Rodzinna, szkoleniowa i socjalna: Zobacz, jaką rentę możesz dostać z ZUS

Osoba niezdolna do pracy może starać się o rentę z ZUS - z tytułu niezdolności do pracy, wypadkową, szkoleniową lub socjalną. Świadczenie mogą otrzymać także członkowie rodziny po śmierci uprawnionego do renty z tytułu niezdolności do pracy.

emeryt, świadczenia

żródło: ShutterStock

Renta socjalna

Osoby niezdolne do wykonywania jakiejkolwiek pracy mogą się również starać w ZUS (lub innym organie emerytalno-rentowym, na przykład KRUS) o rentę socjalną.

Jest ona przyznawana z tytułu pełnej lub czasowej niezdolności do pracy. Przysługuje ona osobom pełnoletnim, które zamieszkują na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Ponadto, aby otrzymać świadczenie, niezdolność musiała powstać przed ukończeniem 18. roku lub w trakcie nauki do ukończenia 25. roku życia.

Renta socjalna przyznawana jest w stałej wysokości, wynoszącej 84 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Świadczenie nie przysługuje jednak między innymi osobom, które mają ustalone prawo do emerytury czy renty inwalidzkiej. Kto dokładnie nie dostanie renty socjalnej, dowiesz się tutaj>>

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!