Zasiłek, alimenty i stypendium: Na jaką pomoc od państwa może liczyć dorosłe dziecko

Polskie państwo oferuje różne rodzaje pomocy skierowanej do dzieci. Przy czym, jeśli młody człowiek nadal zdobywa wykształcenie, może być traktowany jako dziecko/młodzież nawet do 26. roku życia. Zobacz, o jakie wsparcie finansowe może się starać.

student

żródło: ShutterStock

Pieniądze z funduszu alimentacyjnego

Jeżeli jeden z rodziców dziecka uchyla się od płacenia alimentów, a egzekucja zasądzonych alimentów jest bezskuteczna, samotny opiekun może starać się świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Może je otrzymać dziecko do ukończenia 18. roku życia lub 25. roku życia, gdy kontynuuje naukę (dzieciom o znacznym stopniu niepełnosprawności alimenty przysługują bezterminowo).

Wysokość świadczeń przysługuje w takiej kwocie, w jakiej zasądzone zostały alimenty od zobowiązanego rodzica - nie mogą być jednak wyższe niż 500 złotych na dziecko.

O pieniądze mogą ubiegać się tylko osoby, których dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 725 zł. Bierze się przy tym pod uwagę zarobki wszystkich osób prowadzących wspólne gospodarstwo - także dochody nowych partnerów rodzica starającego się o alimenty.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!