9 rzeczy, których nie powinieneś mówić odchodząc z pracy

Zwykle przychodzi taki moment, że postanawiamy odejść z obecnej pracy i spróbować swoich sił gdzie indziej. – Pamiętaj, nigdy nie wiemy w jakiej sytuacji będziemy za parę lat, nie warto więc palić za sobą mostów – radzi Michał Środa z GoWork.pl. Czasem jednak emocje biorą górę,  a wypowiedziane słowa trudno cofnąć. Oto 9 zdań, których nigdy nie powinieneś wymawiać, kiedy rezygnujesz z pracy.

 • 1. Odchodzę. Dzisiaj!<BR>
Nigdy nie stawiaj sprawy na ostrzu noża, blokując możliwość zorganizowania zastępstwa na czas. 
Ty także nie chciałbyś być zwolniony z dnia na dzień. 
O ile ustalenia z nowym pracodawcą na to pozwalają, zarezerwować sobie przynajmniej minimum czasu, który pozwoli na zamknięcie niedokończonych spraw i przekazanie swoich obowiązków wybranej osobie. – Informując pracodawcę o tym, że odchodzisz, ustal też kiedy i w jaki sposób twoi dotychczasowi koledzy z pracy zostaną poinformowani o twojej decyzji. Pozwoli to uniknąć plotek i niedopowiedzeń – mówi Michał Środa.
 • 2. To najgorsza firma w jakiej kiedykolwiek pracowałem<BR>
Do tej pory. – Nowej pracy zwykle towarzyszy wyobrażenie, że stanie się urzeczywistnieniem naszych zawodowych marzeń, co jednak jeżeli się rozczarujemy? Dobrze jest mieć gdzie wrócić – wyjaśnia przedstawiciel GoWork.pl
 • 3. Nie macie pojęcia o tym, jak zarządzać ludźmi<BR>
Obrażając wszystkich dookoła daleko nie zajdziesz. Pamiętaj, że zarządzanie ludźmi opiera się na kooperacji pracodawca – pracownik. Wymaga więc właściwego podejścia obu stron. 
Możesz powiedzieć: Pomimo, że oboje się staraliśmy, nasze wzajemne relacje nie są takie, jakie być powinny.
 • 4. Wszyscy są niezadowoleni z pracy tutaj<BR>
Nawet jeżeli to prawda, powinieneś zdać sobie sprawę z tego, że ty odejdziesz, a twoi koledzy poniosą konsekwencje twoich słów.
 • 5. Za mało mi płaciliście <BR>
Nie sprowadzaj sprawy tylko do pieniędzy. Jeżeli do twojego przyszłego szefa dojdzie informacja, że stanowią one dla Ciebie jedyny priorytet, twoje notowania spadną. 
Zastanów się co możesz zyskać poprzez takie oświadczenie, a dokładniej, ile możesz stracić. Jeżeli musisz, wspomnij, że praca, którą dostałeś wiąże się także z wyższym wynagrodzeniem, ale na tym poprzestań.
 • 6. „Oni nic nie robią” czyli skarżenie i narzekanie na kolegów<BR>
Trzeba było mieć odwagę, by zrobić to wcześniej. Nawet jeżeli ktoś uprzykrzał Ci dotychczasową pracę, ten problem właśnie przestaje Cię dotyczyć. 
Po prostu nie wylewaj żali, bo zaprezentujesz się jako osoba o słabym charakterze. Skup się na sobie.
 • 7. „Tutaj się tylko nudziłem”<BR>
Nigdy tak nie mów, chyba, że chcesz zostać zapamiętany, jako osoba która nie potrafi wykazać się inicjatywą i brak jej motywacji. Przenoszenie winy w tej kategorii na szefa i kolegów z pracy tylko Cię pogrąży. 
– Zamiast narzekań, podziękuj za możliwość zdobycia cennego doświadczenia – mówi Michał Środa.
 • 8. Praca tutaj nic mi nie dała<BR>
Oto fakty - otrzymywałeś za nią wynagrodzenie!
 • 9. Nie mogłem Cię złapać, dlatego piszę maila<BR>
Zdobądź się na ten wysiłek i spotkaj się z osobą, na której ręce chcesz złożyć rezygnację. Coś tak ważnego nie powinno odbywać się bezosobowo, chyba, że naprawdę nie ma innej opcji. 
Zdaniem specjalisty GoWork.pl, możesz wysłać grzecznościowa informację zawierającą list 
z rezygnacją, ale już po bezpośrednim spotkaniu.
statystyki

Komentarze (4)

 • sw680(2015-06-14 18:15) Zgłoś naruszenie 30

  Akurat odejście z zaskoczenia jest rewelacyjnym pomysłem, to jedyny sposób by zmusić pracodawce do negocjacji, bo tak naprawdę z pracodawca coś poważnego można załatwić wyłącznie z pozycji siły. Jeśli przez odejście zostanie przerwany istotny projekt lub trzeba będzie nagle przeorganizować pracę działu i odmawiać ludziom dawno przyznanych urlopów to to baranowi na wysokim stołku daje zawsze do myślenia. Tylko oczywiście trzeba mieć coś w zanadrzu

  Odpowiedz
 • kamil(2015-06-17 01:56) Zgłoś naruszenie 00

  blisko tak jak każdy firm zapomnij o zasad w szkole. Nie powinno tak układ z pracowniki. Jeżeli pracownik nie zadowolny z innym pracowniki po cichu odjeście jest lepszej

  Odpowiedz
 • Kuba(2015-06-15 07:33) Zgłoś naruszenie 00

  Pierd KOTKA za pomoca młotka

  Odpowiedz
 • jk(2015-06-14 15:11) Zgłoś naruszenie 00

  9 rzeczy, których nie powinieneś robić na tym portalu:
  Klikać 9 razy na każdy slajd tracąc czas, transfer na każdy obrazek podpisany jednym zdaniem. Dość nabijania kasy GP, niech zrobi to porządnie w jednym wpisie a nie w 9.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!