Zmiany w prawie pracy: Kto skorzysta na nowej stawce godzinowej?

Stawka minimalnego wynagrodzenia dla osób fizycznych wykonujących pracę na podstawie umowy zlecenia wynosić będzie 12 zł brutto za godzinę faktycznie wykonanej pracy – wynika z projektu ustawy o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę oraz ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy. Jakie inne zmiany wiążą się z tą reformą? Kto najlepiej wyjdzie na rządowej propozycji?

kalkulator rozliczenia

żródło: ShutterStock

Zleceniobiorcy i samozatrudnieni

Proponowana regulacja ma dotyczyć zleceniobiorców i samozatrudnionych na zasadach zbliżonych do pracowniczych. Obejmie ona także umowy o świadczenie usług, do których stosuje się przepisy takie jak w przypadku umowy zlecenia, gdy przedmiotem umowy jest wykonanie zlecenia lub świadczenia usług związanych z działalnością jednej ze stron. Ustawa ma mieć zastosowanie zatem do wszystkich umów, bez względu na sposób ustalania wynagrodzenia (wg stawki godzinowej, miesięcznej, tygodniowej itp.).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (3)

 • Wiesiek(2016-04-30 23:18) Zgłoś naruszenie 30

  W jaki sposób wpłynie to na zwalnianie pracowników ochrony. Prezesi i dyrektorzy będą wykonywali pracę za ochroniarzy ?.

  Odpowiedz
 • Pracownik ochrony(2016-05-01 17:15) Zgłoś naruszenie 00

  Niech te cwaniaki pokażą jak się pracuje za psie pieniądze` to wtedy zrozumią pewne sprawy.Ale to jest jeszcze długa droga bardzo długa,ale powoli.

  Odpowiedz
 • kejro(2016-05-12 14:05) Zgłoś naruszenie 00

  Z tego wynika, że na umowę o pracę stawka za godzinę może być niższa niż 12 zł.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!