Marczuk: Czas poważnie porozmawiać o zmianie Karty nauczyciela

autor: Bartosz Marczuk23.09.2011, 03:00; Aktualizacja: 23.09.2011, 10:34

Przywileje dla pedagogów psują system edukacji. Są kosztowne, przyczyniają się do obniżenia jakości kształcenia i do tego, że szkoły nie są przystosowane do potrzeb rodziców i ich dzieci.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (86)

  • Mr Baranii(2011-09-24 07:28) Zgłoś naruszenie 00

    Te wszystkie negatywne opinie piszą ludzie nieznający tematu.Moja siostra też pała nienawiścią do nauczycieli,bo jej syn skończył SPZ a ona miała wysokie ambicje,a dodatkowo jej przygłupi brat wykształcił swoje dzieci.Chcesz mieć "przywileje" tylko 4 lata postudiuj i będziesz je miał.Ale proponuję Ci studia prawnicze,na emeryturze sędziom nadal przysługują podwyżki płac,które otrzymują sędziowie pracujący,a ile zarabia notariusz,a ile aptekarz albo kominiarz(wlazł na dach trwało to 10 minut i skasował 12 zł nawet nie wybrał sadzy czyli za godzinę zarobił 72 zł.Kupiłem sobie sprzęt i teraz sam będę wymiatał swój komin.Jak uważasz ,że nauczyciel za drogi to sam swoje dziecko ucz,tym bardziej,że jesteś taki mądry jak wielu tu przedmówców a tym bardziej,że jesteś przekonany do hasła"Polak potrafi"-tak,garstka a reszta się wymądrza psioczy a za naukę i dobrą robotę "NIE"Pozdrawiam tych zawiedzionych.Górnik ,Policjant i inni dostają arbeitanzug,sędziowie laptopy a nauczyciel ?Nauczyciele,których znałem w czasie wakacji pracowali,aby dorobić.Jednego teraz spotkałem jako sprzedawcę w sklepie z farbami.Ucz się ucz bo nauka to potęgi klucz a nie zwalaj na Nauczycieli.Po maturze prawie wszyscy moi koledzy i koleżanki dostali sie na studia a my dziekowalismy im ,że tak nas przygotowali i dzisiaj będąc na emeryturach dalej jesteśmy im wdzięczni za ich pracę.

    Odpowiedz
  • Bert(2011-09-23 18:00) Zgłoś naruszenie 00

    Licznych problemów związanych z edukacją nie rozwiąże się ot tak. A obciąć 50% koszty uzyskania przychodów dziennikarzom i innym pożal się boże "twórcom", bez zadnej szkody społecznej i dla większego komfortu moralnego ich samych można z dnia na dzień - tylko władza musi chcieć.

    Odpowiedz
  • Lulka- nauczyciel muzyki(2011-09-23 20:47) Zgłoś naruszenie 00

    Jestem nauczycielem z pasją, dokształcam się, dodatkowy etat robię w domu (trzeba dużo różnych rzeczy przygotowywać), poza tym niejednokrotnie czuję się jak policjant w więzieniu- w relacjach z gimnazjalistami i jestem za zmianą w Karcie Nauczyciela a nawet jej likwidację. Chętnie oddam miesiąc wakacji i nawet więcej, za godne warunki pracy w szkole i możliwości zarobkowe. Cóż mi po wakacjach, skoro i tak nie stać mnie na nie. System edukacji pogarsza się z roku na rok- a niewiele trzeba, żeby było dobrze. Niech klasa liczy najwyżej 16 osób- będzie prawdziwa indywidualizacja, niech będzie monitoring- niech rodzice mogą w każdej chwili zajrzeć na lekcje i zobaczyć postępy i zachowanie swoich POciech, w końcu o nich głównie chodzi i niechaj nauczyciele nie muszą produkować ton dokumentacji, która nie jest potrzeba, a zużywa masę czasu.

