« Powrót do artykułu

Poradnia ubezpieczeniowa: Kiedy przedsiębiorca nie musi opłacać składki zdrowotnej?

Zgodnie z art. 82 ust. 8 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, składka na ubezpieczenie zdrowotne nie jest opłacana z tytułu prowadzenia działalności pozarolniczej przez osobę, której świadczenie emerytalne lub rentowe nie przekracza miesięcznie kwoty minimalnego wynagrodzenia, w przypadku gdy osoba ta uzyskuje dodatkowe przychody z tej działalności w wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 50 proc. wysokości najniższej emerytury albo opłaca podatek dochodowy w formie karty podatkowej. Co ważne,

Dokumenty

żródło: ShutterStock

W opisanej sytuacji przedsiębiorca nie będzie musiał opłacać składki na ubezpieczenie zdrowotne, skoro wysokość renty rodzinnej nie przekracza miesięcznie kwoty minimalnego wynagrodzenia, a przychody z działalności – połowy najniższej emerytury.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!