu drogowego postuluje się wprowadzenie różnego rodzaju ograniczeń dla osób po 60 roku życia. /
    w/g danych z UE/cytowanych w tvp/ w Polsce 40% męszczyzn umiera przed 64 rokiem życia -może autor uwzględnił by takie dane w swoim artukule. Biorąc pod uwagę powyższe jest szansa ,że po podwyższeniu wieku do 67 lat będzie to już nie 40% a 80% ludzi którzy nie doczekają się swojej ciężko zapracowanej emerytury.
    Moze również należało by autorowi przypomnieć ,że są ludzie ktorzy przepracowali ponad 40 lat/lata składkowe/i teoretycznie odłożyli na swoją emeryturę około 500.000,- może nalezało by dać tym ludzią godnie przeżyć kilka lat na emeryturze.

    Odpowiedz
  • Anna(2011-11-28 10:22) Zgłoś naruszenie 00

    Popieram sprawiedliwego.Od siebie dodam że jedyną ulgą podatkową sprawiedliwą społecznie byłaby możliwość odliczenia od podatku kosztów poniesionych na konieczne leki przez osoby chore.

    Odpowiedz
  • sprawiedliwy(2011-11-28 08:54) Zgłoś naruszenie 00

    Cóż za bzdety wypisuje autor tego artykułu, niejaki Wiktor Wojciechowski. Kto u Pana do licha zamówił ten artykuł. Podnosić wiek do emerytury w dobie jak nie ma pracy to absurd. Jakim cudem starzy pracownicy mają zapewnić emeryturę młodym. Gdzie tu sens i logika. Biedny autorzyno tego artykułu, dlaczego nie napiszesz, że do emerytury winien liczyć się głównie staż pracy bo od niego odprowadzane były składki. Zejdź na ziemię i pisz prawdę.

    Odpowiedz
  • zmorka(2011-11-28 08:14) Zgłoś naruszenie 00

    Gazeta Prawna była jak dotąd dla mnie w miarę obiektywna przedstawiając ponurą Polską rzeczywiśtość. Czyzby wchodziła juz w buty innych tub propagandowych Tuska? Panie Wojciechowski niech Pan napisze wprost o co chodzi. Chodzi o to, że STARA PRACUJĄCA MATKA UTRZYMA bezrobotnego syna.

    Odpowiedz
  • gość(2011-11-27 21:47) Zgłoś naruszenie 00

    gość łże średnia życia mężczyzn w Polsce wg. GUS (wystarczy wpisać w wyszukiwarkę :( długość życia ) i wyskoczy nam 72 lata a to już inna śpiewka. Ponadto ten mądrala nic nie mówi co ze składkami jak kient umrze np. 2 m-ce po przejściu na emeryturę.

    Odpowiedz
  • Pryk(2011-11-27 21:10) Zgłoś naruszenie 00

    A PO jakiej to Towarzysz uczelni , ze takie dyrdymały wypisuje, trzeba mie trochę samokontroli to nie boli.

    Odpowiedz
  • wera(2011-11-27 20:53) Zgłoś naruszenie 00

    co z tego, że podwyższą wiek emerytalny, skoro i tak nie dadzą przyzwoitej emerytury? ja odkładam na lokatach w getin banku i mam nadzieje, ze uzbiera się niezłam suma.

    Odpowiedz
  • BAŁTACZA(2011-11-27 20:43) Zgłoś naruszenie 00

    ZUS to złodziej,który okrada nas i wmawia nam,że jest to dla naszego dobra!

    Odpowiedz
  • Polka(2011-11-27 20:35) Zgłoś naruszenie 00

    Co za debilny artykuł pisany pod publikę obecnego rządu który nie ma pomysłu jak załatać dziurę budżetową.Zamiast tworzyć nowe miejsca pracy dla młodzieży proponuje się wydłużenie wieku emerytalnego.Niż demograficzny który mamy w Polsce to poniekąt zasługa nieudolnych rządów .Brak miejsc pracy dla młodych bo blokują je schorowani emeryci i renciści nie sprzyja zakładaniu rodzin a co za tym idzie brak dzieci . Czy 40 lat pracy dla kobiety na dwóch etatach to dla naszego premiera za mało .Ja po 30 latach uczciwej pracy chciała bym odpocząć doczekać wnuków niestety nie jest mi to dane ponieważ mimo wykształcenia moje dzieci pozostają bez pracy a tam gdzie ewentualnie mogły by pracować pracują emeryci i renciści bo pracodawcy dzięki otrzymywanym na nich pieniądzom wolą ich zatrudniać .Panie Wojciechowski przejdż się pan po cmentarzu a zobaczysz w jakim wieku się obecnie umiera .Poczytaj kogo poszukują pracodawcy i za jakie psie pieniądze, kogo stać na utrzymanie rodziny i nie wypisuj pan bzdet oderwanych od rzeczywistości.

