Solska: Waldemar Pawlak kpi z obywateli, którzy nie są rolnikami

autor: Joanna Solska20.10.2011, 06:59; Aktualizacja: 20.10.2011, 12:07

PSL, mimo marnego wyniku wyborczego, próbuje ułożyć koalicję rządową z PO na takich samych zasadach jak poprzednio. Ludowców wydaje się zachęcać do tego sam Donald Tusk, zapewniając, że inny partner w rządzie nie wchodzi w rachubę.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (44)

  • je(2012-02-29 14:18) Zgłoś naruszenie 00

    Podatek rolny od 1 ha to równowartość 2,5 g żyta tj: 2,5 x 70 zł = 175 zł/ha
    Żeby rolnik osiągnął dochód równy średniej krajowej poza rolnictwem
    powinien mieć ca 50 ha Zatem do porównań Pani Solska winna wziąć
    175 x 50 =8750 zł x 1,25% = 109 ,37 zł

    Odpowiedz
  • tryk(2011-12-04 11:44) Zgłoś naruszenie 00

    partia chlopska to jak pan czarnecki nie wiadomoile koalicji posiadala jak pamietam to i pzpr tez im bylo dobrze a pawlak to juz bedac w zmw to byl samsung

    Odpowiedz
  • Beta(2011-11-22 17:28) Zgłoś naruszenie 00

    Jestem przedsiębiorcą. Mieszczuchem. Pracuję ciężko. Nie mam urlopu i zwolnień lekarskich od 15 lat. Nikt mnie nie pyta czy moja firma przynosi dochody czy nie, mam płacić za siebie na NFZ 243 zł i już. Niby część z tego mogę potrącić z podatku w rozliczeniu rocznym? Niby tak. Ale co jak mam dochód zero ? Wtedy i potrącenie z podatku jest zero. Czyli w sumie składkę na NFZ płacę w całości z własnej kieszeni. Tak, oczywiście, mogę zamknąć firmę, jak jest taka nierentowna. I pewnie to niebawem zrobię - ja i 5 moich pracowników pójdziemy na zasiłek. Państwo straci sporo podatku VAT, który odprowadzam w wysokości ok 10.000 zł/ mc, pomimo nierentownej działalności, a ZUS i NFZ stracą sporą sumę składek od 6 osób. Może zostanę rolnikiem?

    Odpowiedz
  • maly(2011-11-14 18:36) Zgłoś naruszenie 00

    do krusu doplacamy 57 procent a do zusowskich rent rząd doplaca 70 procent

    Odpowiedz
  • maly(2011-11-14 18:20) Zgłoś naruszenie 00

    niestety dla x jesli zazdroscisz dla brata kup ziemie i tyraj

    Odpowiedz
  • Pawlak do wiezienia(2011-10-25 10:38) Zgłoś naruszenie 00

    Wielka kariera polityczna Pawlaka opiera sie na tym, ze reprezentuje on SKUTECZNIE ogromna rzesze mieszkancow wsi, drobnych pijaczkow, nierobow, leni, ktorzy udaja rolnikow. Przewaznie ledwie to sie na nogach trzyma, od rana pijane chodzi, chleje za doplaty z unii, nie musi placic ubezpieczen bo miejscowe glupki za niego placa... Pawlak powinien isc do wiezienia, a caly jego majatek powinien byc zarekwirowany i przekazany na ZUS!!! Pawlak z pewnoscia wie, ze jego kariera polityczna jest zbudowana na okradaniu czesci spoleczenstwa, i na zabraniu mozliwosci rozwoju ludzi mieszkajacych na wsi, ktorzy po prostu nie musza nic robic, zeby przetrwac. Mieszkacy miast w takich warunkach juz dawno zdechliby pod mostem.

