Solska: W zapowiadanych reformach tykają antyreformy

autor: Joanna Solska24.11.2011, 06:00; Aktualizacja: 24.11.2011, 08:31

Zapowiedziane przez premiera reformy społeczeństwo, jak na razie, przyjmuje ze zrozumieniem, a najbardziej krytyczni wobec rządu ekonomiści nawet z entuzjazmem. To wspaniale, że koalicja, tak reformom niechętna, zrozumiała w końcu, iż są one konieczne.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (20)

 • fly(2011-11-24 08:58) Zgłoś naruszenie 00

  Sytuacja jest tragiczna. Zapadła decyzja o likwidacji schroniska w Józefowie, 600 psów i 30 kotów ma być UŚPIONYCH! Błagam was rozpowszechniajcie te wiadomość. Może ktoś wziąłby na dom tymczasowy jakiegoś zwierzaka. Będziemy tez zbierać karmę, pieniądze na hoteliki, by choć trochę ich uratować Artur Starosz nr tel. 668249268 Ula Kurek 880822051 Proszę was wklejajcie to gdzie się tylko da

  Odpowiedz
 • hitaczi(2011-11-24 13:38) Zgłoś naruszenie 00

  Waloryzacja kwotowa oznacza że bardziej się opłaca pracować na czarno i oszczędzać samodzielnie. No bo po co płacić większe składki skoro nie dostanie się wyższej emerytury? Oj przyjdzie taki czas że wybory wygrają radykałowie i z dnia na dzień skończą się wszystkie przywileje. Najgłośniej będą kwiczeć rolnicy i mundurowi i będzie do muzyka na uszy normalnych podatników.

  Odpowiedz
 • emeryt(2011-11-25 22:58) Zgłoś naruszenie 00

  kiedy politycy zrezygnują ze swoich nadmiernych przywilejów.
  Kiedy zostanie rozwiązany senat. 300 mil. zł rocznie

  Odpowiedz
 • tadeusz(2011-11-25 23:08) Zgłoś naruszenie 00

  jak można wydłużać okres pracy pracownikowi który ma w tej chwili 62 lata i jest w okresie chronionym prawem pracy. Dla przypomnienia wynosi 4 lata.
  Obecne wydłużenie okresu pracy nie będzie nie spójne pod względem prawnym.

  Odpowiedz
 • kiedy demonstracje?(2011-11-24 21:16) Zgłoś naruszenie 00

  Dlaczego wszyscy placza a nikt nie zorganizuje demonstracji przeciwko planom Tuska?

  Odpowiedz
 • JP49(2011-11-25 08:44) Zgłoś naruszenie 00

  Procentowa waloryzacja emerytur to obciążenie dla budżetu rzędu 5 mln zł. jak wylicza p. Solska, która jest zbulwersowana i mówi, że nie można do tego dopuścić aby obciążać dodatkowo budżet.
  Jeżeli taki sam mechanizm będzie dotyczył waloryzacji kapitału początkowego i składek przyszłych emerytów, to gratuluję dobrego samopoczucia.
  Jeżeli miałoby tak być, a nie można tego wykluczyć, bo Premier Tusk i Rząd wielokrotnie dali ku temu powody, to kwotowa waloryzacja to następne oszustwo - przekręt, który pozwoli Państwu oszukać przyszłych emerytów na waloryzacji kapitału początkowego i składek, to oszustwo na grube miliardy. TO BYŁBY NORMALNY SKANDAL.. nie wiem jak jeszcze takie działania można nazwać.
  Przykład: kapitał+składki na koniec 2011 r to np.500 000 zł., 5% waloryzacji z tej kwoty to 25 000 zł, a co dostanie przyszły emeryt - dostanie przykładowe 50 zł., czyli waloryzacja to 0,01% - można powiedzieć że to NIC.
  Panie Premierze, p. Solska, wytłumaczcie Nam to NIC
  Ale to, że ZUS kantuje przyszłych emerytów w sposobie wyliczania emerytury
  na tzw. dożyciu na emeryturze, to Pani Solska nie widzi, bo to dobre dla "Rządu", obniża wysokość emerytury.
  Przykład: wg. ZUS emeryt mężczyzna po 65 roku życia będzie pobierał emeryturę przez średnio 17 lat, a GUS podaje, że emeryt żyje średnio 72 lata, czyli średnio pobiera emeryturę przez ok. 7 lat. - skąd te 10 lat?
  Już wiem, dołożono NAM : policję, wojsko, posłów, ministrów, premierów, sędziów, prokuratorów, itd. którzy otrzymują emeryturę przez 25 - 35 lat

  Jak zawsze p.Solska pisze artykuły na zamówienie "Rządu".

