Nauczyciele, rolnicy, policjanci: 7 grup ze specjalnymi przywilejami emerytalnymi

Górnicy, nauczyciele, policjanci czy żołnierze – to tylko niektóre z zawodów uprzywilejowanych w Polsce. Ustawodawca nie tylko przyznał tym grupom dodatkowe urlopy czy wynagrodzenia (tzw. trzynastki), ale pozwolił przejść im na emeryturę wcześniej niż pozostałym obywatelom.

emeryt, emerytura

żródło: ShutterStock

Wcześniejsza emerytura na specjalnych warunkach

Przede wszystkim - wcześniejsza emerytura za pracę w szczególnych warunkach i za pracę w szczególnym charakterze. Mogą ją uzyskać osoby urodzone po dniu 31 grudnia 1948 r. a przed dniem 1 stycznia 1969 r., jeżeli do dnia 31 grudnia 2008 r. udowodniły odpowiedni okres składkowy i nieskładkowy, wymagany okres pracy w szczególnych warunkach i w szczególnym charakterze oraz osiągnęły wymagany wiek emerytalny.

Ustawodawca za pracę w w szczególnych warunkach ustawodawca uznał między innymi pracę w górnictwie, energetyce, hutnictwie, przemyśle metalowym, chemicznym, w budownictwie i przemyśle materiałów budowlanych, w leśnictwie, przemyśle drzewnym, papierniczym, lekkim, poligraficznym, w transporcie i łączności, w gospodarce komunalnej, rolnictwie i przemyśle rolno-spożywczym oraz w służbie zdrowia i opiece społecznej.

W przypadku cięższych zawodów osoby te muszą osiągnąć wiek emerytalny wynoszący 55 lat dla kobiet lub 60 lat dla mężczyzn oraz udowodnić okres składkowy i nieskładkowy (20 lat dla kobiet lub 25 lat dla mężczyzn), w tym co najmniej 15 lat pracy w szczególnych warunkach.

Krótszy staż i niższy wiek jest tym potrzebny, jeśli dana osoba pracowała między innymi na statkach żeglugi powietrznej, w portach morskich, przy przetwórstwie azbestu, produkcji i przetwórstwie ołowiu i kadmu lub też pracowała jako rybak morski, nurek czy ratownik GOPR. Wcześniejsza emerytura z tytułu wykonywania takiego zatrudnienia przysługuje na ogół po ukończeniu wieku emerytalnego niższego niż 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn.

Natomiast za zatrudnionych w szczególnym charakterze ustawodawca uznał między innymi pracowników organów kontroli państwowej i administracji celnej, twórców i artystów, dziennikarzy, nauczycieli, żołnierzy zawodowych oraz funkcjonariuszy policji i innych służb mundurowych.

Staż składkowy i nieskładkowy dla wszystkich tych zawodów wynosi 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn, a staż pracy - 15 lat. Natomiast wymagany wiek emerytalny jest zróżnicowany w zależności od rodzaju pracy i wynosi od 40 lat do 55 lat dla kobiet oraz od 45 lat do 60 lat dla mężczyzn.

O wcześniejszej emeryturze zdecyduje rodzaj pracy>>

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (60)

 • Powiedzcie otwarcie !(2016-04-30 18:39) Zgłoś naruszenie 1332

  ... o przywilejach parlamentarzystów, to wam włosy na głowie staną ! Mało tego , powiedzcie też o przywilejach państwa ministrów i wiceministrów, nie mówiąc o polytykach wszelkiej maści !!!

  Odpowiedz
 • ja takiego państwa nie chcę(2016-04-30 12:47) Zgłoś naruszenie 1234

  Ciekawe kiedy społeczeństwo powie DOŚĆ? My przez 40 lat musimy zap... do 67, a potem dostajemy ochłap, za który nie będzie nawet można przeżyć. Jednocześnie mamy robić na młodych emerytów, którzy zmęczyli się pracą po kilkunastu latach.

