Dłuższe urlopy i świadczenia przedemerytalne: Kto dostaje pieniądze za siedzenie w domu

Przedłużające się zwolnienia lekarskie, dłuższe urlopy wypoczynkowe czy różne rodzaje świadczeń przedemerytalnych - w Polsce liczne grupy osób mogą liczyć na finansową pomoc państwa nawet wtedy, gdy z różnych powodów przestaną pracować.

Opalanie

żródło: ShutterStock

Dla kogo dłuższy płatny urlop

Kodeks pracy zapewnia każdej osobie zatrudnionej na umowę o pracę coroczny, nieprzerwany i przede wszystkim płatny urlop wypoczynkowy. W podstawowym wymiarze wynosi on 20 dni roboczych, jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat i 26 dni roboczych, jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.

Jednak niektórym grupom przysługuje dłuższy płatny urlop. Urzędnicy mianowani, oprócz standardowych 26 dni wolnego, po 5 latach zatrudnienia w służbie cywilnej nabywają prawo dodatkowego dodatkowego urlopu, który wzrasta z każdym rokiem pracy o jeden dzień. Maksymalnie urlop może być wydłużony do 12 dni roboczych, co w sumie daje aż 38 dni urlopu wypoczynkowego. Więcej o urlopach urzędników mianowanych przeczytasz tutaj>>

Kolejną grupą zawodową, której przysługuje zwiększony wymiar urlopu, są osoby zatrudnione na stanowiskach sędziego oraz prokuratora. Poza urlopem wypoczynkowym w podstawowym wymiarze przysługuje im corocznie dodatkowy urlop, który wynosi 6 dni roboczych po dziesięciu latach pracy i 12 dni roboczych po 15 latach pracy.

Do dłuższych urlopów mają też prawo nauczyciele akademiccy - przysługuje im 36 dni roboczych do wykorzystania w okresie wolnym od zajęć dydaktycznych.

Z kolei nauczyciele mają prawo do urlopu w okresie ferii szkolnych - letnich i zimowych. Jeżeli nauczyciel pracuje w szkole, w której nie przewidziano ferii szkolnych, przysługuje mu prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych w czasie ustalonym w planie urlopów.

Na dodatkowe wolne mogą też liczyć pracownicy socjalni (po przepracowaniu pełnych 5 lat nabywają prawo do dodatkowego, 10-dniowego urlopu wypoczynkowego raz na dwa lata) oraz mundurowi - w wymiarze do 13 dni roboczych rocznie - którzy m. in. pełnią służbę w warunkach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia.

Komu jeszcze przysługuje dłuższy urlop wypoczynkowy, dowiesz się tutaj>>

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (1)

  • obserwator(2015-05-27 13:43) Zgłoś naruszenie 00

    należałoby się nad tymi przywilejami zastanowić, czy słusznie im się należy dodatkowy urlop np. w służbach cywilnych pracownicy robia to samo, ale tym co udało się załapać na służbę cywilną mają więcej urlopu, czy słusznie skoro wykonuja ta samą pracę

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!