  Odpowiedz
 • zpj(2011-11-25 07:00) Zgłoś naruszenie 00

  Ciekawy jestem co piszą teraz w swoich komentarzach ci bezmózgowcy, którzy przyczynili się do zwycięstwa platformersów w ostatnich wyborach? Dalej podobają im się rządy PO+PSL i nie widzą innej alternatywy?
  W swoim expose Tusk poza cięciaami i podwyżkami nie przedstawił przecież żadnej wizji rozwoju państwa, reform i likwidacji przywilejów wybranych grup zawodowych (sędziowie, prokuratorzy, górnicy, płatnicy KRUS, elity związane z władzą)?

  Odpowiedz
 • krzysztof(2011-11-24 15:06) Zgłoś naruszenie 00

  pieknie o tych darmozjadach co to pracowali za krotko tylko niech pani sie ****** w ten pusty leb moja firma zostala skasowana papiery spalone i najlepsze lata pracy szlag trfil dostane emeryture najniższą wiec to nie jest jak panienka pieprzy ze wszyscy sie op---li milego warto od czasu do czasu mozgownice przewietrzyci

  Odpowiedz
 • EPI(2011-11-24 13:42) Zgłoś naruszenie 00

  Polacy kto żyw kosy na sztorc i na Warszawę innego wyjścia już brak jeżeli Naród ma przetrwać.

  Odpowiedz
 • Towarzyszko Solska(2011-11-24 12:40) Zgłoś naruszenie 00

  wy to jak ta kolorowa niepodległa, albo marsz równości- gadacie jednym Marksistowskim jezykiem.

  Odpowiedz
 • Robespierre(2011-11-24 10:22) Zgłoś naruszenie 00

  Tak się składa jak zwykle,że koszty kryzysu maja ponieść osoby tworzące w sektorze prywatnym polski PKB.Ludzie pracujacy dlugo,ciężko i najcześciej za marne wynagrodzenia.Nie poniosą tych kosztów ludzie żyjący z owoców pracy
  tamtej grupy,budzetówka.Budżetówka ,grupa której płaci rząd pieniędzmi
  zabranymi różnym producentom , posiadająca silne zwiazki zawodowe i tym razem jest bliższa władzy.Bo władza z budzetówki się wywodzi.Posłowie,ministrowie, prezydent,premier nigdy niczego nie wytworzyli,od zawsze utrzymywali sie z podatków innych.Mają wielu znajomych i przyjaciół w swoich byłych środowiskach (urzędy,wojsko,szkolnictwo,sluzba zdrowia),o czyje interesy maja wiec zadbać?
  Szarej produkującej dobra masy ,czy swojego otoczenia.Nigdy w dawnej Polsce król nie dociążał podatkami szkachty.Zawsze musieli zapłacić chłopi czy mieszczanie.Dziś też żadnych przywilejów nie ma żadna grupa pracujacych
  w sektorze prywatnym (może rolnicy ale z nich wywodzi się PSL)Wszystkie przywileje mają "najciężej pracujący" na swych zbednych najczęściej stanowiskach członkowie budżetówki .Aktualni emeryci i renciści utrzymywani z danin pracujacych w gospodarce to też budztówka.Oni ,wojsko,policja,
  nauczyciele dostaną podwyżki na które reszta ma dłużej pracować płacąc
  wyższe daniny.

  Odpowiedz
 • Real 1953(2011-11-24 12:12) Zgłoś naruszenie 00

  Cała ta reforma zapowiedziana przez Tuska - to kolejny w zamyśle szwindel , plan ograbienia jednych aby dopieścić innych , tj. swoich pieszczochów ( mundurowi , sędziowie , prokuratorzy itd ...) . Tak naprawdę jedyna grupa , która ma właśnie ściśle uzależnione świadczenia od dokonanych wcześniej wpłat do systemu emerytalnego ( i zgromadzonego w ten sposób kapitału )ma kolejny raz być oszukana i ma ponieść pełne konsekwencje błędów popełnionych i nadal popełnianych przez polityków.
  Logika zamysłu Tuska doskonale jest widoczna w zbiciu faktów , które zawarte są w jego expose. Otóż w 2020 r cywilna populacja męska
  ( najgorzej traktowana , wprost poniewierana i ograbiana w systemach emerytalnych ) będzie odchodziła na emeryturę mając 67 lat i przed sobą wizję pobierania świadczenia przez ok. 4 lata po płaceniu skłądek nawet przez ponad 47 lat.
  W tym samym 2020 r , mundurowi nadal będą mieli prawo przechodzić na emerytury ( tak jak dzisiaj ) po 15 latach służby z wizją pobierania świadczenia przez (nawet ) ponad 30 lat.
  Taka jest logika reform TUSKA , taka jest jego uczciwość i wiarygodność w tym co mówi , gdy wskazuje na konieczność spojrzenia prawdzie w oczy , uczciwego dyskutowania o istniejących problemach i konieczności ich rozwiązania w poszanowaniu prawa , i mając na uwadze poczucie sprawiedliwości itd...itd...
  Po reformie w 1999r , po długiej na ten temat społecznej dyskusji , po tym jak państwo wzięło na siebie obowiązek uczciwego rozwiązania problemu - dzisiaj można w kontekście zamierzeń Pana Premiera i tego co czyni jednoznacznie stwierdzić : obywatel nie może ufać takiemu państwu , które go oszukuje , które nie dotrzymuje swoich zobowiązań , które celowo manipuluje informacjami aby wprowadzić opinię publiczną w błąd .Przedstawiciele władzy mają gęby pełne frazesów o konieczności uczciwej dyskusji. a pzreciez każdy widzi jak jest , ich nie stać na uczciwą dyskusję , oni jedynie szukają sposobu aby oszukać kolejny raz tych od lat oszukiwanych , aby móc zaspokoić roszczenia i przywileje swoich pieszczochów ( tj. mundurowych , sędziów , prokuratorów , polityków ...) .