  Odpowiedz
 • Towarzysz (2016-04-30 11:46) Zgłoś naruszenie 11711

  Szanuję pracę służb mundurowych, ale obiektywnie mają w porównaniu do cywila doskonałe warunki. Dobre uposażenia, trzynastka, 40 dni urlopu, wraz z dodatkiem za staż i wiek, nagrody cykliczne, zwolnienia od zajęć służbowych, zwolnienia na chorych członków rodziny, nikt za byle co z pracy nie wyrzuca, można iść spokojnie ja zwolnienia lekarskie, iitp itp. Kobiety w mundurowce ida na osiem miesięcy zwolnienia, gdy zajdą w ciążę. Pokażcie mi takta sytuację w cywilu. Nie jeden przedsiębiorca nie ma dochodu, jak zwykły aspirant, po odliczeniu wszystkich kosztów. A i tak spora część nie szanuje tej dobrej pracy. Przejawiając ciągle roszczeniową postawę.

  Odpowiedz
 • Inspektor Pracy(2016-04-30 12:02) Zgłoś naruszenie 10316

  ... odrobinę uczciwości w zyciu społecznym. Najpierw wyslijmy na emerytury najdłużej spracowanych czyli osoby mając po --40 lat pracy!.Spracowani od 15 r zycia ,w soboty ,święta ponad-ustawowo za komuny i postkomuny ,osoby którym Tusk wstecznie ukradł wczesniejszy wiek emerytalny za równoczesną Ich prace w szkodliwych i niebezpiecz warunkach pracy. Pani premier niech się TuskoPOdobne ćpunki które ćpaly narkotyki gdy inni od młodych lat pracowali ,ktore robiły bury po stadionach nie cieszą że pójdą wczesniej na emerytury niż Ci wyzyskani ludzie....Ps. spotkałem przed wyborami Prezydenckimi starego styranego pracownika który wracał z nocnej zmiany w pracy i zameldował Mi że ma 48lat pracy nie licząc szkoły. Stwierdził,że gdyby miał głosować na Komorowskiego to wolał by sobie rękę uciąć !---już od kilku lat powinien być na emeryturze która była by wyższa niż Jego obecny zarobek i czy Komorowski Mu to naprawi - nie tylko musi chodzić do pracy włócząc ledwo nogami ale w dodatku od kilu lat jest stratny finansowo. ...itd --otao jest Prawdziwa POdłość ,Oszustwo i złodziejstwo. "każdego Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości lub zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )-- bez renty ani emerytury -gdzie się Ci spracowani ludzie mają podziać?

  Odpowiedz
 • Matematykami nie(2016-04-30 13:23) Zgłoś naruszenie 916

  Pytanie podstawowe kto bedzie pracować na przywileje tych ludzi? Młodzież ucieka, a przywileju coraz więcej , realnie płaci podatki coraz mniej ludzi, bo budżetówka sie nie liczy, ponieważ jest to przekładanie publicznych pieniędzy z kieszeni do kieszeni. Wkrótce po prostu braknie na tr fanaberie , już nie mówiąc P 500, co stanowi najwieksza porażkę, żeby nie powiedzieć klęske w przyszłości.

  Odpowiedz
 • emeryt(2016-04-30 10:28) Zgłoś naruszenie 7418

  A miało być inaczej! Wszyscy równi. W PRL też tak było, i co. Ale" dobra zmiana"......... Szukali "układu" a sami w PIS to zdrowy "układ kolesiów" , kolejna "dobra zmiana". PIS to polski bolszewizm !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • człowiek(2016-04-30 11:43) Zgłoś naruszenie 615

  40 lat,płacone składki ,możliwość dobrowolnego przejścia na emeryturę.To jest najbardziej sprawiedliwe rozwiązanie.Ludzi ci mają wypracowany kapitał i bez żadnej łaski powinni mieć możliwość dobrowolna przejścia na emeryture.Nie kombinujcie jak konie pod górę .Zlikwidować tych pracusiów ,agentów po15 ,20 latach,wielkich emerytów ,którzy rozkradają wypracowany kapitał ludzi po 40 latach pracy,a obecnie nie mają żadnych środków do życia .Pozostają bez pracy na śmietniku.AMEN

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • pracujaca biedota poslak(2016-04-30 12:45) Zgłoś naruszenie 609

  a pozostali praca do śmierci a później eutanazja, bo są potrzebne pieniądze na 500+

