Wady i zalety samozatrudnienia

Tak pracują nie tylko freelancerzy, ale nawet pracownicy korporacji, którzy postanowili stworzyć jednoosobową działalność gospodarczą. Na własny rachunek i na własne ryzyko.

 • Samozatrudnienie w różnych pańśtwach definiowane jest na różne sposoby. W Polsce przepisy opisują tym terminem prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Najczęśniej mówiąc o smaozatrudnieniu ma się na mysli przejście z pracy na umowę o pracę na własną działalność. Często proponowanie pracownikom takiego trybu ma związek z zmniejszaniem kosztów działalności firmy. Pracodawca zlecając zadania pracownikowi samozatrudnionemu nie jest także ograniczany obowiązkami kodeksu pracy.
 • Zwolennicy samozatrudnienia zwracają uwagę na brak ograniczenia pracy dla konkurencji. W ten sposób jedna osoba może przyjmować zadania od wielu zleceniodawców, a także korzystać z elastycznego czasu i miejsca pracy. Krótko mówiąc: im więcej pracujesz, tym więcej zarabiasz. Mniejsze mogą być także podatki nałożone na honoraria.
 • Kiedy pracodawca postanawia zlecić zadania samozatrudnionej osobie, ponosi niższe koszty pracy. Pracownik może w ten sposób otrzymać wyższą kwotę na rękę niż pracując na umowę o pracę.
 • Samozatrudnieni przedsiębiorcy mogą rozliczać się według podatku ryczałtowego, lub zgodnie z liniową stwką 19 roc. podatku dochodwego. Pracownicy etatowi płacą podatek progresywny 18 proc. i 32 proc.
 • Samozatrudnieni płacą niższe składki na ZUS. Mniejsza jest jednak stabilność zatrudnienia. Osoby samozatrudnione muszą także samodzielnie prowadzić księgowośc.
statystyki

Komentarze (2)

 • goska(2015-04-22 07:24) Zgłoś naruszenie 20

  Co za bzdury, w szczegolnosci ostatni podpunkt ze musza samodzielnie prowadzic ksiegowosc, przez pierwszy rok zlecilam prowadzenia księgowości do biura rachunkowego - koszt 100zl, wraz z rozwojem firmy koszt roszt rósł, ale bylo o wiele wiecej pracy. Bez biura ksiegowego nie poradzilabym sobie, w szczególności prowadzac firme uslugowa. Jako osoba samozatrudniona, napisze ze wada jest brak stalych godzin pracy, odpowiedzialnosc za klientow i pracowników i praca w godzinach niesocjalnych - bo zawsze ktos cos chce i dzwonia nawet po nocach. Największym minusem jest jednak to, ze jak nie pracujesz, to nie zarabiasz, a zus placic trzeba. Stad od zalozenia dzialalnosci na pierwsze wakacje pojechalam po 4 latach, bo pracownicy mogli sie juz zajac firma, a takze wypracowac na Zus. Drugim najwiekszym minusem byl brak zrozumienia ze strony rodziny i innych, wlasnie popularyzowany przez takie artykuły. Mam na mysli, ze bedac osoba samozatrudniona i pracujaca z domu, wszyscy mysla ze jestes w domu, lezysz i pachniesz i mozesz za nich i dla nich zalatwic milion spraw. A znajomi mysla ze wiecej zarabiasz, to non stop chodza i pytaja o pozyczki. Samozatrudnienien jest tylko dla ludzi o mocnych nerwach.

  Odpowiedz
 • ted(2015-04-22 11:52) Zgłoś naruszenie 01

  Samozatrudnienie jest deską ratunku dla ludzi ODRZUCONYCH przez Państwo POlskie. Państwo dla wybranej grupy mafijnej PO-PSL. Już wybory fałszują aby władzy nie oddać. Media w 100% za tym układem. Z jednej strony potworny wzrost zadłużenia ( ok.bilion złotych) z drugiej największy w Europie transfer za granicę zysków firm zagranicznych (60-30 mld.zł/rok) Polsko obudź się !!!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!