    Odpowiedz
  • belfer(2011-09-23 20:29) Zgłoś naruszenie 00

    Gdzie na świecie nauczyciele korzystają z rocznych urlopów zdrowotnych?
    Ponadto wolne wakacje i wszystkie ferie - oczywiście płatne. Takie cyrki są możliwe tylko w Polsce.

    Odpowiedz
  • m(2011-09-23 20:04) Zgłoś naruszenie 00

    Ile pracuje Marczuk? Jeśli dobrze policzyć to tyle, ile siedzi przy klawiaturze i klepie! Napisanie powyższych wypocinek, to jakieś 10 minut, chyba że pisze dwoma palcami. Ile takich wypocinek dziennie tworzy?
    Jakieś dwie? Z tego wniosek - Marczuk i jemu podobni pracują 20 minut dziennie!
    Nauczyciele przy takim tytanie pracy to mróweczki.

    Odpowiedz
  • klakier(2011-09-23 20:34) Zgłoś naruszenie 00

    Najwyższy czas ZLIKWIDOWAĆ komunistyczną Kartę Nauczyciela i to całe towarzystwo ZAGONIĆ do roboty, oczywiście zalniając ok.30%. Tak aby pracowali przynajmniej tyle godzin, co w UE, NIE mówiąć już o USA, na których się tak wzorujemy, tj 1100h/rok.

    Odpowiedz
  • zxy(2011-09-23 19:55) Zgłoś naruszenie 00

    Pan Marczuk (żaden redaktor) albo jest cyniczny, albo zmanipulowany i mało lotny. Tyle na ten temat, bo pewnie i tak nie czyta komentarzy, więc szkoda się produkować.

    Odpowiedz
  • obserwator(2011-09-23 19:15) Zgłoś naruszenie 00

    aliku - zmień zawód, też będziesz się byczył, a swoją drogą to po co masz dziecko jeśli to problem

    Odpowiedz
  • politolog(2011-09-23 18:22) Zgłoś naruszenie 00

    jakby posłowie pracowali 10 razy więcej, 75% można by zwolnić, gdyby sejm przenieśc w biedne bieszczady, ich wynagrodzenie nie przekroczyłoby minimalnego wynagrodzenia

    Odpowiedz
  • alik(2011-09-23 17:51) Zgłoś naruszenie 00

    nq państwo nauczyciele nie oburzajcie sie na prawde , a prawda jest taka odpowiedzcie
    co mam zrobic z dzieckiem np jak jest przerwa świateczna Bożonarodzeniowa, wy leżycie w domu i przygotowujecie sie do świat a ja niestety nie , bo to koniec roku a dziecko samo w domu zostaje.Dlaczego nie pracujecie , świetlica powinna pracować bo obsługa i administracja pracuje w szkole
    I co źle macie , Karta nauczyciela powinna być dostosowana do aktualnych realiów a komuna dawno sie skonczyła , jak wam tak źle to zmiencie zawód
    to zobaczycie jaki jest problem z dzieckiem w te dni

    Odpowiedz
  • nauczyciel(2011-09-23 21:13) Zgłoś naruszenie 00

    Łatwo się pisze zza redaktorskiego biurka!
    W szkole uczę 10 lat i moja pensja to 1600 złotych na rękę. Czas pracy 20 godzin lekcyjnych tygodniowo, 2 godziny konsultacji dla rodziców, 2 godziny kółka, przygotowania lekcji co dziennie po 2 godziny w domu, rady pedagogiczne ostatnio co 2 tygodnie po 3 godziny każda, posiedzenia zespołów samokształceniowych co 2 tygodnie 4 godziny, do tego wywiadówki co 1,5 miesiąca to około 3 godzin w szkle razem z przygotowaniem kartek z ocenami i innych.Tak się przedstawia mój dobrobyt w tym zawodzie!Do tego dokształcanie co najmniej jeden 4o godzinny kurs w roku najczęściej w soboty i niedziele!To naprawdę jest ciężka praca i niektórzy , a zwłaszcza redaktorzy gazety prawnej z jakąś nie widzieć czemu złośliwością piszą o tych ich zdaniem leniwych nauczycielach!Niech sami popracują np przez rok w gimnazjum i zobaczą czy wolą to czy zacisze redakcji?

