Wyborczy festiwal rozdawnictwa trwa w najlepsze. Co z tego, że większość z tych obietnic jest bez pokrycia. Do licytacji, kto da więcej, przyłączyła się również Ewa Kopacz. Minister zdrowia podwyżki obiecała tym razem pielęgniarkom i położnym. Zapomniała jednak, że chce to zrobić na podstawie przepisów, które sama planuje likwidować.
Chodzi o art. 59a ustawy o zakładach opieki zdrowotnej, który przewiduje, że jeżeli do świadczeniodawcy (np. szpitala) w ciągu roku trafią dodatkowe pieniądze z NFZ, to 40 proc. z tej kwoty trzeba przeznaczyć na podwyżki dla personelu medycznego. Przepis wywalczyły związki zawodowe w 2008 r. Dyrektorzy szpitali, nie mając wyjścia, płacili. Pielęgniarki i położne twierdziły jednak (i często było to uzasadnione), że za mało, bo najwięcej pieniędzy trafia do lekarzy. Minister zdrowia przypomniała sobie o tym przepisie przed samą końcówką wyborów. Szkoda, że nie wspomniała, iż od wielu miesięcy w Sejmie leży rządowy projekt ustawy zakładający likwidację art. 59a. To, że on jeszcze funkcjonuje, pielęgniarki i położne zawdzięczają wyłącznie PSL i PiS. Temu pierwszemu, bo wycofało dla nowelizacji swoje poparcie. Temu drugiemu, bo szefem sejmowej komisji zdrowia jest Bolesław Piecha, który ustalając porządek jej prac, jakimś trafem omijał rządowy projekt.
Część pielęgniarek i położnych zachowała jednak zdrowy rozsądek i do zapewnień pani minister podchodzi z rezerwą. To dobrze, mniej się rozczarują po wyborach.