6 rzeczy, o jakich musi pamiętać pracownik w 2016 roku

Od nowego roku zmieniają się między innymi zasady oskładkowania umów-zleceń oraz zawierania z pracownikami umów na czas określony. Zatrudniony musi też pamiętać o terminach obowiązujących przy rozliczeniu PIT.

dziecko, niemowlę

żródło: ShutterStock

Zmiany w zasiłku macierzyńskim dla przedsiębiorczych matek

Od przyszłego roku zmieniają się także zasady obliczania podstawy wymiaru zasiłku dla osób prowadzących działalność gospodarczą, które podlegają ubezpieczeniu chorobowemu krócej niż 12 miesięcy. Zmiany nie obejmą kobiet będących już w ciąży i ubezpieczających się według starych zasad - otrzymają one zasiłek według starych zasad.

Zasiłek macierzyński przedsiębiorczych matek w 2016 r. Zobacz, co się zmieni>>

Natomiast w przypadku pozostałych przedsiębiorczych matek, które prowadzą działalność gospodarczą krócej niż 12 miesięcy i opłacają składki przewyższające ustawowe minimum - od 2016 roku początkowo zostanie im przyznany zasiłek w minimalnej wysokości, który będzie powiększany o 1/12 za każdy miesiąc opłacania składek przypadający przed nabyciem prawa do świadczenia. Tak więc matka, która prowadziła działalność 3 miesiące i opłacała podwyższone składki otrzyma zasiłek w wysokości 60 proc. średniego prognozowanego wynagrodzenia oraz 3/12 podwyższonej składki. By uzyskać zasiłek w pełnej wysokości, odpowiadającej podwyższonej składce, będzie musiała opłacać wyższe składki ubezpieczeniowe przez 12 miesięcy przed porodem.

Przedsiębiorcze matki zostaną natomiast zwolnione z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne, jeśli przyzywany im zasiłek macierzyński nie przekroczy kwoty świadczenia rodzicielskiego w wysokości 1 tys. zł.

Szczegółowo o zmianach w urlopie macierzyńskim od 2016 roku przeczytasz tutaj>>

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Artykuły powiązane

statystyki

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!