500 zł na dziecko i dodatki do emerytur: 6 najważniejszych zmian, jakie już wprowadził PiS

Mija 100 dni, od kiedy Prawo i Sprawiedliwość rządzi samodzielnie - przyszedł więc czas na podsumowania. Jakie zmiany udało się partii i rządowi Beaty Szydło już wprowadzić w życie?

Nauczyciel prowadzący lekcję

żródło: ShutterStock

Zniesienie obowiązku szkolnego sześciolatków

PiS zniosło już także obowiązek szkolny dla sześciolatków - nowelizacja weszła w życie w styczniu, od 1 września 2016 roku nie ma więc obowiązku posyłania sześcioletnich dzieci do szkół.

Szkoła jest gotowa na sześciolatki. Ale już po dzwonku>>

Szkołę będą więc rozpoczynać będą dzieci siedmioletnie, po obowiązkowym rocznym przygotowaniu przedszkolnym dla sześciolatków. Pięciolatek teraz nie będzie mięć obowiązku, ale prawo do przedszkola, tak samo jak jego o rok młodsi koledzy. Oznacza to, że samorząd musi zapewnić takim dzieciom opiekę, jeżeli rodzice o to wystąpią.

Sześciolatki nie powinny dwa razy iść do pierwszej klasy>>

Rodzice nadal będą mogli posłać sześcioletnie dziecko do szkoły - jeżeli urodziło się do końca sierpnia, może pójść do I klasy tylko pod warunkiem odbycia rocznego przygotowania przedszkolnego lub uzyskania pozytywnej opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej. W przypadku dzieci sześcioletnich urodzonych od września do grudnia zarówno przygotowanie przedszkolne, jak opinia poradni są obowiązkowe.

Zalewska: Nauczyciele nie stracą pracy przez zniesienie obowiązku szkolnego dla sześciolatków>>

Rodzice będą mieli też możliwość ponownie zapisać dziecko do I klasy od września 2016 roku jeżeli w ich opinii, posłane jako sześciolatek nie poradziło sobie. Opiekunowie na decyzje mają czas do 1 marca. Takie dziecko nie będzie podlegało promocji do klasy II, a do końca roku szkolnego będzie kontynuować naukę w klasie I lub skorzysta z wychowania przedszkolnego.

Oprócz sprawy sześciolatków sześciolatków, uchwalono też ustawę dotyczą Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji (został już podpisana przez prezydenta). Celem nowych regulacji jest uporządkowanie systemu kwalifikacji zawodowych, w którym jednocześnie funkcjonują autonomiczne względem siebie systemy: w szkolnictwie wyższym, w oświacie oraz nadawane przez firmy szkoleniowe i instytucje branżowe. Instrumentami integrującymi polski system kwalifikacji mają być dwa instrumenty: Polska Rama Kwalifikacji oraz Zintegrowany Rejestr Kwalifikacji.

Kto skorzysta na wprowadzeniu Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji?>>

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (14)

 • sgzdvzdf(2016-02-26 09:01) Zgłoś naruszenie 195

  Polska rodzina dostanie... Rozumiem, że rodziny z jedynakami albo dorosłymi dziećmi już nie są polskimi rodzinami? Może jako gorsi powinni wziąć i wyemigrować?

  Odpowiedz
 • EWA(2016-02-26 07:29) Zgłoś naruszenie 162

  Jednorazowy dodatek do emerytur jest skandalem, ponieważ dzieli emerytów na lepszych i gorszych. Zapamiętam to draństwo! Przy okazji - z powodu "jednorazowej waloryzacji" kwotowej państwo jest mi już winne kwotę równoważną z wysokością 1,2 miesięcznej emerytury!!!!

  Odpowiedz
 • Dodatki ...(2016-02-26 08:29) Zgłoś naruszenie 162

  ... to bezczelna kpina spasionych tłuściochów, biorących dziesiątki tysięcy z biednych starych ludzi.

