Zasiłek, alimenty i stypendium: Na jaką pomoc od państwa może liczyć dorosłe dziecko

Polskie państwo oferuje różne rodzaje pomocy skierowanej do dzieci. Przy czym, jeśli młody człowiek nadal zdobywa wykształcenie, może być traktowany jako dziecko/młodzież nawet do 26. roku życia. Zobacz, o jakie wsparcie finansowe może się starać.

student

żródło: ShutterStock

Na jaką pomoc finansową może liczyć student

Studentom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej wsparcie finansowe gwarantuje Prawo o szkolnictwie wyższym.

Przede wszystkim studenci mogą starać się o comiesięczne stypendium socjalne przyznawane na okres jednego semestru lub roku akademickiego. Próg dochodu ustala rektor w porozumieniu z samorządem studenckim w oparciu o progi - minimalny gwarantuje otrzymanie świadczenia (uczelnia nie może ustalić niższego), a maksymalny wyznacza poziom, powyżej którego uczelnia nie może przyznać świadczenia. W oparciu o te wskaźniki, uczelnia ustala dochód obowiązujący w danym roku.

Od 1 października 2015 r. (wyliczenia Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego) minimalna wysokość dochodu gwarantująca otrzymanie stypendium socjalnego wynosi 668,2 zł na osobę w rodzinie, a od 1 listopada 2015 r. maksymalna kwota stypendium wynosi 1043,9 zł. W roku akademickim 2015/2016 rozpiętość progów wynosi więc wyniosła od 668,2 zł od 1043,9 zł. Dokładną wysokość stypendium socjalnego wyznaczają same uczelnie wyższe.

Co sami studenci myślą o podwyższeniu progów dowiesz się tutaj (wcale nie są do końca zadowoleni)>>

Student studiów stacjonarnych znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej może otrzymać także zwiększone stypendium socjalne, jeżeli mieszka w domu studenckim lub innym obiekcie, a jego codzienny dojazd z miejsca stałego zamieszkania do uczelni uniemożliwiałby lub w znacznym stopniu utrudniał studiowanie. Ustawa o szkolnictwie wyższym przyznaje również specjalne stypendium dla osób niepełnosprawnych, których niepełnosprawność jest potwierdzona orzeczeniem właściwego organu. W obydwu przypadkach wysokość stypendiów określają poszczególne uczelnie.

Wreszcie student, który z przyczyn losowych znalazł się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej, może ubiegać się o zapomogę. Ten rodzaj pomocy przysługuje studentowi maksymalnie dwa razy w ciągu roku akademickiego, ale o szczegółach decydują władze danej uczelni.

Ile wynoszą kwoty poszczególnych stypendiów na polskich uczelniach, dowiesz się tutaj>>

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!