Emerytury i zasiłki: Kto może liczyć na podwyżki w 2015

Rząd, chcąc zdobyć sobie przychylność wyborców, proponuje podwyżkę niektórych świadczeń. Inne grupy wyższe wypłaty mają już zagwarantowane ustawowo, między innymi dzięki waloryzacji. Zobacz, kto w tym roku może liczyć na większe wypłaty.

emeryt, świadczenia

żródło: ShutterStock

Większe emerytury dzięki waloryzacji

Z kolei od 1 marca każdego roku waloryzacji podlegają wszystkie rodzaje emerytur. W 2014 roku świadczenia były podwyższane według mechanizmu cenowo-płacowego, ale w 2015 roku rząd zdecydował się na waloryzację procentowo-kwotową (jakie są typy waloryzacji, przeczytasz tutaj>>).

Zgodnie z założeniami rządu, od 1 marca świadczenia z FUS zostały więc podwyższone o 1,08 proc., jednak podwyżka nie może być mniejsza niż o 36 zł. W praktyce dotyczy to osób, których świadczenie byłoby niższe niż 3333,33 zł. Tym samym osoby pobierające minimalne emerytury i renty dostają 880,45 zł, podczas gdyby zastosować wyłącznie waloryzację procentową - byłoby to 853,57 zł. Więcej o waloryzacji także innego rodzaju świadczeń przeczytasz tutaj>>

Minimalna podwyżka w wysokości 36 zł dotyczy emerytur, emerytur pomostowych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz rent rodzinnych. W przypadku rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy jest to 27 zł, a 18 zł - w przypadku emerytury częściowej.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (1)

  • emeryt 50 lat pracy(2015-06-24 15:32) Zgłoś naruszenie 00

    Dlaczego podwyzki dla gornikow,nauczycieli,pielegniarek liczone sa w tysiacach zlotych.Podwyzki ldla emerytow wynosza 35 zl brutto.Kiedy naprawde zostana zrewarolizowane emerytury, jak do chwili obecnej cisza w tej sprawie a sa wsrod emerytow tacy ktorzy przepracowali wiecej niz 40 lat.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!