Poradnik: Na co uważać wybierając działkę budowlaną

Wraz z nadejściem wiosny wiele osób rozpoczęło poszukiwania działek pod budowę domu. Zakup działki jest zwykle znacznie bardziej skomplikowany od kupna mieszkania. Oto podstawowe porady, które ułatwią poruszanie się wśród wielu ofert. Opracowanie Marcin Jańczuk, Metrohouse.

działka budowlana, nieruchomości, architekt, budownictwo

żródło: ShutterStock

Grunt

O ile nie jesteśmy do końca pewni, co kryje w sobie ziemia, warto zdecydować się na badania gruntu. Jest to zazwyczaj seria odwiertów, która pozwala lepiej dobrać strukturę fundamentów. Mając wiedzę o rodzaju gruntu, poziomie wód gruntowych będzie łatwiej zaprojektować przyszły dom. Ponadto tego typu badania odkrywają czasem niedopowiedzianą historię gruntów. Okazuje się, że w tym miejscu było kiedyś wysypisko, czy też pozostałości po innych budynkach lub też są to grunty z przewagą torfu uniemożliwiające zastosowanie tradycyjnych metod budowy domu. Z jednej strony taka wiedza da nam odpowiedź na pytanie, czy grunty nie są np. skażone przez składowane tam substancje, ale także pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek przy rozpoczęciu prac budowlanych.

Często zależy nam na zakupie działki w pobliżu cieków wodnych. Dlatego warto sprawdzić, czy grunty nie są terenami zalewowymi. Obecnie nie trzeba polegać tylko na zapewnieniach sprzedającego. Mapy zagrożenia powodziowego i mapy ryzyka powodziowego znajdują się na ogólnodostępnym portalu mapy.isok.gov.pl Przy okazji warto zaznaczyć, że jeśli w pobliżu naszej działki znajduje się wał przeciwpowodziowy budowa domu (o ile w ogóle będzie możliwa) musi być oddalona od podstawy wału o co najmniej 50 m. Istnieją też ograniczenia w budowie domów na działkach z dostępem do linii brzegowej.

statystyki

Komentarze (2)

  • ZADYMIENIE(2015-03-29 00:23) Zgłoś naruszenie 00

    WYBIERASZ piękną działkę ,wybudujesz ładny dom ,to żyj po bogacku nie zapominając o ekologicznym ogrzewaniu a nie jak w większosci ogrzewa się po biedacku czym da i jak się da a latem podgrzewa się wodę paląc śmieci ,najbardziej proponuję ci zwracać no to uwagę na jakim osiedlu będiesz mieszkać!

    Odpowiedz
  • 59(2015-04-01 16:24) Zgłoś naruszenie 00

    Żeby sprawdzić działkę w geodezji to trzeba wykazać interes prawny. I jeszcze drobiazg - warto kupić mapę zasadniczą terenu. Tam pokazane są przebiegi infrastruktury pod ziemią. Bo niestety nie można budować na istniejącym np. rurociągu gazowym.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!