    Odpowiedz
  • Siupek(2011-10-24 08:00) Zgłoś naruszenie 00

    Ci co są za wyrównaniem płatności podatków między rolnikami a mieszczuchami to są głupcy.Rolnik pracuje codziennie szczególnie ci co mają dochód tylko z mleka tak nie ma odpoczynku dzień w dzień trzeba wstawać 6 rano i krowy doić nie ma urlopu nie ma świąt.Problem rolnictwa polega na tym że ten kto inwestuje to ma ten kto nie inwestuje to nie ma.Już niedługo unia powie dość dopłatom i wtedy się okaże kto jeżdzi audi a8 na pole po krowy które potem trzyma w chlewni za dychę gdzie jakby wpadła kontrola to by mu dopłaty zabrali od razu.Tacy są ludzie wśród rolników nie ma co ukrywać kupią sobie audi a8 a potem stoją pod sklepem i popijają.Są tacy ludzie.Ale jeżeli pracuje uczciwie inwestuje w gospodarstwo to na pewno przetrwa i uważam że należą mu się te pieniądze a my mieszczuchy zobaczycie jeszcze będziemy do nich na fuchy chodzić krowy doić i też trzeba będzie mieć kwalifikacje...He he ...Moim zadaniem powinny być wzmożone kontrole rolników na co oni wydają pieniądze unijne ,a jakby co to kary surowe i tyle.A równowaga podatkowa ich nie powinna dotyczyć bo oni są na swoim i jakby wziąc wszystko do kupy licząc podatki za każdy litr paliwa za towary to i tak dużo płacą...A my mieszczuchy im tego zazdrościmy.Wieś bez miasta przetrwa ale miasto beż wsi nie...Budżet Państwa i tak pobiera swoją dolę za każdy litr mleka,czy tonę zboża...Dzisiejszy rolnik to musi być wielki ekonomista i fachowiec inaczej zginie.Jestem pół wieśniakiem pól mieszczuchem nie mam gospodarstwa ,ale i dlatego radzę się powstrzymać od komentarzy zbyt rygorystycznych.Tak więc kontrola kontrola i jeszcze raz kontrola...Nie należy wrzucać wszystkiego do jednego worka.Owszem na swoim jest też wiele przedsiębiorców w miastach ale to nie jest to samo co rolnictwo...mówie oczywiście o rolnictwie takim typowym średnim bo super rozwiniętych gospodarstw rolnych w Polsce jest bardzo mało...

    Odpowiedz
  • OB(2011-10-23 11:57) Zgłoś naruszenie 00

    Polecam do obejrzenia film "Inside Job".

    Odpowiedz
  • OB(2011-10-23 09:25) Zgłoś naruszenie 00

    Podatek rolny w Polsce ma charakter liniowy i wynosi:
    z 1 ha przeliczeniowego - okolo 95 zl,
    ze 100 ha " - okolo 10 tys.
    z 1000 ha " - okolo 100 tys. zl.
    Na podatku liniowym korzystaja zasze bogatsi, traca biedniejsi.
    Inny jest dochod z 1ha w gospodarstwie 500 ha, jest wyzszy, a inny jest w gospodarstwie 5 ha , jest mniejszy.
    A moze wprowadzic podatek progresywny w rolnictwie i calej gospodarce narodowej? owczas bogaci rolnicy beda placic wiecej.

    Najwazniejsza rzecza jest okreslenie na nowo dochodu z 1 ha przeliczeniowego, ktory uwzglednialby dotacje z UE i dotacje z budzetu panstwa. Nalezaloby odejsc od zyta w szacowaniu dochodu i podatku.
    Nalezaloby na nowo okreslic stosunek dochodu rolnika do dochodu pracownika w sferze pozarolniczej i na tej podstawie okreslic odsetek podatku dochodowego/rolnego w stosunku do 18 %, 32% /PIT/ czy 19% /CIT/.
    Tego typu badania powinny byc przeprowadzone przez odpowiednie Instytuty /byc moze sa/ i wdrozone w zycie.

