500 zł na dziecko i zasiłek, czyli 5 rodzajów finansowej pomocy dla samotnego ojca

Samotny ojciec jest rzadziej spotykanym przypadkiem niż samotna matka, ale on także może korzystać z różnych form wsparcia gwarantowanych przez państwo - w tym z programu 500 plus czy wspólnego rozliczenia się z dzieckiem

rodzina ojcowski

żródło: ShutterStock

Wspólne rozliczenie z dzieckiem

Samotny ojciec może także preferencyjnie rozliczyć się z dzieckiem (nie musi ono przy tym faktycznie zarabiać). Wypełniając PIT, samotny rodzic zapłaci w tym wypadku podatek w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy swoich rocznych dochodów. Tym sposobem skorzysta z niższej stawki podatku od tej, którą zastosowałby rozliczając się samotnie i odliczy podwójnie kwotę wolną od podatku.

Do ulgi ma prawo ojciec, której dziecko jest niepełnoletnie, nie ukończyło 25 lat, uczy się i nie osiąga dochodów lub otrzymuje zasiłek pielęgnacyjny (bez względu na wiek).

Zobacz, jak rozliczyć się wspólnie z dzieckiem za 2015 rok>>

Mężczyzna może też odliczyć ulgę prorodzinną - od stycznia 2016 roku wzrosła jej wysokość na trzecie oraz każdej kolejne dziecko i wynosi teraz:
- 1 112,04 zł rocznie na pierwsze i drugie dziecko,
- 2 000,04 zł rocznie na trzecie dziecko,
- 2 700 zł rocznie na czwarte i każde kolejne dziecko.

Samotni rodzice mają również pierwszeństwo w przyjęciu dziecka do żłobka, przedszkola czy świetlicy szkolnej. Nierzadko także same placówki edukacyjne pomagają potrzebującym tego rodzicom, na przykład dofinansowując obiady bądź obniżając opłaty za zajęcia pozalekcyjne - w tym naukę języków czy pływania - wycieczki i "zielone szkoły"

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Artykuły powiązane

statystyki

Komentarze (4)

  • On(2017-11-06 10:32) Zgłoś naruszenie 71

    Najgorsze jest to ze przeciwnicy PIS tez biegiem ida po 500+

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • DLACZEGO ...(2016-05-03 14:47) Zgłoś naruszenie 40

    ... SIEROTY I PÓŁSIEROTY NIE OTRZYMAŁY 500 ZŁOTYCH ???

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!