« Powrót do artykułu

Przed oskładkowaniem zleceń uchronią przedsiębiorcę tylko wyższe wpłaty do ZUS

Prowadzę działalność gospodarczą już od kilku lat. Płacę więc pełny ZUS z podstawą wymiaru składek w wysokości 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Zamierzam też podjąć pracę na podstawie umowy-zlecenia, z której podstawa wymiaru z pewnością będzie wyższa – ponieważ dużo wyższe będzie wynagrodzenie (ok. 5000 zł brutto). Czy w takiej sytuacji będę musiał płacić składki od działalności i od zlecenia? Słyszałem, że weszły w życie jakieś nowe przepisy.

Umowa

żródło: ShutterStock

Rozwiązania problemu czytelnika należy poszukiwać w art. 9 ust. 2a ustawy systemowej, który reguluje wpływ zbiegu różnych tytułów do ubezpieczeń na obowiązek ich opłacania.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!