GUS: Większość seniorów jest zadowolona z życia

Mężczyźni powyżej 65. roku życia i kobiety, które ukończyły 60 lat to dolne granice grupy polskich seniorów. Wbrew powszechnym przekonaniom osoby te nie spędzają dni na umartwianiu się i wspominaniu życia.  Zamiast tego korzystają w pełni z możliwości, jakie im przysługują. Z danych opublikowanych przez GUS wynika, że większość przedstawicieli grupy jest zadowolona z życia. To dobry znak, bo ich liczba stale rośnie.

 • W 2014 roku seniorzy stanowili 19 proc. polskiego społeczeństwa było ich 7 305 400. Jest to najszybciej rosnąca grupa w naszym kraju. Prym w niej wiodą kobiety. stanowią 68,8 proc. wszystkich seniorów.
 • Z przewidywań GUSu wynika, że w 2050 r. jesienią życia będzie cieszyło się blisko 33 proc. populacji.
 • Sytuacja finansowa seniorów nie należy do najbardziej komfortowych, ale z roku na rok jest coraz lepsza. W ubiegłym roku średnia emerytura wynosiła 2 117,35 zł (brutto).
 • Osoby powyżej 75 roku życia są w dużej mierze zadowolone z tego co mają. W pięciostopniowej skali samopoczucia aż 63,8 proc. jest wskazywało na 4 poziom życiowej satysfakcji.
 • Najważniejszymi wartościami są: zdrowie i rodzina. Brak problemów na tych polach odbierane są jako przejaw szczęścia. W dalszej kolejności seniorzy wskazywali: wiarę, uczciwość i aktywność fizyczną.
statystyki

Komentarze (4)

 • Irena anna(2016-01-30 15:19) Zgłoś naruszenie 60

  GUS podaje niesprawdzone informacje pisząc, że większość seniorów jest zadowolonych z życia. Mając na myśli większość należy doprecyzować, że chodzi o osoby o emeryturach powyżej średniej płacy krajowej.Takie osoby stać na regularne opłaty wszelkich świadczeń, odpowiednie, stosowne do wieku i stany zdrowia odżywianie, na zakup leków, na wczasy.

  Odpowiedz
 • beatka(2016-01-30 16:03) Zgłoś naruszenie 30

  A ja seniorka samotna zastanawiam się jak pozbawić się życia, żeby nie bolało zakłamane dziady!!!

  Odpowiedz
 • XXYYZZ(2016-01-30 18:39) Zgłoś naruszenie 20

  Badania i komentarze do tych propagandowych obrazków są zafałszowane! Z mojej wiedzy i obserwacji wynika, że opinię taką może reprezentować i podzielać okóło 30 % seniorów, a wówczas nie wolno uogólniać. Ciekawi mnie w jakich okolicznościach i w jakim środowisku robiono badania. Proszę o badania w lekarskich przychodniach, w aptekach lub przed Biedronkami . Proszę przepytać wychodzących z kościołów czy na wsi. A wiele powiedzą statystyki ZUS, domy seniora i placówki pomocy społecznej. No, ale może dodatki w marcu tę sytuację uwiarygodnią !

  Odpowiedz
 • Wiktoria(2016-01-30 16:41) Zgłoś naruszenie 10

  A z jakich to niby możliwości ma teraz korzystać seniorka przy emeryturze 2 tys. zł. Starczy skromnie na bieżące potrzeby i opłaty i nic poza tym.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!