« Powrót do artykułu

Poronienie nie daje prawa do urlopu macierzyńskiego

Pracodawca musi każdorazowo ustalić, czy urodzenie martwego dziecka nastąpiło po 22. tygodniu ciąży. Tylko wtedy bowiem pracownica będzie mieć prawo do tego urlopu. Nie uzyska go zaś w razie poronienia.

ciąża, kobieta w ciąży

żródło: ShutterStock

Przy ustalaniu prawa do urlopu macierzyńskiego należy też odróżnić poronienie od urodzenia martwego dziecka.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (1)

  • KrzysztofK(2016-04-11 09:41) Zgłoś naruszenie 00

    Jeżeli zostanie wystawiony akt urodzenia z adnotacją, że dziecko urodziło się martwe, to matka dostanie urlop nawet jeżeli ciąża miała 10 tygodni. Wiek ciąży nie ma kompletnie znaczenia, liczy się tylko i wyłącznie komplet dokumentów. Przykład: Kobieta roni w 12 tygodni Szpital nie chcę jej wystawić dokumentów, bo nie mogą ustalić płci. Kobieta wysyła próbki (tkanki płodu) do laboratorium Laboratorium określa płeć dziecka i wysyła wynik matce Kobieta przedstawia wynik w szpitalu i otrzymuję kartę martwego urodzenia Z kartą udaję się do Urzędu Stanu i rejestruje dziecko Otrzymuje akt urodzenie z adnotacją, że dziecko urodziło się martwe Dokument przedstawia pracodawcy i powołuję się na 180 artykuł Kodeksu Pracy Dostaje urlop macierzyński do 56 dni! Jeżeli decyduję się na pogrzeb dziecka, to może liczyć na 4000 tysiące zasiłku pogrzebowego. Jeżeli jest ubezpieczona, to ma szansę na odszkodowanie (2-8 tys) Nie ważny jest tydzień ciąży. Ważne jest uzyskanie aktu urodzenia!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!