    Odpowiedz
  • Kazik(2011-10-22 19:23) Zgłoś naruszenie 00

    jak rolnicy nie maja z czego płacić składek emerytalno rentowych oraz na leczenie to niech sprzedadzą ziemię, kupią sobie mieszkanie w mieście - większość nie będzie musiała pracować a ci nieliczni niech idą do pracy za 1500 zł brutto ... będą musieli połacić na biednych rolników

    Odpowiedz
  • leszek_es5(2011-10-22 16:48) Zgłoś naruszenie 00

    Pani Joanna Solska ma 100% racji. To o czym pisze jest tak oczywiste ,że dziw bierze ,że koalicja rządowa przez 4 lata nic nie zrobiła w kierunku naprawy tej niesprawiedliwości społecznej czym przyczyniła się i przyczynia nadal do pogłębiania zadłużenia państwa. Rolników jest stać na składkę zdrowotną i płacenia podatków na ogólnych zasadach.Ale z PSL reformy KRUS nie będzie. Trzeba zmienić koalicjanta nawet na Palikota ,który ma otwartą głowę.

    Odpowiedz
  • zpj(2011-10-22 06:14) Zgłoś naruszenie 00

    ad. 1. wieśniak.
    Słoma z butów ci wyłazi wieśniaku. A gdzie twoje argumenty, że Solska nie ma racji? Potrafiłbyś je w ogóle wyartykułować? Do tego należałoby niestety zaangażowac odrobinę intelektu, a nie każdy potrafi wykazać, że go w ogóle posiada.

    Odpowiedz
  • M.J.(2011-10-21 10:45) Zgłoś naruszenie 00

    Do MP/post16/: Przykład z Małoposki: rolnik, lat 45, 50h po rodzicach+ 50h dzierżawa. Uprawia wszystkiego po trochę: zboża i warzywa. Kiedy zapytałam go o dochodowość gospodarstwa, to powiedział, że "na czysto" ma 4 000zł z 1h.rocznie. DOCHODU, A NIE PRZYCHODU! TJ. 400 000zł rocznie bez podatku! ponieważ nie ma hodowli zwierząt, pracuje przez 12, 14 godzin dziennie, ale przez 7-8 miesięcy w roku. Jego żona pracuje tylko w domu, bo mają 4 dzieci, kiedy potrzebuje pomocy, zatrudnia obcych ludzi. Przez zimowe miesiące odpoczywa w sanatorium lub ciepłych krajach, bo Go na to stać. Z zazdrością powiedział mi, ze w Wielkopolsce, gdzie ziemia żyzna i gospodartwa scalone, DOCHÓD ROCZNY Z 1 H, DOCHODZI DO 12 000ZŁ ROCZNIE! I takim "biedakom" ,"miastowi" fundują opiekę lekarską, szpitale/ nie czekają w kolejkach, bo stać ich na łapówki dla lekarzy/, 90% rent i emerytur! I TO O TAKĄ "BIEDNĄ WIEŚ" WALCZY PSL, BO Z TAKICH ROLNIKÓW, TA PARTIA SIĘ SKŁADA! Nikt nie chce"opodatkowania chłopa, który ma 3,4,5 h w kilku kawałkach/ chyba, że są to szklarnie/, ale pozostali muszą zejść "miastowemu" z pleców! Pozdrawiam.

    Odpowiedz
  • Moja rodzina na wsi(2011-10-21 08:17) Zgłoś naruszenie 00

    Ciągnik New Holland za 200 tys zł. Kombajn Class za 800 tys zł. Pozostałe maszyny za jakieś 400 tys zł. Nowy luksusowy dom. Nowy Mercedes C-klasse.

    Ale opłacenie składki KRUS powiekszonej o 10 zł jest ponad ich możliwości finansowe.

    Odpowiedz
  • Kamiński(2011-10-21 05:18) Zgłoś naruszenie 00

    Na wybory chodzi połowa kraju,nie interesuja się sytuacja państwa na codzień a teraz lamenty.No jakie to żałosne.

    Odpowiedz
  • Lechu(2011-10-21 00:07) Zgłoś naruszenie 00

    a art. 20 i art.23 konstytucji pani redaktor zna?

