Zasiłek, alimenty i stypendium: Na jaką pomoc od państwa może liczyć dorosłe dziecko

Polskie państwo oferuje różne rodzaje pomocy skierowanej do dzieci. Przy czym, jeśli młody człowiek nadal zdobywa wykształcenie, może być traktowany jako dziecko/młodzież nawet do 26. roku życia. Zobacz, o jakie wsparcie finansowe może się starać.

Student

żródło: ShutterStock

Zasiłek rodzinny także dla pełnoletniego, który się sam utrzymuje

Rodzina w kiepskiej sytuacji finansowej może starać się o zasiłek rodzinny - przysługuje on rodzicom i opiekunom dziecka, które ukończyło 18 lat, uczy się w szkole i nie przekroczyło 21. roku życia lub 24. roku życia, jeżeli kontynuuje naukę w szkole lub w szkole wyższej i legitymuje się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności.

Ponadto, świadczenie otrzyma również osoba ucząca się (osoba pełnoletnia ucząca się, niepozostająca na utrzymaniu rodziców w związku z ich śmiercią lub w związku z ustaleniem wyrokiem sądowym lub ugodą sądową prawa do alimentów z ich strony) pod warunkiem, że kontynuuje naukę w szkole lub w szkole wyższej, jednak nie dłużej niż do ukończenia 24 roku życia.

Zarówno rodzina, jak i osoba pełnoletnia musi jednak spełnić odpowiednie kryterium dochodowe. Zasiłek przysługuje więc, jeżeli przeciętny miesięczny dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 674 zł, a w przypadku rodziny z dzieckiem niepełnosprawnym – 764 zł. Natomiast sam zasiłek wynosi:
- 89 zł miesięcznie na dziecko, które nie skończyło 5 lat,
- 118 zł miesięcznie na dziecko, które ma powyżej 5 lat, ale nie ukończyło 18. roku życia,
- 129 zł miesięcznie na dziecko, które ukończyło 18 lat, do jego 24. urodzin.

Zasiłek wzrósł zresztą od listopada 2015 roku, podobnie jak cztery dodatki z nim powiązane. Dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka wynosi teraz 185 zł miesięcznie lub 370 zł przy dwojgu i większej liczbie małoletnich dzieci. Kwota zasiłku nadal może być zwiększona o 80 zł na niepełnosprawne dziecko (lub o 160 zł, gdy jest ich co najmniej dwoje).

Zwiększył się też do 90 zł miesięcznie dodatek przysługujący rodzinom wielodzietnym. Kolejny dodatek, związany z kształceniem i rehabilitacją niepełnosprawnego dziecka, wynosi teraz 80 zł miesięcznie, gdy dziecko nie skończyło 5 lat, lub 100 zł miesięcznie do 24. urodzin.

Ostatni z podwyższanych dodatków jest wypłacany, gdy dziecko podejmuje naukę poza miejscem zamieszkania. Jeżeli dojeżdża do szkoły, której siedziba znajduje się w innej miejscowości, rodzic otrzymuje teraz 63 zł miesięcznie. Natomiast gdy dziecko przenosi się do miejscowości, w której znajduje się szkoła, dodatek wynosić 105 zł.

Ponadto zasiłki i dodatki będą wzrastać w kolejnych okresach zasiłkowych, rozpoczynających się 1 listopada 2016 r. oraz 1 listopada 2017 r. Przykładowo zasiłek na dziecko w przedziale wiekowym 5–18 lat za rok ma wzrosnąć ze 118 zł do 124 zł, aby docelowo za dwa lata wynosić 130 zł.

Natomiast bez zmian pozostały kwoty pozostałych dodatków i wynoszą one:
- dodatek z tytułu urodzenia dziecka – 1 tys zł jednorazowo,
- dodatek związany z opieką nad dziećmi w trakcie urlopu wychowawczego – 400 zł miesięcznie,
- dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego – 100 zł jednorazowo.

500 zł na dziecko i elastyczne urlopy: 5 zmian dla rodziców w 2016 roku>>

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!