    Odpowiedz
  • nauczycielka(2011-09-23 16:27) Zgłoś naruszenie 00

    Do Ingi
    "nauczyciele mają dobrze i to trzeba zmienić", a sąsiadowi niech krowa zdechnie! Nic dodać...

    Odpowiedz
  • nauczycielka(2011-09-23 16:21) Zgłoś naruszenie 00

    Drodzy rodzice wypowiadający się na forum! Czytam Wasze komentarze i włos staje mi dęba na głowie! Oddajecie w nasze ręce swój największy skarb. My w oparciu o swoją wiedzę i doświadczenie chcemy wasze dzieci jak najlepiej wykształcić. Na codzień wszystko wydaje się być w porządku. Otwieram forum i widzę zupełnie inny świat! Nauczyciel jest: leniwy, niedouczony, głupi, kiepsko wykształcony itp. Czy to samo mówicie waszym dzieciom? A potem dziwicie się, że dziecko nie ma motywacji do nauki, nauczyciel nie cieszy się autorytetem? Smutne to, niestety.

    Odpowiedz
  • Obserwator(2011-09-23 16:02) Zgłoś naruszenie 00

    No to mamy kolejna ekspertyzę wybitnego magistra socjologii i bezpieczeństwa narodowego Pana Marczuka. Nawet się pochwalił znajomością prostej operacji matematycznej. Formalnie mnie powalił na kolana swoją światłością umysłu. Ciekaw jestem czy jako fachowiec od miękkich nauk tak samo by sobie poradził z potęgowaniem ułamków zwykłych. A teraz do rzeczy. Wyciągając wnioski z tego ,,wybitnego'' wywodu należy stwierdzić że nauczyciele powinni zasuwać do wieczora aby rodzice mogli odpuścić sobie wychowywanie dzieci i zająć się karierą. Wtedy będzie można już obciążyć jedną grupę zawodową nie tylko za wykształcenie ale i za wychowanie naszych latorośli. Nauczycielom własna rodzina jest niepotrzebna wiec mogą zasuwać. Po co im dzieci jak tyle mają ich w szkole. Wywód pana Marczuka formalnie zionie innowacyjnością. Tylko gdzie w tym wszystkim jest rodzina, matka, ojciec, dzieci, więzi miedzy nimi. jakie społeczeństwo wychowamy, jeżeli rodzice będą tylko pędzić za karierą a dzieci koczować do wieczora w szkole. Już wczoraj pisałem że dziennikarze to grupa zawodowa bardzo niebezpieczna dla polskiego społeczeństwa. Zawodowo zajmuje się podpuszczaniem jednych grup zawodowych lub społecznych przeciw drugim. W naszym kraju to jest ich chleb powszedni. Dobrze się w tym wyszkolili, a naiwność społeczeństwa umożliwia im taką komfortowa egzystencję. Znają sią nawet na tym o czym nie mają pojęcia. A może to ich się powinno zweryfikować i zracjonalizować ich zatrudnienie. Powoli mi przypominają mentalnie tych z lat 80 -ych, tez sa dyspozycyjni. Żeby nie było spekulacji, nie jestem nauczycielem, ale skończyłem dobre studia politechniczne i wstydziłbym się popisywać taką znajomością matematyki w gazecie jak pan Marczuk. Jakby pan redaktor miał pojęcie o ekonometrii, prognozowaniu oraz szukaniu związków przyczynowo-skutkowych, decyzjach trade - off, pewnie by takich głupot nie pisał. Kochani Rodacy szczerzcie się intryg, manipulacji i dezinformacji, ktora płynie z takich ust.

    Odpowiedz
  • uczen(2011-09-23 16:00) Zgłoś naruszenie 00

    Następny redaktorek mądrala, powiedz ile ty pracujesz i za jakie pieniądze, bo jakość twojej pracy jest skandaliczna.
    Prawie wszystkie artykuły o płacy ilości godzin nauczycieli nie mają nic wspólnego z prawdą.

