5 rzeczy, o których powinieneś wiedzieć zanim weźmiesz chorobowe


Każdemu pracownikowi zatrudnionemu na podstawie umowy o pracę przysługuje ochrona prawna, którą m.in. gwarantuje kodeks pracy. W przypadku choroby, pracownikowi przysługuje zwolnienie lekarskie i wypłata wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy. Fałszywe zaświadczenie lekarskie, porządki w domu lub wyjazd na wycieczkę w czasie zwolnienia może nie tylko pozbawić pracownika zasiłku, ale także pracy.

praca, choroba, pracownik

żródło: ShutterStock

Czy na chorobowym można stracić pracę?

Kodeks pracy chroni pracownika. Przykładem tego art. 41 kodeksu pracy, który stanowi o tym, że pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Ochrona przed zwolnieniem ma jednak wyłącznie charakter tymczasowy. Kiedy minie okres ochronny, przepisy pozwalają pracodawcy zwolnić pracownika w trybie natychmiastowym, bez zachowania okresu wypowiedzenia.

Jakie przesłanki w tym przypadku mogą skłonić pracodawcę do zwolnienia pracownika przebywającego na chorobowym? O tym przeczytasz tutaj.>>

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (2)

  • Miś(2016-08-09 09:32) Zgłoś naruszenie 101

    Zastanwaim się ile ta Gazeta Prawna inksuje stale kasy za publikowanie takich bzdur. Ciągle ino straszą i straszą. Jak nie chca płacić chorobowe to niech zrezygnuja w ZUSie ze skałdek i PO krzyku.

    Odpowiedz
  • Myślący(2016-08-15 20:43) Zgłoś naruszenie 50

    Robotnik wzywany na kontrolę po tygodniu chorobowego/jakim prawem,on sam sobie nie wystawił/a urzędas z Trybunału Konstytucyjnego,cały czas na chorobowym bez kontroli/biega od telewizji do gazet oczerniając to co sam wpierw wyprawiał i brużdził.To tzw nietykalny,im wolno wszystko.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!