Dodatki i trzynastka: Polscy pracownicy mają przywileje jak w Grecji

Rosnące zadłużenie Grecji, którego skutkiem jest odmowa spłaty zagranicznych pożyczek spowodowały, że Europa po raz kolejny zaczęła uważnie przyglądać się strukturze wydatków publicznych w tym państwie. Ponawiają się oskarżenia o niedostateczny poziom reform, a media publikują listy przywilejów, jakimi cieszą się greccy pracownicy - pieniądze można było dostać między innymi za mycie rąk, punktualność czy rozgrzanie silnika. Jednak także Polska boryka się z problemem zbyt dużej liczby nadmiernie uprzywilejowanych grup. Na jakie bonusy może liczyć polski pracownik?

kredyt gotówkowy, pieniądze, złoty

żródło: ShutterStock

Dodatki do pensji

Także Polacy więc mogą liczyć na szereg dodatków do pensji. Część z nich przysługuje za dodatkową pracę (w niedzielę, święta czy w porze nocnej), jednak inne przysługują tylko określonym grupom pracowników. Do najpopularniejszych dodatków nieobowiązkowych zaliczamy: dodatek funkcyjny, stażowy (za wysługę lat), za szczególne umiejętności, zmianowy i za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia.

Funkcyjny przysługuje osobom zatrudnionym na stanowiskach kierowniczych i dyrektorskich, które kierują zakładem pracy lub poszczególnymi komórkami organizacyjnymi. Dodatkowe pieniądze mają stanowić dla nich rekompensatę za większą odpowiedzialność, jak na nich spoczywa. Jest jednak obowiązkowy tylko w przypadku określonych grup pracowniczych - obejmuje między innymi pracowników samorządowych czy prokuratorów.

Dodatek za wysługę lat, zwany też dodatkiem stażowym, przysługuje pracownikowi po przepracowaniu określonego czasu. Obowiązuje on w niektórych sferach sfery budżetowej. Także pracownikom, którzy są zatrudnieni w systemie pracy zmianowej i pracują w różnych porach dnia i nocy, przysługuje dodatek.

Ekstra pieniądze można otrzymać również za wysokie kwalifikacje zawodowe. Może na nie liczyć pracownik z tytułem naukowym, absolwent studiów podyplomowych lub pracownik posiadający dyplom lub zaświadczenie ukończenia specjalistycznych kursów, a także osoba ze znajomością języków obcych, posiadająca certyfikat znajomości języka obcego.

Kolejny dodatek jest przyznawany jest za wykonywanie pracy w trudnych, uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia warunkach, jako rekompensata za ryzyko, że tego typu praca może obniżać sprawność fizyczną i psychiczną pracownika lub wywołać chorobę zawodową.

Także pracownik, u którego stwierdzono objawy wskazujące na powstawanie choroby zawodowej lub chorobę zawodową, albo też stał się on niezdolny do wykonywania dotychczasowej pracy wskutek wypadku przy pracy, może liczyć na dodatek wyrównawczy do pensji. Pracodawca jest wtedy zobowiązany przenieść pracownika do innej pracy nie narażającej go na działanie czynnika, który wywołał chorobę. Jeżeli pensja jest niższa, zatrudniony otrzyma dodatek wyrównawczy - jest on jednak wypłacany przez okres nie dłuższy niż 6 miesięcy.

Więcej o dodatkach do wynagrodzenia przeczytasz tutaj>>

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Artykuły powiązane

statystyki

Komentarze (45)

 • rt(2015-07-11 09:14) Zgłoś naruszenie 00

  .i..

  Odpowiedz
 • A władze mamy jak w Somalii(2015-07-11 09:49) Zgłoś naruszenie 00

  Tylko pensje mamy jak w Afryce równikowej.

  Kolejny artykuł z cyklu, Polacy pod rządami partii pełowców opływają w "dobrobyt" niczym Grecy.

  Mam propozycję, zabierzcie nam te greckie przywileje w zamian za pensję pracowników w Wielkiej Brytanii albo w Niemczech. I wtedy weźcie sobie te wszystkie dodatki.

  Odpowiedz
 • czytelnik(2015-07-11 09:56) Zgłoś naruszenie 00

  popieram wpis w poz. 2, bardzo mądre przemyślenia

  Odpowiedz
 • nikon(2015-07-11 11:35) Zgłoś naruszenie 00

  Znowu próba skłócenia ludzi, judzenie jak to niektórym jest wspaniale i w ogóle w tym kraju. Całkowicie popieram wpis nr 2. Oddam wszystkie jakieś tam dodatki (są tak cienkie,że nie będzie mi zbytnio żal) ale dajcie normalnie zarobić. Wtedy i pismaki stracą swój ulubiony temat o dodatkach ( w ich mniemaniu przywilejami).

  Odpowiedz
 • PO-lacy mają?(2015-07-11 11:55) Zgłoś naruszenie 00

  To na zlewaku i na mopie tyż 13?

  Odpowiedz
 • Wyborca jesienny(2015-07-11 12:49) Zgłoś naruszenie 00

  Tak oto śwynskie i parszywe liberały PO , podzieliły Naród.
  Na uprzywilejowanych TUSKOeBUZKA wczesnych emerytów górników i mundurowych.
  I na POdludzi zmuszonych robić na nich średnio aż o 24 lata dłużej do wieku 67 lat.
  Albo wcześniej uderzyć w kalendarz.

