500 zł na dziecko krok po kroku: Zobacz, jak otrzymać świadczenie

Sztandarowy projekt PiS program "Rodzina 500 plus" ma szansę już wkrótce wejść w życie. Zobacz, na jakim etapie są prace nad ustawą i poznaj szczegóły nowej pomocy dla polskich rodzin.

Dokument

żródło: ShutterStock

Gdzie złożyć wniosek

Rodzice lub opiekunowie dziecka, aby otrzymać świadczenie wychowawcze będą musieli złożyć wniosek w urzędzie gminy lub urzędzie miasta, w zależności od miejsca zamieszkania osoby starającej się o pomoc. Będą ją bowiem wypłacać właśnie te urzędy, ośrodki pomocy społecznej lub gminne centra do realizacji świadczeń.

Jak będzie wyglądał wniosek, będzie wiadomo dopiero po opublikowaniu rozporządzenia przez ministra. Już z projektu ustawy jednak wynika, że poza podstawowymi danymi (imiona, nazwiska, numer PESEL) do wniosku trzeba będzie dołączyć potwierdzenie wieku dziecka, a jeżeli jest adoptowane - wyrok sądu rodzinnego stwierdzający przysposobienie dziecka albo zaświadczenie z sądu lub z ośrodka adopcyjnego o prowadzonym postępowaniu w sprawie o przysposobienie.

Ponadto potrzebne będzie zaświadczenie o dochodzie podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych - w przypadku 500 zł na pierwsze dziecko. Co ważne, pracownicy ośrodka pomocy społecznej przeprowadzą wywiad środowiskowy w razie podejrzeń, że świadczenie się nie należy. Szydło o 500 zł na dziecko: Będzie można sprawdzić, czy pieniądze są wydawane nieuczciwie>>

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (12)

 • rz(2016-01-09 17:50) Zgłoś naruszenie 80

  Rzygać pisze się przez "rz".

  Odpowiedz
 • Piotr(2016-01-11 13:56) Zgłoś naruszenie 53

  Mam troje dzieci na utrzymaniu. Córka 19 lat - uczy się. Syn 18 lat- uczy się. Syn 14 lat- uczy się. To będę miał płacone czy nie?

  Odpowiedz
 • salomea(2016-01-09 15:39) Zgłoś naruszenie 35

  przestańcie już==te 500zł.dawać-=dajecie,a nie dacie==tak szczerze to mi się ==żygać chce.=przepraszam za słowo,ale to prawda==

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • anonimka(2016-01-25 06:11) Zgłoś naruszenie 30

  Super. Ja uczciwie zarabiająca polka mogę pomarzyć o tych 500zł bo wraz z dochodami męża przekraczamy próg a mamy jedno dziecko (i nie możemy mieć więcej) i w sumie nie przejmowała bym się tym gdyby nie dwie inne sytuacje : Pierwsza mój kierownik wraz z małżonką mający dochody 100% większe lecz posiadający dwójkę dzieci dostanie . Po drugie moja siostra-patologia która nigdy nie pracowała i pracować nie ma zamiaru żyjącą z alimentów na dwójkę dzieci również dostanie ( przemysł alkoholowy bardziej dofinansuje ). I gdzie tutaj sprawiedliwość.

  Odpowiedz
 • radca(2016-01-11 10:44) Zgłoś naruszenie 30

  UWAGA! nie wiem, co redakcja ma na myśli, ale nie jest tak, ze pozostawanie w związku małżeńskim jest legalne, gdy ma się skończone 17 lat: Art. 10 (kodeks rodzinny i opiekuńczy) § 1. Nie może zawrzeć małżeństwa osoba niemająca ukończonych lat osiemnastu. Jednakże z ważnych powodów sąd opiekuńczy może zezwolić na zawarcie małżeństwa kobiecie, która ukończyła lat szesnaście, a z okoliczności wynika, że zawarcie małżeństwa będzie zgodne z dobrem założonej rodziny. § 2. Unieważnienia małżeństwa zawartego przez mężczyznę, który nie ukończył lat osiemnastu, oraz przez kobietę, która nie ukończyła lat szesnastu albo bez zezwolenia sądu zawarła małżeństwo po ukończeniu lat szesnastu, lecz przed ukończeniem lat osiemnastu, może żądać każdy z małżonków. § 3. Nie można unieważnić małżeństwa z powodu braku przepisanego wieku, jeżeli małżonek przed wytoczeniem powództwa ten wiek osiągnął. § 4. Jeżeli kobieta zaszła w ciążę, jej mąż nie może żądać unieważnienia małżeństwa z powodu braku przepisanego wieku. Tak więc - po pierwsze zasadą jest, że małżeństwo może zawrzeć tylko osoba pełnoletnia, tj. taka która skończyła 18 lat - i dotyczy to zarówno mężczyzny, jak i kobiety. Po drugie, wyjątkowo, ale tylko za zgodą sądu opiekuńczego, małżeństwo może zawrzeć kobieta (ale tylko kobieta), która ukończyła lat 16 - czyli do ukończenia 16 lat - bez wyjątków zakaz dla kobiet - w wieku 16-18 lat - kobiety mogą zawrzeć małżeństwo, ale tylko za zgoda Sądu (najczęściej sądy wyrażają taką zgodę ze względu na ciążę lub stan zdrowia i ryzyko niedożycia do lat 18). Mężczyzna bezwzględnie musi mieć ukończone 18 lat. Poniżej tego wieku nie może dostać zgody na zawarcie małżeństwa nawet od sadu opiekuńczego. Zatem Redakcjo - proszę o korektę w zakresie wieku umożliwiającego zawarcie małżeństwa! Co do kwalifikacji dziecka jako pierwszego, drugiego - poczekajmy na konkretne zapisy ustawy - wtedy będzie można coś więcej powiedzieć.