    Odpowiedz
  • alex(2011-10-20 23:20) Zgłoś naruszenie 00

    A co to kogo obchodzi czy rolnicy są w stanie opłacać składki? Normalnych przedsiębiorców ktoś pyta? Nie. No to niech płacą jak wszyscy inni a jak nie to nie będą ubezpieczeni i koniec. W głowach im się od tych dopłat poprzewracało że sądzą że podatki to płacą co ich na to stać i chcą to robić. Zasady powinny być jedne dla wszystkich i koniec. Przypominam, że pozostali podatnicy nie mają z rozpieszczania rolników żadnych korzyści bo importowana żywność nie byłaby wcale droższa.

    Odpowiedz
  • Fix(2011-10-20 22:01) Zgłoś naruszenie 00

    Gdyby objęto duchownych powszechnie obowiązującym podatkiem PIT, od swoich dochodów musieliby zapłacić 233 mln zł .
    Tak więc państwo rozliczając ich w preferencyjny sposób, de facto funduje kościołowi swoistą ulgę podatkową w wysokości 170 mln zł rocznie.

    Jeszcze więcej państwo traci na składkach zdrowotnych i emerytalnych.
    Księża pracujący w parafiach odprowadzają składkę do ZUS we własnym zakresie, ale od zryczałtowanego podatku jest odliczana, płacona dobrowolnie składka do NFZ.
    W przypadku 40 proc. duchownych, składki do ZUS i NFZ są całkowicie lub częściowo finansowane z Funduszu Kościelnego.
    W tym roku na ten fundusz państwo przeznaczy ponad 94 mln zł.

    Oprócz finansowania składek pieniądze te idą też na remonty kościołów i zakonów.

    Gdyby każdy z 30 tys. księży samodzielnie płacił składkę do NFZ i ZUS, państwo oszczędziłoby 224 mln zł.
    Te oszczędności Kościoła na podatku dochodowym oraz składkach ubezpieczeniowych to tylko niewielka część tego co zostaje w kieszeniach księży.

    Około 1,5 mld zł rocznie, państwo traci na zwolnieniach kościelnych osób prawnych od nieruchomości, spadków, darowizn oraz od czynności cywilnoprawnych.

    Kościołowi mało, chce trzy razy więcej

    Zgodnie z tegorocznymi danymi resortu finansów dotyczącymi rozliczenia PIT za 2010 rok, w ramach 1 proc. podatku Polacy przekazali organizacjom charytatywnym ponad 400 mln zł.
    Z możliwości tej skorzystało ponad 10 mln osób, czyli 38 proc. ogółu podatników.
    Przekazana przez nich kwota stanowiła w sumie 0,67 proc. podatku należnego fiskusowi, a średnia wpłata wyniosła 39 zł.
    Zakładając, że na odpis zdecydowałaby się tylko połowa regularnie uczęszczających na msze, czyli blisko 7 mln Polaków, oznaczałoby, że na konta kościoła trafiło by rocznie blisko 300 mln zł.
    To ponad trzykrotnie więcej niż dostaje teraz w ramach świadczeń przekazywanych przez Fundusz Kościelny.

    Duchowni mogą spać spokojnie, jeżeli w najbliższej kadencji parlamentu zostaną przeforsowane jakieś zmiany regulujące finansowanie kościołów i związków wyznaniowych, to będzie to tylko na ich korzyść.

    Odpowiedz
  • oszukany podatnik(2011-10-20 21:56) Zgłoś naruszenie 00

    Rolnik powinien dostac tyle emerytury ile sobie zgromadził kapitału .To co my marni podatnicy mamy utrzymywać biednych i spracowanych rolników?
    Opiekę zdrowotną chcą mieć taką samą jak przedsiębiorcy a płacić nie ma komu!

    Odpowiedz
  • latyfundysta(2011-10-20 21:33) Zgłoś naruszenie 00

    I co ciemny elektoracie teraz płaczesz a jeszcze nie tak dawno mogłeś to zmienić niekoniecznie na pis.

    Odpowiedz