    AUTOR SUGERUJE ABY GMINY NEGOCJOWAŁY PŁACE Z NAUCZYCIELAMI ,
    WTEDY W MOJEJ GMINIE NAUCZYCIELE UCZĄCY BĘDĄ Z BARDZO
    NISKIMI KWALIFIKACJAMI BO TANIEJ

    TO JEST CAŁA RETORYKA PO

    Odpowiedz
  • Wkurzony(2011-09-23 14:48) Zgłoś naruszenie 00

    Dzieci uczy ulica a nie szkoła. Edukacja w teraźniejszych czasach w Polsce,szczególnie pod kierownictwem ob. Hall to fikcja .
    Dzisiaj dzieci,nawet w wieku 8 lat ,więcej wiedzą o świecie niż ci ich "nauczyciele"
    Oczywiście najważniejsza w szkole jest religia (czytaj indoktrynacja).
    Do "kontraktowa": nie jesteś przygotowana ,żeby uczyć dzieci.
    Te 20 godzin tygodniowo to za 4 miesiące urlopu w roku.
    Wszystkie ćwiczenie zadawane w szkole odrabiają rodzice i dziadkowie,
    leniuchy tzw. "nauczyciele" na bruk!!!

    Odpowiedz
  • Emma(2011-09-23 14:35) Zgłoś naruszenie 00

    Wszyscy nauczyciele powinni codziennie przychodzic do szkoly na 8 i pracowac do 16, czyli 8 godzin, tak jak ja (architekt) i tak jak reprezentanci wszystkich innych zawodow.

    Za kazda godzine pracy powinni miec placone - jak zaoferuje im gmina.

    W czasie tych 8 godzin pracy x czasu to lekcje i y czasu to przygotowania, poprawianie sprawdzianow, konsultacje itd itl.

    Jesli wyjezdzaja z dziecmi w sobote (jak moja siostra - nauczycielka muzyki - czesto ze swoim chorem) to powinni miec za ten dzien zaplacone. A nie maja.

    Do tego 20 dni urlopu rocznie, jak kazdy.

    A reszta wolnego - no coz, za nieprzepracowane godzinny wynagrodzenia nie ma.

    Tyle.

    Naprawde nie wiem dlaczego tak trudno cos takiego wprowadzic.

    Odpowiedz
  • leszek(2011-09-23 14:27) Zgłoś naruszenie 00

    co z innymi grupami niech nie narzekają zabrać im przywileje lub ograniczyć do minimum .

    Odpowiedz
  • administrator rzetelnych dantch(2011-09-23 14:24) Zgłoś naruszenie 00

    do post 30
    Odnoszę wrażenie że własnie czytam tekst nie tylko ekonomicznego ciula ale i intelektualnego. Szanowny Ciulu czy ty wiesz co jest średnia, a na odprawę to zapracuj sam jeśli masz gdzie odejść.
    Współczuje Ci jak patrzysz w lustro bo ten widok przeraża.Jestem przekonany że nauczyciel z 30 letnim stażem po kilkuletnim wysiłku wyedukowania takiego osobnika jak Ty musi mieć szansę na regenerację zdrowia.

    Odpowiedz
  • piotr(2011-09-23 21:07) Zgłoś naruszenie 00

    Panie Marczuk, nie od dzisiaj wiadomo że jest pan klakierem rządzących. Ten kraj jest denny, z powodu lizusów i przydupasów władzy. Dzięki takim miernotom jak pan, w tym kraju nic się nie da zrobić. W swioch artykułach uwłacza pan zawodowi dziennikarza. Pisze pan na użytek PO, ale mentalność ma pan Pisuara. Mam nadzieję, że kiedyś kotoś pana za to rozliczy i zgije pan bez emerytury i jakichkolwiek perspektyw na przyszłość.

    Odpowiedz