  Odpowiedz
 • Michał(2011-11-24 11:54) Zgłoś naruszenie 00

  Nie tylko na starość po równo.Płacę prawie 500 zl skladki zdrowotnej miesięcznie.
  Po hucznie zapowiadanej przez Tuska reformie rolnicy na areale powyżej
  30 ha czyli np 2500 ha (1,5 mln samej dotacji z UE) mają płacić po 28 zł miesięcznie.Oczywiście i oni i ja mamy prawo do takich zamych świadczeń zdrowotnych.To jest Tuskowo- konstytucyjna równość obywateli.

  Odpowiedz
 • Emeryt(2011-11-24 11:46) Zgłoś naruszenie 00

  Jak pogodzić zapowiedź wyższych emerytur po dłuższym stażu pracy (67 lat), a propozycją waloryzacji kwotowej. W kontekście zapowiedzi zawieszenia waloryzacji procentowej na cztery lata, widać, że słowa rzucane z trybuny sejmowej są nic nie warte. Jak można łamać zasady? Przecież wysokość emerytur nie jest wzięta z obłoków. Emerytura to ekwiwalent wynagrodzenia. Waloryzacja procentowa ma zrekompensować jego zmniejszenie przez inflację. Jeśli rząd ma czyste intencje, niech wypłaci najbardziej potrzebującym dodateki, jak tyo kiedyś zrobił PiS, ale niech nie łamie konstytucyjnych zasad.Jaka jest gwarancja, że odchodzący w wieku 67 lat będą mieli wyzsze świadczenia?

  Odpowiedz
 • zbulwersowana emerytka(2011-11-24 11:40) Zgłoś naruszenie 00

  waloryzacja nie moze byc po rowno dlaczego ja mam dokladac do tych nierobow co pracowali krotko ja przepracowalam 36 lat, nie chodzilam na zwolnienia lekarskie, czasami chodzilam do pracy chora z temperatura bo uwazalam,ze praca to jest rzecz swieta i nalezy ja szanowac a teraz jak jestem na emeryturze to panstwochce mnie zrownac z leniami to nie bedzie tak latwo ,pojde do sadu bo to jest okradanie uczciwego emeryta

  Odpowiedz
 • renia(2011-11-24 11:06) Zgłoś naruszenie 00

  Kwotowy to może być zasiłek drożyżniany a nie waloryzacja.
  Tusk pokazuje młodym, że nie warto uczciwie płacić składek, podatków a na starość wszystkim po równo. O ile dożyją.

  Odpowiedz
 • Marek 1945(2011-11-24 10:45) Zgłoś naruszenie 00

  Pani Solska -co za bzdury?

  Odpowiedz
 • Łukasz(2011-11-24 10:42) Zgłoś naruszenie 00

  Jedynie waloryzacja kwotowa jest uczciwa. Pisze Pani tak jakby chodzio o wymarcie ludz, ktrzy pracowali krocej. Co za przewrotnosc.

  Odpowiedz
 • warto przeczytać(2011-11-24 10:25) Zgłoś naruszenie 00

  Warto przeczytać też na www.opzz.org.pl ...o czym myślą związkowcy Jan Guz "na gorąco" o expose premiera i propozycjach rozwiązania niektórych spraw o których pisze Pani Redaktor

  Odpowiedz
 • alicja(2011-12-04 22:46) Zgłoś naruszenie 00

  Jestem za waloryzacją kwotową , bo to zgroza by najbiedniejsi dostawali tylko 21zl po nowej waloryzacji.
  Za kogo nas ma rząd za ochłapy, ale żołądki mamy jednakowe

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane