500 zł na dziecko i zasiłek, czyli 5 rodzajów finansowej pomocy dla samotnego ojca

Samotny ojciec jest rzadziej spotykanym przypadkiem niż samotna matka, ale on także może korzystać z różnych form wsparcia gwarantowanych przez państwo - w tym z programu 500 plus czy wspólnego rozliczenia się z dzieckiem

Ojciec z dzieckiem

żródło: ShutterStock

Mężczyzna może starać się o zasiłek rodzinny

Jednak już zasiłku rodzinnego samotny ojciec nie otrzyma, jeśli na rzecz dziecka nie zostały zasądzone alimenty, chyba że sąd oddalił powództwo lub zobowiązał drugiego rodzica do ponoszenia całkowitych kosztów utrzymania dziecka, albo matka dziecka nie żyje.

Ponadto mężczyzna musi spełnić kryterium dochodowe - od 1 listopada zmieniły się progi uprawniające do świadczenia i zasiłek przysługuje teraz, jeśli przeciętny miesięczny dochód rodziny w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się nie przekracza kwoty 674 zł, a w przypadku rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym - 764 zł.

Wzrosła jednak także wysokość zasiłku rodzinnego i obecnie wynosi on:
- 89 zł miesięcznie na dziecko, które nie skończyło 5 lat,
- 118 zł miesięcznie na dziecko, które ma powyżej 5 lat, ale nie ukończyło 18. roku życia,
- 129 zł miesięcznie na dziecko, które ukończyło 18 lat, do jego 24. urodzin.

Osoba z przyznanym świadczeniem może ubiegać się o siedem różnego rodzaju dodatki, w tym o dodatek z tytułu urodzenia dziecka (jednorazowo 1000 złotych) oraz o dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka, który także został zwiększony od listopada 2015 roku. Wynosi teraz 185 zł miesięcznie lub 370 zł przy dwojgu i większej liczbie małoletnich dzieci. Kwota zasiłku nadal może być zwiększona o 80 zł na niepełnosprawne dziecko (lub o 160 zł, gdy jest ich co najmniej dwoje).

Świadczenia rodzinne przyznawane są na okres roku, a wypłacają je gminy, które często pomagają ubogim mieszkańcom także w inny sposób, udzielając im między innymi nisko oprocentowanych pożyczek czy przyznając mieszkania komunalne czy socjalne.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Artykuły powiązane

statystyki

Komentarze (4)

  • On(2017-11-06 10:32) Zgłoś naruszenie 71

    Najgorsze jest to ze przeciwnicy PIS tez biegiem ida po 500+

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • DLACZEGO ...(2016-05-03 14:47) Zgłoś naruszenie 40

    ... SIEROTY I PÓŁSIEROTY NIE OTRZYMAŁY 500 ZŁOTYCH ???

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!