Poradnik: Na co uważać wybierając działkę budowlaną

Wraz z nadejściem wiosny wiele osób rozpoczęło poszukiwania działek pod budowę domu. Zakup działki jest zwykle znacznie bardziej skomplikowany od kupna mieszkania. Oto podstawowe porady, które ułatwią poruszanie się wśród wielu ofert. Opracowanie Marcin Jańczuk, Metrohouse.

Droga i działka

żródło: Forsal.pl

Dojazd

Działka musi posiadać drogę dojazdu o określonej przez władze lokalne szerokości. Nie ma problemu jeśli jest to droga publiczna. W przypadku jeśli konieczny będzie dojazd przez inne działki, których nie jesteśmy właścicielem niezbędne będzie ustanowienie służebności drogi koniecznej. Z doświadczenia doradców Metrohouse wynika, że zwykle nie ma z tym większych problemów, ale gdy natrafimy na upartego sąsiada, sprawa może skończyć się w sądzie. Ważnym elementem jest określenie, kto odpowiada za działkę w sezonie zimowym, czy jest ona ośnieżana i naprawiana. Ponadto jeśli działka jest położona przy ruchliwej drodze, należy pamiętać, że dom powinien być od niej odpowiednio oddalony. Także jego projekt powinien uwzględniać większe natężenie hałasu. Pamiętaj, że nie zawsze fizycznie istniejący dojazd gwarantuje formalny dostęp do działki.

statystyki

Komentarze (2)

  • ZADYMIENIE(2015-03-29 00:23) Zgłoś naruszenie 00

    WYBIERASZ piękną działkę ,wybudujesz ładny dom ,to żyj po bogacku nie zapominając o ekologicznym ogrzewaniu a nie jak w większosci ogrzewa się po biedacku czym da i jak się da a latem podgrzewa się wodę paląc śmieci ,najbardziej proponuję ci zwracać no to uwagę na jakim osiedlu będiesz mieszkać!

    Odpowiedz
  • 59(2015-04-01 16:24) Zgłoś naruszenie 00

    Żeby sprawdzić działkę w geodezji to trzeba wykazać interes prawny. I jeszcze drobiazg - warto kupić mapę zasadniczą terenu. Tam pokazane są przebiegi infrastruktury pod ziemią. Bo niestety nie można budować na istniejącym np. rurociągu gazowym.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!