« Powrót do artykułu

ZUS może zażądać zwrotu nienależnego świadczenia sprzed 20 lat

Organ rentowy nie powinien mieć możliwości bezterminowego ścigania osób, którym wypłacił nienależne świadczenie. Tak uważa prokurator generalny, którego zdaniem obowiązujące regulacje są niekonstytucyjne.

Zasady zwrotu przez ubezpieczonych nienależnie otrzymanych świadczeń

żródło: Dziennik Gazeta Prawna

Zasady zwrotu przez ubezpieczonych nienależnie otrzymanych świadczeń

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (9)

 • ela(2016-01-07 09:28) Zgłoś naruszenie 122

  Brakuje na olbrzymie emerytury uprzywilejowanych?,więc kazdy grosz się liczy.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Irena anna(2016-01-07 20:50) Zgłoś naruszenie 80

  Moim zdaniem w ZUS przydała by się solidna kontrola prawidłowości przyznawania rent i emerytur a jej wyniki powinny zostać opublikowane.. Nie do przyjęcia jest sytuacja, że ZUS przyznaje rentę rodzinną osobie uprawnionej, bo tak wynika z dokumentów, a następnie na nazwisko tej osoby, przyznaje i wypłaca jakąś rentę innej osobie. Kto zatem jest winien, kto powinien ponosić konsekwencje z tego wynikające. Owszem, jestem za przedawnieniem roszczeń na sprawiedliwych zasadach ale wówczas gdy nie wchodzi w grę działanie na szkodę niewinnego obywatela. Działania ZUS na szkodę obywatela nie powinny ulegać przedawnieniu podobnie jak wyłudzenie przez obywatela nienależnej renty czy emerytury na podstawie sfałszowanych dokumentów.

  Odpowiedz
 • pracujący(2016-02-17 10:27) Zgłoś naruszenie 61

  A ja żądam od ZUS-u wszystkich wpłaconych składek. Będę miał godną emeryturę.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • zazussssss(2016-01-08 19:13) Zgłoś naruszenie 50

  Co roku od siedmiu lat jako mała firma ,pobieram zaświadczenie o nie zaleganiu z płatnościami.Dziś dowiedziałem się przy okienku że mam zaległości za 2003r.Co o tym sądzić?

  Odpowiedz
 • zalezy(2016-11-09 22:15) Zgłoś naruszenie 31

  Jak ktos na zwolnieniu z powodu np,depresji kopie swoj ogrodek to mozna przyjac,ze wychodzi z choroby,ale jesli pobiera zasilek na krzyz czy kregoslup I buduje swoj domek albo czyjs to chyba dobrze nie to samo.

  Odpowiedz
 • okradana od zawsze(2017-02-28 18:24) Zgłoś naruszenie 30

  Bo tylko w chorych państwach jak Polska najpierw powstają organizacje,wszelkie związki ,krajowe rady, zarządy ,a potem tworzą te organy uchwały , najczęściej wyłudzające kasę na mocy przez siebie stworzonych uchwał:)Kiedy i za jakiego rządu takie złodziejstwa przestana mieć miejsce do ku...y nędzy?

  Odpowiedz
 • niepełnosprawna emerytka.(2018-05-05 09:30) Zgłoś naruszenie 00

  Szanowni Rządzący! Co zrobiliście dla niepełnosprawnych z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności .??? .Jestem właśnie po komisji lekarskiej odwoławczej w Katowicach gdzie jest jeden lekarz orzecznik ,który orzeka w sprawie wszystkich chorób Czy w Polsce są już taćy lekarze którzy zdobyli wszelkie specjalizacje? Śmiem twierdzić co to za komisja w osobie jednego p.doktora,który tak naprawdę wie o chorobie pacjenta tyle ile zdążył wyczytać z wniosku. Uważam , że to jest kpina z chorych którzy na pewno nigdy nie chcieli znaleźć się właśnie w takim miejscu ,

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!