« Powrót do artykułu

Bezprawie ZUS w majestacie prawa. Coraz więcej osób bez zasiłku chorobowego

Rozporządzenie, dzięki któremu można odmówić wypłaty pieniędzy ubezpieczonemu, jest dla organu rentowego świętością. Ważniejszą niż ustawa.

Dr Katarzyna Kalata prezes Helpdesk Kadrowy

żródło: Dziennik Gazeta Prawna

Dr Katarzyna Kalata prezes Helpdesk Kadrowy

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (21)

 • vxx(2015-12-14 14:21) Zgłoś naruszenie 210

  Żeby wyrobić sobie zdanie na temat ewidencji ZUS proponuję złożyć na piśmie wniosek o wydanie wykazu zawierającego (za okresy podlegania ubezpieczeniu): Okres rozliczeniowy, Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe, Składka na ubezpieczenie emerytalne Rodzaj, Składka na ubezpieczenie emerytalne kwota Następnie porównać to z danymi na PUE (Portal Usług Elektronicznych) i tu również z datami przekazania składek do OFE. W tym momencie trzeba zachować dużą ostrożność - można przy porównaniu dostać zawału (chyba, że dziwne anomalie i braki w ewidencji dotyczą tylko nielicznych "wybrańców").

  Odpowiedz
 • MiroRychoiZbycho(2015-12-14 09:26) Zgłoś naruszenie 172

  Co ZUS to afera. Kiedy w końcu tą przestępczą organizacją zajmie się Premier, Minister Pracy, Sejm, Prokuratura ? 8 lat rządów PO-PSL to 8 lat antynarodowej polityki tej instytucji. Pogrobowcy Tuska i Derdziuka dalej tam pracują. Gdzie zginęło 1,5 miliona rencistów ? Było 2,5 miliona, jest 1 milion. Ile było patologii w ZUS z przyznawaniem lipnych rent ? 5, 10, 15% ? ale nie 60% !!! ZUS sam stał się patologią. Od kilku lat, za cichym przyzwoleniem rządu, prowadzi eksterminację rencistów. Nic tu nie trzeba udowadniać. O magii uzdrowień ZUS wie każdy. Fałszowanie orzeczeń, poświadczanie nieprawdy, kłamliwe rokowania - to narzędzia przestępstwa. Motyw to kasa. Przez 8 lat okradziono, najsłabszą grupę, ludzi starych i chorych, ze 100 miliardów złotych należnych świadczeń. Gdzie trafiły pieniądze z Funduszu Rentowego ? Podwyższyły emerytury, zasiłki, wspomogły Fundusz Rezerwy Demograficznej ? Nie, zasypywały dziurę budżetową. Winny jest ten kto miał z tego korzyści czyli ZUS i jego rządowi mocodawcy. Do piachu z nimi i żadnej grubej kreski. Przestępstwa na narodzie, tak samo jak zbrodnie wojenne, nie powinny podlegać przedawnieniu.

  Odpowiedz
 • remek(2015-12-14 11:23) Zgłoś naruszenie 141

  jak ktoś płacił składki to zasiłek mu się należy jak przysłowiowa "psu zupa" - bez względu na to czy dostarczył jakiś papierek czy nie.ZUS ma u siebie wszelkie niezbędne informacje, gdyż co miesiąc wysłane są deklaracje i z nich wszystko wynika.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • xxx(2015-12-14 09:13) Zgłoś naruszenie 130

  ZUSowi nie zależy na przestrzeganiu prawa tylko aby wypłacać jak najmniejsze kwoty ze swojej kasy dla ludzi. Jak ktoś się spóźni 1 dzień z zapłatą składek to już wypada z systemu ubezpieczeń ale to nie przeszkadza brać ZUSowi składki za kolejne miesiące roku i cicho siedzieć. Jak by chcieli przestrzegać prawo to nie przyjmowali by dalszych składek od człowieka , który wypadł z systemu ubezp. A to są oszuści!!!!!

  Odpowiedz
 • xcv(2015-12-14 08:48) Zgłoś naruszenie 120

  Ciekawe jest to, że ZUS może śmiało, bez ZUS Z-3 dokonać wyliczenia świadczenia, z otrzymywanych comiesięcznie dokumentów. Pracownicy ZUS jak otrzymają Z-3 błędnie wypełnione (ich zdaniem, bo co do wypełnienia też są różne interpretacje), to zadzwonią i podadzą co i jak wpisać, żeby wg nich było dobrze, a to oznacza, że danymi dysponują. Idąc tym tropem - powinno się w ogóle odstąpić od tego świstka.

