Marczuk: Czas poważnie porozmawiać o zmianie Karty nauczyciela

autor: Bartosz Marczuk23.09.2011, 03:00; Aktualizacja: 23.09.2011, 10:34

Przywileje dla pedagogów psują system edukacji. Są kosztowne, przyczyniają się do obniżenia jakości kształcenia i do tego, że szkoły nie są przystosowane do potrzeb rodziców i ich dzieci.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (86)

  • aaaaa(2011-10-14 21:52) Zgłoś naruszenie 00

    witam szanowny panie redaktorze zapraszam na tydzień do szkoły najlepiej do gimnazjum. Po tym czasie chciałbym zobaczyć pana mine i inne spojrzenie na naszą grupę zawodową.

    Odpowiedz
  • zbyszek(2011-10-03 13:54) Zgłoś naruszenie 00

    najwyzszy czas zlikwidowac wszystkie przywileje ustalic jednolity wiek emerytalny dla wszystkich jednolity system emerytalny dla wszystkich w tym wyplata emerytur wylacznie po osiagnieciu wieku emerytalnego jednolitego dla wszystkich w zawodach szczegolnych wyznaczyc ustawowo maksymalny okres zatrudnienia ktory jest neutralny dla pracownika pozostale brakujace lata do emerytury niech kazdy dorobi sobie we wlasnym zakresie w innym zawodzie zaznaczam wszystkim poprawiaczom ze taka ustawa bylaby chyba jedna z niewielu w ktorej nawet trybunal konstytucyjny nie mialby podstaw do grzebania/nie jestem pewien tego ostatniego bo mamy w kraju tylu uznanych prawnikow ktorzy sa w stanie napisac kazda opinie sa tacy rowniez w sadach roznych instancji i trybunale konstytucyjnym

    Odpowiedz
  • Iza(2011-10-03 12:07) Zgłoś naruszenie 00

    Karta powinna zostać zlikwidowana! Dla dobra wszystkich!

    Odpowiedz
  • ra(2011-10-02 13:06) Zgłoś naruszenie 00

    Widac wlasnie ciezko zapracowanych nauczycieli wszyscy jakos znalezli czas zeby pobiadolic na GP i ponazekac jak im ciezko a niby tacy zajeci ciezka praca.

    Odpowiedz
  • jolanta1(2011-09-29 22:48) Zgłoś naruszenie 00

    Pytam, w jaki sposób podniesienie pensum ma wpłynąc na polepszenie jakości uczenia, raczej odwrotnie - jakośc się na pewno pogorszy, chyba że zostana stworzone warunki do pracy na terenie placówki i wtedy tylko np. od 8 do 16 i ani minuty dłużej.

    Odpowiedz
  • jolanta1(2011-09-29 22:45) Zgłoś naruszenie 00

    30 godzin pracy w szkole? Pytam się, kto tyle wytrzyma, moze jeszcze tyle pensum się marzy? W domu drugie tyle? Fajnie, pozwolic dyrektorom na negocjacje placowe, a okaże się, że nauczycielom zaproponują najnizszą krajowa. Niech ci mądrzy inaczej sami sobie w szkole pracują!

    Odpowiedz
  • shr(2011-09-29 14:40) Zgłoś naruszenie 00

    "Marczuk: Czas poważnie porozmawiać o zmianie Karty nauczyciela"

    Chyba raczej o likwidacji karty nauczyciela.
    Zklikwidowano ksiązeczki G, zlikwidowano pracę w szczególnych warunkach, czas na kartę nauczyciela i krus

    Odpowiedz
  • Anna(2011-09-28 15:49) Zgłoś naruszenie 00

    W zawodzie nauczyciela powinna być konkurencja tak jak i w innych zawodach. Co to znaczy, że nie można zwolnić nauczyciela? Jeśli nie ma dla niego w danej szkole pracy, to jak najbardziej powinno się go zwolnić. W przeciwnym razie należy wprowadzić zakaz zwalniania w sklepach, firmach i in.