  Odpowiedz
 • GOSIA(2016-04-15 22:05) Zgłoś naruszenie 10

  najlepiej z 500+ wyjdą rodziny patologiczne.ojciec pijany nie pracuje matka nie lepsza nie pracuje .dostaną kasę i dla kogo najlepiej dla dzieci.głupota 500+

  Odpowiedz
 • prf(2016-01-10 10:21) Zgłoś naruszenie 15

  "świadczenie będzie wypłacane co miesiąc do czasu ukończenia przez dziecko 18 lat " Tu jest nieścisłość. Zapis nie mówi, o tym które dziecko ukończy 18 lat? Czyli mam dziecko 17 lat, rodzi się maluszek. To przez ile lat będzie wypłacany dodatek? Przez rok? Dziękuję ;-)))

  Odpowiedz
 • radca(2016-01-11 10:44) Zgłoś naruszenie 01

  UWAGA! nie wiem, co redakcja ma na myśli, ale nie jest tak, ze pozostawanie w związku małżeńskim jestlegalne, gdy ma się skończone 17 lat: Art. 10 (kodeks rodzinny i opiekuńczy) § 1. Nie może zawrzeć małżeństwa osoba niemająca ukończonych lat osiemnastu. Jednakże z ważnych powodów sąd opiekuńczy może zezwolić na zawarcie małżeństwa kobiecie, która ukończyła lat szesnaście, a z okoliczności wynika, że zawarcie małżeństwa będzie zgodne z dobrem założonej rodziny. § 2. Unieważnienia małżeństwa zawartego przez mężczyznę, który nie ukończył lat osiemnastu, oraz przez kobietę, która nie ukończyła lat szesnastu albo bez zezwolenia sądu zawarła małżeństwo po ukończeniu lat szesnastu, lecz przed ukończeniem lat osiemnastu, może żądać każdy z małżonków. § 3. Nie można unieważnić małżeństwa z powodu braku przepisanego wieku, jeżeli małżonek przed wytoczeniem powództwa ten wiek osiągnął. § 4. Jeżeli kobieta zaszła w ciążę, jej mąż nie może żądać unieważnienia małżeństwa z powodu braku przepisanego wieku. Tak więc - po pierwsze zasadą jest, że małżeństwo może zawrzeć tylko osoba pełnoletnia, tj. taka która skończyła 18 lat - i dotyczy to zarówno mężczyzny, jak i kobiety. Po drugie, wyjątkowo, ale tylko za zgodą sądu opiekuńczego, małżeństwo może zawrzeć kobieta (ale tylko kobieta), która ukończyła lat 16 - czyli do ukończenia 16 lat - bez wyjątków zakaz dla kobiet - w wieku 16-18 lat - kobiety mogą zawrzeć małżeństwo, ale tylko za zgoda Sądu (najczęściej sądy wyrażają taką zgodę ze względu na ciążę lub stan zdrowia i ryzyko niedożycia do lat 18). Mężczyzna bezwzględnie musi mieć ukończone 18 lat. Poniżej tego wieku nie może dostać zgody na zawarcie małżeństwa nawet od sadu opiekuńczego. Zatem Redakcjo - proszę o korektę w zakresie wieku umożliwiającego zawarcie małżeństwa! Co do kwalifikacji dziecka jako pierwszego, drugiego - poczekajmy na konkretne zapisy ustawy - wtedy będzie można coś więcej powiedzieć.

  Odpowiedz
 • ?(2016-01-11 08:19) Zgłoś naruszenie 01

  Dokładnie, moje pierwsze dziecko 18 lat skończy w grudniu br. a drugie skończy w tym roku 9 lat i nadal nie wiem czy w grudniu moje drugie dziecko stanie się dla rządu i tego programu pierwszym?

  Odpowiedz
 • marta(2016-03-08 18:57) Zgłoś naruszenie 00

  tak się stanie drugie dziecko stanie się pani 1 dzieckiem i jeśli przekroczy dochodnie dostanie pani 500 zl. dlatego to 500 zl plus powinno być dla każdego dziecka....ale nie stety tak się nie stanie...

  Odpowiedz
 • danka(2017-07-05 12:43) Zgłoś naruszenie 00

  trzeba najpierw isc dz urzedu pracy dla bezrobotnych ipozniej prosic o 500?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!