  Odpowiedz
 • dystansownik(2015-07-11 13:18) Zgłoś naruszenie 00

  Pracuję w instytucji ze sfery budżetowej i te wszystkie dodatki to tak naprawdę element księgowości kreatywnej. Zamiast np. podnosić pensje pracownikom (bo płace są zamrożone), to daje się dodatki. Znam przypadki, gdy stanowią one nawet do 50% całości wynagrodzenia niektórych osób. Oczywiście wszyscy wiedzą według jakiego klucza się je rozdaje, a z uwagi na ich ilość, tylko niektórzy tak naprawdę w firmie wiedzą ile dana osoba ma dodatków.
  W moim otoczeniu większość osób chętnie by z tych dodatków zrezygnowała pod warunkiem, że w zamian zaoferowano by racjonalny system wynagradzania.

  Odpowiedz
 • ferrrr(2015-07-11 14:22) Zgłoś naruszenie 00

  z dodatkami w tym *********** kraju w budżetówce po 36 latach pracy mm aż 2180 zł, sielanka od cholery, a płaca zasadnicza po 36 latach pracy top 1620 zł, takze mam mniej jak pracownicy podejmujący pracę, oto sielanka, by *** trafił ten kraj

  Odpowiedz
 • Polka(2015-07-11 14:33) Zgłoś naruszenie 00

  cialoby by sie - po co te glupoty pisac jak nie maja nic wspolnego z rzeczywistoscia - POliczcie POrownajcie POzapoznawajcie sie z faktami zycia, wydatkow itp itd , a nie robcie nam i innym co toto czytaja wody z mozgu! oki?

  Odpowiedz
 • Polka(2015-07-11 14:33) Zgłoś naruszenie 00

  cialoby by sie - po co te glupoty pisac jak nie maja nic wspolnego z rzeczywistoscia - POliczcie POrownajcie POzapoznawajcie sie z faktami zycia, wydatkow itp itd , a nie robcie nam i innym co toto czytaja wody z mozgu! oki?

  Odpowiedz
 • Jasiek.(2015-07-11 14:40) Zgłoś naruszenie 00

  Mieszkam i pracuję w Niemczech.

  Tutaj coraz częściej normą jest 40 godzinny tydzień pracy i 28 dni urlopu, ale w wielu branżach jest to 35 godzin pracy i 30 dni urlopu. Ja w swojej umowie o pracę (na czas nieokreślony) mam zagwarantowane: Urlaubsgeld, Weihnachtsgeld i do tego Gewinnbeteiligung. Nie piszcie, że dodatki są polskim wymysłem, bo to propaganda. Aha, zarabiam tak około 4 razy więcej, niż mógłbym na podobnym stanowisku zarobić w Polsce. Aha, po 45 latach pracy Niemiec może przejśc na emeryturę w wieku 63 lat! Bo oni są bogaci? A czemu Polacy nie są?

  Odpowiedz
 • zx(2015-07-11 14:46) Zgłoś naruszenie 00

  Bezrobocie w Polsce pod koniec zeszłego roku wynosiło 9,1 proc. czyli powyżej średniej dla OECD (7,5 proc.).

  Na umowach tymczasowych pracuje u nas aż 71,2 proc. pracowników w wieku od 15 do 24 lat. Bez stałej gwarancji zatrudnienia musi też funkcjonować 28,4 proc. wszystkich zatrudnionych. Jest to najgorszy wynik wśród krajów OECD oraz pięciu państw aspirujących do tej organizacji (Kolumbii, Łotwy, Litwy, Rosji i Kostaryki).

  Co gorsza, na umowach tymczasowych w Polsce pracuje się latami.

  Odpowiedz
 • qwerty(2015-07-11 15:24) Zgłoś naruszenie 00

  Tytuł jest oszukańczy ! Nie mamy dodatków za mycie rąk i przychodzenie bez spoźnień do pracy ! Autorzyno, mamy się cieszyć, że jest nam, niewolnikom dobrze i łba nie podnosić ?

  Odpowiedz
 • asas(2015-07-11 15:25) Zgłoś naruszenie 00

  Kta sponsorował te brednie ? Lewiatan ?

  Odpowiedz
 • qwerty(2015-07-11 15:27) Zgłoś naruszenie 00

  Za doktorat jest 50zł brutto. Można się pos.ać ze szcześcia i polskiego dobrobytu...

  Odpowiedz
 • krol(2015-07-11 15:33) Zgłoś naruszenie 00

  Wynagrodzenia też mają ,jak w grecji panie pismaczek ?

  Odpowiedz
 • krol(2015-07-11 15:34) Zgłoś naruszenie 00

  Wynagrodzenia też mają, jak w grecji panie pismaczek ?

  Odpowiedz
 • pracująca biedota budzetowa(2015-07-11 17:08) Zgłoś naruszenie 00

  wyjdźmy na ulicę, bo już mam dosyć klepania biedy, 8 lat ani grosza podwyżki, wynagrodzenia netto ok. 1400 zł po 37 latach pracy,

  Odpowiedz
 • real(2015-07-11 17:44) Zgłoś naruszenie 00

  Autor tego artykułu chyba spadł z kosmosu. Wypisuje rzeczy które nijak mają się do wysokości otrzymywanego uposażenia w sferze budżetowej. Brak całkowitego odniesienia do rzeczywistości. A na końcu najlepszy humor "Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję"
  Kto będzie rozpowszechniał te bzdury ...

  Odpowiedz
 • Kik(2015-07-11 21:53) Zgłoś naruszenie 00

  wszystkie przywileje takie jak KN,trzynastki itp,nauczyciele otrzymali od "SOLIDARNOŚCI" i teraz bee.?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!