    Odpowiedz
  • Ajax(2011-09-28 13:25) Zgłoś naruszenie 00

    Zwolnić Marczuka tym bardziej że jest bohaterem skeczu Tomasza Jachimka, czyli za ten skecz napewno pobiera tantiemy. Przykro czytać...

    Odpowiedz
  • Szczep@n(2011-09-26 22:06) Zgłoś naruszenie 00

    SKĄD BIORĄ SIĘ U REDAKTORA KOMPETENCJE DO PROJEKTOWANIA NOWYCH POMYSŁÓW NA SZKOŁĘ. PAN MA JAKIEŚ DOŚWIADCZENIE W TEJ KWESTII?? WSTYDU PAN NIE MASZ. POPRACUJ SOBIE PANIE REDAKTORZE 30GODZ. W SZKOLE W TYGODNIU. PANIE PAN NIE WIESZ O CZYM PISZESZ. ZAPYTAJ LUDZI KOMPETENTNYCH A NIE KOMENTUJ BO NIE OD TEGO JESTEŚ DZIENNIKARZU

    Odpowiedz
  • Brenda1981(2011-09-26 18:23) Zgłoś naruszenie 00

    Zmiany zacznijmy od polityków, a nie od nauczycieli, którzy prze kilka godzin dziennie przyczyniają się do zwiększenia wiedzy 20-30 osobowej grupy dzieciaków (często narażając własne zdrowie psychiczne, bo młodzież co raz bardziej rozwydrzona) za marne grosze. Odbierzmy im jeszcze przywileje, a na pewno wszyscy stracą chęci do TAKIEJ pracy :P

    Odpowiedz
  • nauczycielka(2011-09-26 08:34) Zgłoś naruszenie 00

    Komu zależy na sianiu aż takiej NIENAWIŚCI do nauczycieli? Dziennikarze GP zajmują w tym 1. miejsce! Piszą na zlecenie? Ktoś z nich ma złe doświadczenia własne i bierze odwet? Co chcą ugrać? Dlaczego "się podkładają"? Wszystko to zatracenie, zniżenie do poziomu niegodnego dziennikarza.
    1. 18 h + 2h od P. Hall= 20h ; 20h:5 dni w tygodniu= 4h (dydaktyczne)
    Już ta prosta matematyka na poziomie 3 klasy podstawówki dowodzi kłamstwa. Panowie redaktorzy nie umieją liczyć? I myśleć przy tym???
    A przecież nauczyciele mają mnóstwo innych zajęć w ramach "wysokiej" pensji.
    2. 3.600 brutto nauczyciela dyplomowanego z 30-letnim stażem to nijak nie daje 4.800,
    W moim mieście nie mają nauczyciele nadgodzin, więc kto tę różnicę miałby wypracować? (400 nauczycieli)
    To jest straszne, po prostu MANIPULACJA danymi w/g widzimisię.

    Odpowiedz
  • nauczyciel kontraktowy(2011-09-25 21:14) Zgłoś naruszenie 00

    Polecam Panu, drogi autorze tego dość populistycznego tekstu, przez miesiąc pracować po trzydzieści godzin tygodniowo w szkole państwowej, polecam gimnazjum, najlepiej dojeżdżając do pracy codziennie ok. 20 km w jedną stronę. I życzę dyrekcji, która wymaga systematycznego oceniania, sukcesów i konsekwencji w działaniu. Nie można zapomnieć o wychowawstwie. Jeżeli po miesiącu pracy w takich warunkach nie wykończy Pana stan gardła, sterta idiotycznej roboty papierkowej, przebite opony w samochodzie, rachunki za paliwo i sprawdzanie kartkówek do późnej nocy, to już na 100% dobije Pana wysokość pensji na kolejny miesiąc. Ponieważ przy trzydziestu godzinach etatu nadgodzin nie będzie. Skoro tak bardzo polega Pan na cyfrach, zapraszam do pracy w szkolnictwie. Na niższym szczeblu. Tam trzeba się nagłowić, żeby cokolwiek w budżecie się zgadzało. I to nieźle. Pozdrawiam, i polecam sprawdzać temat nim za niego się Pan zabierze.