    Odpowiedz
  • Onufry Zagłoba(2011-11-27 20:22) Zgłoś naruszenie 00

    Skorpi,ty masz syndrom sztokholmski. Chcesz zapieprzać do usranej śmierci na władze,które cię okradają...

    Odpowiedz
  • Składaka Emerytalna to PODATEK(2011-11-27 20:20) Zgłoś naruszenie 00

    I nie ma to nic wspólnego z twoja emeryturą.

    Bo z twego PODATKU płaci się WSZYSTKIM na około A nie TOBIE !!!

    Odpowiedz
  • skorpi(2011-11-27 18:03) Zgłoś naruszenie 00

    do 53 ty weź pigułki. Najlepiej te niebieskie, bo facet, który ma kłopoty ... jest upierdliwy. Nie pasuje Ci, że się zgadzam z podniesieniem wieku? Trudno. :)
    Na NK jakiś czas temu pogadałam z koleżanką z podstawówki. Pracuje w domu opieki w Szwecji. Praca ciężka, ale napisała mi: ty masz lżejszą pracę, bo się uczyłaś, a mnie się nie chciało(!) i teraz muszę ciężko pracować. I taka prawda: nie chciało się uczyć? To teraz są efekty. Jak sobie posłałeś to tak się wyśpisz.
    Mimo, że mogłaby iśc za kilka lat na emeryturę i jakoś ten czas przetrwać to nadal się uczę (teraz hiszpańskiego). No, ale ja nie oglądam żadnych "bardzo mądrych" seriali. Ćwiczę umysł. W mojej rodzinie ludzie i za komuny (kiedy nie było bezrobocia) odchodzili na emeryturę wieku 72-74 lat (kilka pracowało fizycznie!). Moje dzieci i ich małżonkowie pracują. Ale ja dzieci kształciłam i uczyłam szacunku do pracy, a nie jak teraz widzę: co biedniejsza i prostsza rodzina tym większe "książątko" hodują. "królewny" i "królewicze" dzieci potrafią zrobić i na tym ich "inwencja twórcza się kończy" :) Mają po 30 kilka lat i są na utrzymaniu rodziców, bo za "takie pieniądze do pracy nie pójdą". a za jakie ja poszłam do pierwszej pracy? Od razu dali mi pensje dyrektora?
    Od czegoś trzeba zacząć i tak nauczyłam swoje dzieci!

    Odpowiedz
  • Rafał(2011-11-27 16:10) Zgłoś naruszenie 00

    Jak nie kijem to pałką wiadomo że kolorowo nie jest problem w tym ze za 30 lat gdy będę miał przejść to nie będę w stanie przeżyć miesiąca, tak marna będzie ta emerytura. Dlatego zmuszony poniekąd jestem do dodatkowego odkładania. Jak na razie wrzucam na timingowy w noble. Ale tak nie powinno być. Powinienem płacić składkę i wiedzieć że będę mówił wypoczywać a nie kombinować na starość.

    Odpowiedz
  • Normalni myślący(2011-11-27 14:05) Zgłoś naruszenie 00

    Dlaczego nikt nie mówi o przepracowanych latach, tylko o wieku.Jeżeli tok rozumowania jest taki jak Pana Wojciechowskiego ,to nie mamy się co dziwić sytuacji ,że w tym kraju jest tak a nie inaczej.Proszę sprawdzić statystycznie jaki jest nie średni, bo to tak samo jak średnie wynagrodzenie,emerytury itd,faktyczny wiek życia ludzi z środowisk którym chcecie jeszcze dołożyć lat pracy,dlaczego nikt nie powiedział ani słowa o sytuacji kiedy emeryt umiera przed osiągnięciem waszego wieku emerytalnego,wtedy rodzina dostaje okrojony ostatnio zasiłek pogrzebowy ,a co z resztą pieniędzy ,Panie Wojciechowski ustosunkuj się Pan do tego stwierdzenia?

    Odpowiedz