Nowe świadczenie i praca dla młodych: Jakie zmiany dla bezrobotnych od 2016

Nowe świadczenie dla bezrobotnej matki i wsparcie dla młodych ludzi bez pracy - te zmiany w prawie mają wspomóc do 2016 roku osoby bezrobotne.

dziecko, niemowlę

żródło: ShutterStock

1000 złotych dla bezrobotnej na dziecko

Od przyszłego roku bezrobotna matka dostanie też rekompensatę za brak zasiłku macierzyńskiego. Poprzedni rząd wprowadził bowiem nowe świadczenie w wysokości 1000 zł. Od stycznia 2016 roku otrzymają je studenci, rolnicy, osoby pracujące na umowach cywilno-prawnych, a także właśnie osoby bezrobotne (bez względu na rejestrację w Urzędzie Pracy), którym urodziło się dziecko, ale nie korzystają one z urlopu macierzyńskiego bądź rodzicielskiego. Warunkiem jest więc niepobieranie przez rodziny zasiłku macierzyńskiego.

Rodzice z 500 zł na dziecko stracą inne świadczenia>>

Świadczenie będzie wypłacane co miesiąc przez rok. W rodzinach, które przyjęły dziecko na wychowanie, bez względu na dochód będzie je można pobierać przez: 52 tygodni - przy jednym dziecku, 65 tygodni - przy dwójce dzieci, 67 tygodni - przy trójce dzieci, 69 tygodnie - przy czwórce dzieci, a przy piątce i więcej - przez 71 tygodni.

W przypadku dzieci urodzonych przed 2016 rokiem, świadczenie będzie wypłacane od 1 stycznia do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!