    Odpowiedz
  • Willy(2011-09-25 20:34) Zgłoś naruszenie 00

    Niech nowa karta dotyczy tylko tych, którzy zatrudnią się po jej uprawomocnieniu. Jak ustawy, które dotyczą mundurowych. Drugi raz po odebraniu wstecz przywilejów emerytalnych wstecz nie damy się wyrolować. Do dzis nam te rekompensaty wytaykają jako podwyżki. Ja i wielu innych zostało zatrudnionych w oparciu o KN w tamtym brzmieniu. Rząd i MEN powino się surowo ukarać za dziurawienie tego dokumentu, jak domu, z którego wyjmuje się po jednej cegle aż runie.

    Odpowiedz
  • jola(2011-09-25 18:30) Zgłoś naruszenie 00

    czas to zmienić bo dyplomowany już się nie stara pracować dobrze bo ma najwyższą z możliwych i spoczywa na laurach,a do tego czasu starał się bardziej ale to tylko dla pieniedzy

    Odpowiedz
  • Starszy(2011-09-25 18:20) Zgłoś naruszenie 00

    Karta Nauczyciela to nie staroć rodem z PRL tylko dorobek Solidarności

    Odpowiedz
  • Ewa(2011-09-25 17:46) Zgłoś naruszenie 00

    Moim zdaniem to wszystko prawda! A jeżeli chodzi o komentarz Żylety, to gazeta nie jest finansowana w podatków!!!, więc niech robią jak uważają.
    W końcu ktoś zauważył problem Karty i krótkiego czasu pracy nauczycieli. To śmieszne, że młode osoby nie mają startu w tym zawodzie, bo nie można zwolnić innego nauczyciela, który już nie angażuje się w swoją pracę...

    Odpowiedz
  • Andrzej(2011-09-25 16:54) Zgłoś naruszenie 00

    Do "podatnika bez przywilejów" : Ciąg dalszy twojego wywodu zapewne brzmiałby następująco - "A jeszcze chciałbym dodać ,że ja , tak jak i pan redaktor też miałem do szkoły pod górkę i też z całego serca nienawidzę nauczycieli , a będąc jak duża grupa Polaków zawistnym (nie przypadkowo przecież zaznaczyłem , że jestem bez przywilejów) nie mogę w żaden sposób ścierpieć tej sytuacji !

    Odpowiedz
  • Podatnik bez przywilejów(2011-09-25 15:39) Zgłoś naruszenie 00

    Panie Bartoszu, po raz kolejny dziękuję Panu za odwagę pisania o niepopularnej kwestii przerostu zatrudnienia w oświacie, zbyt wysokich placach w stosunku do przepracowanych godzin itd. Debilny argument o płacach nauczycielskich w UE może być użyty tylko przez "inteligentnych" nauczycieli, którzy dziwnie zapominają, że tam każdy zarabia 3 x więcej niż w Polsce, począwszy od sprzątaczek, kierowców, inżynierów na lekarzach kończąc. Proszę się nie przejmować ujadaniem tych, których prawda w oczy kole. Przesyłam najwyższe wyrazy szacunku

    Odpowiedz
  • Leon(2011-09-24 21:14) Zgłoś naruszenie 00

    To kompletna bzdura , że samorządy decydują o powierzaniu stanowiska Dyrektora Szkoły najlepeszemu kandytatowi . Jest to zazwyczaj " przyjaciel burmistrza , lub starosty i nie chodzi o jego kompetencje . Likwidacja KN tylko tą patologię powiększy , a jej wyeliminowanie jest praktycznie niemożliwa do wyeliminowania , chyba , że w Konstytucji i innych lokalnych zapisach prawa znajdzie się zapis , że premier , poseł , burmistrz ,czy radny może pełnić kadencję tylko raz.

    Odpowiedz