« Powrót do artykułu

500 zł na dziecko może obniżyć wczasy pod gruszą

Od kwietnia rodzice mogą się ubiegać o 500 zł na dziecko. Pracodawcy zaś zastanawiają się, czy te wypłaty powinny mieć wpływ na przyznawanie zakładowych świadczeń socjalnych – w tym m.in. dopłat do letniego wypoczynku. Świadczenie wychowawcze przyznawane jest w kwocie 500 zł na każde drugie i kolejne dziecko bez względu na dochód w rodzinie. Na pierwsze dziecko przysługuje zaś tylko osobom nieprzekraczającym limitów dochodowych. Od kwietnia wnioski o wypłatę złożyło ok. 2,5 mln osób.

Wakacje, pieniądze, skarbonka

żródło: ShutterStock

Część ekspertów uważa, że pracodawca może, ale nie musi uwzględniać świadczenia wychowawczego przy przyznawaniu świadczeń z ZFŚS.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (5)

 • asan(2016-11-17 19:10) Zgłoś naruszenie 73

  500+ to nie dochód i nie brutto tak mówi ustawa. Było już kilka postanowień sądu w takich i podobnych sprawach. Doliczać nie musisz. Pracodawca (fundusz socjalny) również nie powinien pytać o 500+ bo każdy ma prawo do własnych poglądów w tej sprawie i nikt Cię nie zmusi do pobierania obowiązkowego 500+.

  Odpowiedz
 • kancelaria(2016-11-26 08:54) Zgłoś naruszenie 56

  Jeżeli chodzi o 500+ nie wliczamy do dochodu podczas wyliczania dla zfśs. To nie jest dochód, nie jest również opodatkowany. Tak interpretują US, PIP oraz ministerstwo, było też kilka rozpraw z pracodawcami min. Biedronka która musiała uznać tę rację. Pracodawcy można podać informację o pobieraniu 500+ jednak nie wliczamy do dochodu na członka rodziny. Tyle.

  Odpowiedz
 • Spencer@Goch(2016-12-10 13:44) Zgłoś naruszenie 44

  Do 500 plus komisja socjalna nic nie ma, jeżeli wyłudzają taką informację należałoby zgłosić to prokuraturze.

  Odpowiedz
 • Mirek(2016-12-09 15:52) Zgłoś naruszenie 34

  U nas też chciano z zapomóg socjalnych zabrać ludziom otrzymującym 500+ jednak po wykładni ministerstwa zrezygnowano, tak aby nie zabierać ludziom z tej puli dla dzieci. Tak po prawdzie to wyszło kto największym jest zawistnikiem.

  Odpowiedz
 • rad(2016-12-11 09:15) Zgłoś naruszenie 13

  Nie wliczamy do dochodu. Jest w ustawie, wyjaśnił minister, mówił o tym Duda, mówiła Szydło i nawet PO akurat z tym się zgodziło. Po za tym, byłoby to nie logiczne aby fundusz działający dla dobra pracowników i ich rodzin działał przeciwko nim. To są groszowe sprawy, a zwykle zakładowe fundusze borykają się z trudniejszymi problemami. Po za tym gdyby 500+ było dochodem to wykazywano by to na PITach.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!