6 rzeczy, o jakich musi pamiętać pracownik w 2016 roku

Od nowego roku zmieniają się między innymi zasady oskładkowania umów-zleceń oraz zawierania z pracownikami umów na czas określony. Zatrudniony musi też pamiętać o terminach obowiązujących przy rozliczeniu PIT.

rekrutacja, praca, pracownik

żródło: ShutterStock

Zmiany w zawieraniu umów i w okresach wypowiedzenia

To jednak nie koniec zmian w umowach. 22 lutego 2016 roku wchodzi bowiem w życie nowelizacja Kodeksu pracy, która wprowadza także zmiany w zawieraniu umów o pracę. Umowy terminowe będą od nowego roku zawierane zgodnie z zasadą „3 i 33”. Obecną zasadę, która przewiduje, że trzecia umowa na czas określony zawarta z tym samym pracodawcą przekształca się w umowę na czas nieokreślony, zastąpi przepis, zgodnie z którym maksymalny okres zatrudnienia terminowego wynosi 33 miesiące (nie wlicza się tu 3-miesięcznego okresu próbnego). Na umowach terminowych pracownik nie przepracuje zatem więcej niż 36 miesięcy. Ponadto w tym czasie będzie można zawrzeć maksymalnie trzy takie umowy.

Projekt określa też skutki przekroczenia okresu 33 miesięcy oraz przekroczenia limitu liczby umów. A mianowicie, czwarty kontrakt lub kontynuowanie pracy po upływie określonego terminu będzie traktowany już jako stałe zatrudnienie, czyli pracownik będzie traktowany jak zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.

Więcej o zmianach w umowach od 2016 roku przeczytasz tutaj>>

Zmienią się też okresy wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony - od nowego roku będzie on uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy (tak jak w przypadku umowy zawartej na czas nieokreślony). Okres wypowiedzenia umowy na czas określony i na czas nieokreślony będzie teraz wynosił:
- 2 tygodnie - w przypadku zatrudnienia u danego pracodawcy przez okres krótszy niż 6 miesięcy;
- 1 miesiąc - w przypadku zatrudnienia przez okres co najmniej 6 miesięcy;
- 3 miesiące - w przypadku zatrudnienia okresu co najmniej 3 lat.

Ponadto od nowego roku znika umowa na czas wykonywania pracy określonej, a także prawnie zostanie zagwarantowana możliwość zwolnieni pracownika ze świadczenia pracy w czasie wypowiedzenia. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj>>

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Artykuły powiązane

statystyki

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!