  Odpowiedz
 • Onufry(2016-05-01 16:55) Zgłoś naruszenie 590

  Należy także pamiętać o absurdalnym systemie emerytalnym tzw. europosłów. Minimalna emerytura, jaką po jednej kadencji będzie dostawał poseł Parlamentu Europejskiego wyniesie 5700 złotych Za każdy rok przepracowany w Europarlamencie, posłowie mają zagwarantowane wliczenie do emerytury 3,5 proc. pobieranej pensji Europoseł zarabia ponad 30 tys. zł miesięcznie. Praw do emerytury nabywa już po 3 latach bycia europosłem! W wieku 63 lat może przejść na emeryturę – wtedy za każdy rok bycia europosłem dostanie 1140 zł. Czyli po jednej kadencji należy mu się emerytura w wysokości 5700 zł. A jeśli będzie pełnił funkcję przez 4 kadencje to dostanie emeryturę wysokości 22 800 zł miesięcznie. Do tego dochodzi emerytura wypracowana w kraju.

  Odpowiedz
 • xxxx(2016-04-30 11:53) Zgłoś naruszenie 569

  Szanuję pracę służb mundurowych, bo wielokrotnie jedt to służba trudna. Ale obiektywnie w porównaniu do cywila warunki pracy są wrecz kosmiczne. Dobre uposażenia, trzynastka, 40 dni urlopu, wraz z dodatkiem za staż i wiek, cykliczne nagrody, zwolnienia od zajęć służbowych, do 60 dni zwolnienia na chorych członków rodziny, nikt za byle co z pracy nie wyrzuca, można iść spokojnie ja zwolnienia lekarskie, itp itp. Kobiety ida na osiem miesięcy zwolnienia, gdy zajdą w ciążę. Pokażcie mi takta sytuację w cywilu. Poza tym, pomijając ludzi zarabiających 1300 złotych, to nie jeden przedsiębiorca nie ma takiego dochodu, jak zwykły aspirant, po odliczeniu wszystkich kosztów. A i tak spora część w budżetówce nie szanuje tej dobrej pracy. Przejawiając ciągle roszczeniową postawę.

  Odpowiedz
 • kapitalizm to jest tylko dla nas(2016-04-30 12:52) Zgłoś naruszenie 5315

  90% tych przywilejów to komunistyczne pozostałości, za które komuchy kupowały sobie wierność albo spokój. W końcu to nie oni za to płacili tylko reszta.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • patologia polska(2016-04-30 12:00) Zgłoś naruszenie 527

  tzw. "święte krowy" a pozostali ********** do smierci bo 500+ za ********** się też potrzebuje pieniędzy

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • bla-bla(2016-04-30 14:39) Zgłoś naruszenie 4827

  Nauczyciele chcą 40-godzinnego tygodnia pracy. Od rana do 15-16. W tym czasie rad, zebrać z rodzicami, szkoleń, zajęć dodatkowych z dziećmi ,sprawdzania prac, przygotowywania się na kolejne dni, własnego gabinetu i biurka z dostępem do komputera, by móc wpisywać oceny i nie musieć tego robić w domu z prywatnego komputera. I płatnych nadgodzin. Zwłaszcza za wycieczki i zapewnianie opieki nocnej dzieciom w czasie ich trwania. Albo zero wycieczek. I niech rodzice nie naciskają. Ani dyrektorzy. Żadnego przygotowywania apeli i występów popołudniami. Wychodzisz z pracy i nie pracujesz. Odpoczywasz. Tak. Zdecydowanie jesteśmy na tak.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Nauczyciel(2016-04-30 18:15) Zgłoś naruszenie 4137

  Znowu nagonka na nauczycieli. Mam 25 lat stażu w nauczycielstwie i niestety nie mogę skorzystać z "przywilejów", na jakie liczyłam, rozpoczynając pracę. Jestem bardzo zaangażowana w pracę a raczej służbę jako nauczyciel i wychowawca. Muszę pracować do sześćdziesięciu kilku lat życia ( mam 48 lat) - mimo, że urodziłam się w "uprzywilejowanym" czasie. Dlaczego podaje się nieaktualne dane? Żeby dobijać tych, którzy bardzo ciężko pracują?...

