Poradnik: Na co uważać wybierając działkę budowlaną

Wraz z nadejściem wiosny wiele osób rozpoczęło poszukiwania działek pod budowę domu. Zakup działki jest zwykle znacznie bardziej skomplikowany od kupna mieszkania. Oto podstawowe porady, które ułatwią poruszanie się wśród wielu ofert. Opracowanie Marcin Jańczuk, Metrohouse.

Działka

żródło: ShutterStock

Media

Podstawą przy zakupie działki budowlanej musi być dostęp działki do energii elektrycznej. Fakt, że w pobliżu znajduje się słup energetyczny nie jest wystarczającą gwarancją, że na działce będzie można podłączyć prąd. Każdorazowo należy upewnić się u dostawcy energii o możliwościach podłączenia prądu. W tym celu w zakładzie energetycznym należy złożyć wniosek o ustalenie warunków przyłączenia do sieci. Warto też sprawdzić, czy jest możliwość podłączenia do sieci wodociągowej. W wielu przypadkach będzie to niemożliwe, ale zawsze pozostaje przecież możliwość wywiercenia własnego ujęcia. Ideałem byłby dostęp do wszystkich podstawowych mediów, ale takie grunty z reguły są znacznie droższe.

statystyki

Komentarze (2)

  • ZADYMIENIE(2015-03-29 00:23) Zgłoś naruszenie 00

    WYBIERASZ piękną działkę ,wybudujesz ładny dom ,to żyj po bogacku nie zapominając o ekologicznym ogrzewaniu a nie jak w większosci ogrzewa się po biedacku czym da i jak się da a latem podgrzewa się wodę paląc śmieci ,najbardziej proponuję ci zwracać no to uwagę na jakim osiedlu będiesz mieszkać!

    Odpowiedz
  • 59(2015-04-01 16:24) Zgłoś naruszenie 00

    Żeby sprawdzić działkę w geodezji to trzeba wykazać interes prawny. I jeszcze drobiazg - warto kupić mapę zasadniczą terenu. Tam pokazane są przebiegi infrastruktury pod ziemią. Bo niestety nie można budować na istniejącym np. rurociągu gazowym.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!