  Odpowiedz
 • rudy z budy(2015-12-14 10:08) Zgłoś naruszenie 113

  co nam POzostało po Platformie, i pamiętajmy Mordasiewicz i wszystko jasne

  Odpowiedz
 • iwona(2015-12-14 13:15) Zgłoś naruszenie 107

  Proszę, co narobiła Platforma. Jeden wielki skandal. Jeszcze mają czelność coś wspominać o Konstytucji.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Agnes_bo(2015-12-14 09:15) Zgłoś naruszenie 100

  Wypełniając ZUS Z-3 zawsze się zastanawiam po co co miesiąc wysyłane są do ZUS dokumenty rozliczeniowe. W nich przecież wykazane są wszystkie kwoty, które następnie przesyłam w ZUS Z-3. Jak dla mnie chodzi chyba o pracę dla kilku osób, które potem przekładają te papierki i porównują z wysłanymi deklaracjami. Dla mnie jest to tylko wydłużenie okresu przyznania świadczenia chorobowego.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • vxx(2015-12-14 13:58) Zgłoś naruszenie 91

  W OBRONIE ZUS. (półżartem ??????) ZUS dysponuje ewidencją podstawy wymiaru składek (od 01.01.1999r. chyba) - ale i tak wymaga dostarczenia przed emeryturą (w celu uznania) zaświadczeń o tzw. zarobkach (zarobki w rozumieniu ustawowym dla ZUS to nie jest to samo, co potocznie się wydaje). KTOŚ TAKIE PRAWO WPROWADZIŁ - i nie był to ZUS.

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • july04(2015-12-14 13:09) Zgłoś naruszenie 80

  przepisy, na które się powołuje, niezgodne z konstytucją - ciekawe kto to teraz stwierdzi ;)

  Odpowiedz
 • alek(2015-12-14 12:47) Zgłoś naruszenie 70

  "Skoro więc ZUS z powodu braku tego dokumentu odmawiał jej wypłaty świadczenia, postanowiła dostarczyć go do placówki zakładu osobiście. – Nie chciano jednak tego formularza ode mnie przyjąć. Powiedziano mi, że to pracodawca musi złożyć, a jeśli ja jako pracownik chcę to zrobić za niego, muszę mieć notarialne upoważnienie" trzeba było zrobic jak za PRLu - wypisac list polecony na pracodawce i go wyslac do ZUS.

  Odpowiedz
 • Jasiek24(2015-12-14 21:52) Zgłoś naruszenie 44

  TERAZ WŁAŚNIE PRZYDAŁBY SIĘ TRYBUNAŁ KONSTYTUCYJNY. Jednak nawet wyrok korzystny dla obywatela mógłby być podważony przez PIS jako niezgodny z ich prawem.

  Odpowiedz
 • oddajcie Slask(2015-12-14 16:07) Zgłoś naruszenie 37

  polacy są stworzeni do MUŻYŃSKOŚCI ! polacy nie umią u siebie rządzić, to już mówili Bismarck i Helmut Kohl ! W Niemczech wszędzie mówia że polska to ZACOFANA BANANENREPUBLIK ! Jerzy Gorzelik, przewodniczący Ruchu Autonomii Śląska, o polsce i Śląsku: "Dać polsce Śląsk to tak, jak dać małpie zegarek. No i po 80 latach widać, że małpa zegarek zepsuła." Jaki jest JEDYNY sukces polskiej gospodarki? Wyżebrane Niemieckie pieniądze.. Był Majdan w Kijowie - czas na Śląski Majdan, polskie mohery raus ze Śląska! polaki to ta sama rasa co ruskie! największe szczęście dla polaczka to zbierać smieci u Niemieckiego Bauera potem kupić stary Opel albo VW, przejechać nim Niemieckom Autobahnom do polskiego ciennogrodu i się chwalić nim u innych polaczków! Koniec haharskiej okupacji! Oberschlesien bleibt deutsch!

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • z(2015-12-15 09:07) Zgłoś naruszenie 10

  Nadal nie jest dobrze , jedni sszybkie, wysokie lub jedno i drugie emerytury , tzw służb mnóstwo mających innyhc gdzieś w 99% , 100% chorobowego prze ile chcieli w czasue zatrudnenai, odprawy , defraudacje , nic się nie zmienia, stłe okradanie obywatela bez odpowiedzialnsci nikogo !

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!