  Odpowiedz
 • ana(2016-02-26 14:42) Zgłoś naruszenie 130

  Dodatek w wysokości 500 złotych otrzyma polska rodzina na drugie i każde kolejne dziecko---------------- dostaną również imigranci nie posiadający obywatelstwa i ci którzy ani jednego dnia nie przepracowali w tym kraju, płacąc podatki., Kryterium proste i nieskomplikowane, nie ma znaczenia czy ktoś w tym kraju pracuje czy nie, czy coś z siebie daje - najważniejszym kryterium jest bezmyślne płodzenie się. Jednak najbardziej krzywdzącym i niemoralnym jest podział na dzieci gorsze i lepsze, na te co dostaną i te którym się nie należy. Po takich aspołecznych rozwiązaniach na samym wstępie, co by już dalej nie zrobił ten rząd, nie spotka się to z aprobatą tej niesłusznie pominiętej części społeczeństwa z jednym dzieckiem. Powinni byli dać mniej ale dla KAŻDEGO DZIECKA.

  Odpowiedz
 • kantrzyn(2016-02-26 08:54) Zgłoś naruszenie 113

  No to jeszcze podwyższenie kwoty wolnej od podatku, darmowe leki dla staruszków, obniżenie wieku emerytalnego, niedługo na pewno zaczną się protesty niektórych grup społecznych jak pielęgniarek, nauczycieli, górników, służb mundurowych itp. i trzeba będzie im dać podwyżki w efekcie Polska leży i kwiczy gospodarczo gorzej niż Grecja.

  Odpowiedz
 • xxxzl(2016-02-26 17:02) Zgłoś naruszenie 101

  Skonczcie z tymi dodatkami ,bo mdlo sie robi.Nie robcie z emerytow dziadow,tylko oddajcie im to co sie nalezy,komu te dodatki nierobom,ktorzy przepracowali 5_10 lat. Ciagle nie ma pieniedzy szczegolnie gla starych spracowanycy ludzi,za to sa dla Was i kosciola,a ta czarna plaga bierze wszystko ,bez skrupulow,bo przeciez im sie nalezy,gdzie sa pieniadze dodatkowe po zmarlym malzonku,badz malzace. Zbierajci dalej Rydzyk i mlodzi wezma wszystko ,bo mlodzi i tak juz sie uzaleznili od panstwa ,a pracowac im sie nie chce.

  Odpowiedz
 • emerytka(2016-02-26 20:05) Zgłoś naruszenie 82

  Dostanę 2zł.i 10 groszy podvvyżki -szydło ale się cieszę-vv sumie będę mieć 950zł i 10gr. za 25lat pracy +5la vvychovvania trójki dzieci które teraz pracują na moją emer. bo mąż nie żyje nie doczekavvszy emerytury -zm.vv vieku 61lat. Za to tubylec z syrii dostanie 2000zł za to że do nas przyvvędrovvał

  Odpowiedz
 • Marika(2016-02-26 09:14) Zgłoś naruszenie 85

  skandal PIS myśli że w Polsce żyją tylko głupcy, ich czas jest policzony, szkoda tylko że narobią tyle bałaganu za który będą płacić nasze dzieci a nie ich, no i może kot kaczora

  Odpowiedz
 • niepelnosprawny.(2016-02-26 08:34) Zgłoś naruszenie 64

  platforma to guwno wumyslila pis nizrobil dla emerytuw i rencistuw ,pamiepamiemy czekam wyboruw, napewno nie pis glupki/...........

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Aaaaaaaaaaaaaaaaaa(2016-02-26 10:16) Zgłoś naruszenie 60

  A gdzie zasiłki dla opiekunów niepełnosprawnych 520zł a miało być równe

  Odpowiedz
 • valdi(2016-02-26 11:28) Zgłoś naruszenie 311

  Wszelkie dodatki i podwyżki do emerytury czy renty powinne być kwotowe i jednakowe dla wszystkich.

  Odpowiedz
 • bolek(2016-06-17 19:06) Zgłoś naruszenie 20

  ty valdi najpierw trzeba zdobyć gruntowne wykształcenie /nie studia powiatowe/ następnie pracować po 12 godz na dwa etaty cały czas się dokształcając za własne pieniądze to się będzie miało emeryturę nie widzę powodów by leni i cwaniaków zrównać np ze mną

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!