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • fddd(2016-04-30 15:54) Zgłoś naruszenie 398

  precz z takim krajem,

  Odpowiedz
 • qwerty(2016-04-30 13:18) Zgłoś naruszenie 3239

  Po co pismaku niepodpisany na początku artykułu piszesz o przywilejach emerytalnych nauczycieli, a na końcu mówisz, że ich nie mają od 2008r a świadczenie kompensacyjne nie jest emeryturą ? Dla wywołania emocji i skłócenia społeczeństwa ? Nauczycielka mająca 30 lat stażu pracy w 2008r mając wtedy 53 lata (rozpoczynała po studiach mając 23 lata), dziś ma 61 lat I NIE POTRZEBUJE ŻADNEJ WCZESNIEJSZEJ EMERYTURY, bo jest w wieku emerytury POWSZECHNEJ ! Takie zachowania piszących powinny być KARALNE Z URZĘDU !

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • POd Rozwagę(2016-04-30 12:00) Zgłoś naruszenie 2918

  pod rozwagę dla Rządu..Trzy pieczenie przy jednym ogniu.....wystarczy wysłać osoby które z mocą wsteczną z dniem 1 stycznia 1998r r okradziono z emerytur POdmostwoych -- posiadających już w tym czasie minimalny wymagany okres pracy 15 lat w tych warunkach (lecz nie 25 lat pracy wówczas stażu ogólnego -był to nowy wówczas warunek przez który stracili uprawnienia wówczas gdyż byli młodsi wiekiem) --wykazanych poprzednio rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, którym tą zmianą odebrano już nabyty wg tego rozporządzenia wcześniejszy wiek emerytalny -------po 40 latach pracy składkowych obecnie,,, wysłać na ,zasłużoną emeryturę naprawiając przy okazji krzywdy jakie Im zrobiło PO i już były by setki tysięcy miejsc pracy dla młodych

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Roman(2016-05-01 17:00) Zgłoś naruszenie 270

  Ale populizm i socjalizm ! "Wszyscy mamy jednakowe żołądki" to jedno z haseł solidarnościowej rewolucji. Trudno było znaleźć hasło bardziej populistyczne? To hasło wykrzykiwane było na głównych ulicach miast, na transparentach, w pochodach i na różnych manifestacjach i demonstracjach. To w praktyce oznaczało, że niżej wykwalifikowani i opłacani pracownicy natychmiast zaczęli sprawdzać, ile zarabiają dyrektorzy, specjaliści, intelektualiści, i porównywali ich zarobki do swoich Dlaczego dzisiaj tak dokładnie się na ten temat milczy? Wolny rynek uderzył w ten slogan jak grom z jasnego nieba. Ludziska powoli przekonują się, że oprócz "jednakowych żołądków" mamy także "jednakowe ręce i rozumy do pracy".

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Rychu(2016-05-01 16:52) Zgłoś naruszenie 266

  Opinie wyrażane na tym forum są zdumiewające ! Można je skwitować słowami znanego powiedzenia Melchiora Wańkowicza "...Szewc zazdrości kanonikowi ze został prałatem..." Zamiast powielania fałszywych mitów polecam wnikliwą analizę opracowania pt. "Emerytury i renty w 2013 roku", Główny Urząd Statystyczny, Warszawa 2014. Wysokość przeciętnej miesięcznej emerytury brutto (zł) w 2013 roku według instytucji wypłacających kształtowała się następująco: Emerytury górników (ZUS) 3770,4 Ministerstwa Sprawiedliwości 3499,7 Ministerstwa Spraw Wewnętrznych 3326,7 Ministerstwa Obrony 3236,6 Przeciętne miesięczne emerytury brutto z KRUS - 1153,9 zł Przeciętna wysokość emerytury "zusowskiej": 2 174,63 zł Średni wiek emerytów "zusowskich" w 2014 roku to 60,4 lat, a średni staż ich pracy: 33,7 lat, Faktyczna wysokość przeciętnej emerytury brutto osób objętych systemem "zusowskim" była wyższa, bowiem należy doliczyć wypłaty z systemu OFE osobom, którym taka wypłata przysługuje. Oczywiście, że w każdej z wymienionych grup występują tzw. "kominy" i najniższe świadczenia.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • I(2016-04-30 19:50) Zgłoś naruszenie 258

  GORNIK ,? DZIWNE ZE MA TYLE PRZYWILEJOW I UPOSAZENIA , CO TO ZA ZAWOD ,SĄ BARDZIEJ SZKODLIWE NA ZDROWIE I NIKT TEGO NIE BIERZE POD UWAGĘ

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!