« Powrót do artykułu

Absurdalny system: Składka zdrowotna jak podatek - im więcej zarabiamy, tym więcej zapłacimy

Ustawodawca nie może się zdecydować, jaki charakter ma składka zdrowotna. W efekcie w przepisach, które ją regulują, panuje kompletny chaos i już nie wiadomo, jaki cel przyświecał ich twórcom. Na wysokość składek narzekają prawie wszyscy. Składka zdrowotna nie jest tu wyjątkiem. Gdy się jednak przyjrzeć przepisom, to okazuje się, że jej wysokość (zdaniem niektórych – zbyt duża, zdaniem innych – bardzo mała w stosunku do otrzymywanych świadczeń) to tylko wierzchołek góry lodowej. Problemem jest cały system jej obliczania i pobierania. Skomplikowany, niezrozumiały, a co najgorsze – karzący za aktywność i przedsiębiorczość.

 • Zupełnie niezrozumiałym systemowo rozwiązaniem jest istotne rozróżnienie sytuacji rolników od pozostałych ubezpieczonych.
 • KOGO MOŻNA ZGŁOSIĆ DO UBEZPIECZENIA ZDROWOTNEGO
 • ILE WYNOSI OPŁATA DODATKOWA, GDY CHCEMY UBEZPIECZYĆ SIĘ DOBROWOLNIE
 • Kto nie płaci na NFZ
statystyki

Komentarze (3)

 • BB1313(2016-05-27 19:18) Zgłoś naruszenie 50

  Przez kilka lat płaciłam trzy składki zdrowotne i to wysokie od emerytury,umowy zlecenie oraz działalności gospodarczej , lekarza na oczy nie oglądając!!! Jak zachorowałam to musiałam leczyć się prywatnie !!!!!

  Odpowiedz
 • Wieria(2017-01-22 14:40) Zgłoś naruszenie 10

  Gdzie tu sprawiedliwość płacić składki z działalności i prywatnie się leczyć i płakać i płacić .Ja też prowadzę działalność gospodarczą opłacam wszystkie składki ale uważam że to nie sprawiedliwe ,ponieważ rolnik płaci Krus na 3 miesiące 600zł a przedsiębiorca, miesięcznie 1200zł to znaczy że jesteśmy ludzmi nierówno traktowani ,a Zus jest stanowczo za wyski .Więc trzeba zamknąć działalność i szukać sobie innej pracy lub iść na zasiłek .PIS proponował jednolity podatek 500zł i to byłoby dobre rozwiązanie ,

  Odpowiedz
 • monia(2017-04-10 23:29) Zgłoś naruszenie 00

  Hej Wiera , jestem rolniczką i płacę KRUS 2600 bo składkę zdrowotną płacę od ilości hektarów , te 600 zł o których piszesz płacą rolnicy , którzy w ogóle nie płacą zdrowotnej bo mają do 5 ha

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!