Dodatkowa opieka medyczna i ruchomy czas pracy, czyli jak firmy pomagają rodzicom w pracy

Firmy, które chcą pomóc rodzicom, mogą między innymi wprowadzić w firmie ruchomy czas pracy lub zagwarantować pracownikom z dziećmi dodatkową opiekę medyczną. Wiele rozwiązań korzystnych dla pracowników z dziećmi wdrożyli już pracodawcy, którzy wzięli udział w konkursie Dobry Klimat dla Rodziny organizowanym przez Kancelarię Prezydenta RP.

  • <b>Elastyczny czas pracy</b>
<br>
<br>
Znowelizowane przepisy Kodeksu pracy dały rodzicom możliwość korzystania z ruchomego czasu pracy, dzięki któremu rodzice mogą tak ustalić swój grafik pracy, aby skoordynować go z potrzebami dziecka. W ramach tego rozwiązania, możliwe jest ustalenie różnych godzin rozpoczynania pracy w różnych dniach albo wskazywanie przedziału czasu, w którym zatrudniony powinien podjąć obowiązki. W ten sposób pracownik może zadecydować, o której godzinie stawi się w firmie - ważne jest, aby zmieścił się w wyznaczonym przedziale czasowym ustalonym przez pracodawcę, na przykład pomiędzy godziną 6.00 a 9.00.
<br>
<br>
Takie rozwiązanie wprowadziła firma WESSLING, której pracownicy korzystają ze skróconego czasu pracy, ruchomych godzin pracy, pracy w domu oraz równoważnego czasu pracy. Mogą więc oni rozpocząć pracę pomiędzy godz. 7.00 a 12.00 lub pracować w systemie dwuzmianowym (od 7.00 do 15.00 albo od 12.00 do 20.00). Zatrudnieni mogą także wychodzić w godzinach pracy, aby załatwić prywatne sprawy, i nie muszą tego czasu odpracowywać.
<br>
<br>
Z kolei w firmie NUTRICIA, pracownicy nieliniowi mają możliwość rozpoczynania pracy pomiędzy godz. 7.00 a 10.00, a kończenia pomiędzy godz. 15.00 a 18.00. Ponadto, cześć pracowników może też wykonywać swoje obowiązki z domu lub pracować w niepełnym wymiarze czasu pracy.
<br>
<br>
<a  href="http://serwisy.gazetaprawna.pl/praca-i-kariera/artykuly/851331,firmy-potrafia-ulatwic-prace-rodzicom.html" title=""><font color="#C9C9C9">>>Czytaj też: Firmy potrafią ułatwić pracę rodzicom</font></a>
  • <b>Opieka nad dzieckiem w firmie</b>
<br>
<br>
Elastyczny czas pracy pozwala rodzicom na dopasowanie grafika do okresu, w którym dziecko przebywa w żłobku, przedszkolu czy szkole. Firmy przygotowują się jednak także na okoliczność, kiedy ta forma opieki nie funkcjonuje i rodzic musi zabrać dziecko do pracy.
<br>
<br>
Zazwyczaj firmy stosują politykę „otwartych drzwi", czyli stwarzają takie warunki pracy, aby dziecko miało w zakładzie miejsce do zabawy lub odrabiania lekcji. I tak LINK4 przygotowało dwa pokoje wypoczynkowe z zabawkami, przyborami do rysowania, zestawem bajek, audiobooków i książek. Do dyspozycji pracowników jest mobilny stolik z zestawem narzędzi plastycznych i zabawkami, który można ustawić bezpośrednio przy stanowisku pracy. Ponadto pomieszczenia firmy są przystosowane do przewinięcia i wykąpania dziecka.
<br>
<br>
W Polsce istnieje jednak w ogóle problem z dostępnością do żłobków i przedszkoli, dlatego na przykład Wessling Polska wybrał na swoją siedzibę budynek, w którym mieści się przedszkole. Inne zakłady, jak Nuticia, gwarantują dofinansowanie do żłobka lub przedszkola w wysokości zależnej od poziomu wynagrodzenia.
<br>
<br>
<a  href="http://serwisy.gazetaprawna.pl/edukacja/artykuly/842645,niepubliczne-przedszkola-beda-upadac.html" title=""><font color="#C9C9C9">>>Czytaj też: Koniec zabawy w niepubliczne przedszkola. Dzieci coraz mniej, placówki będą upadać</font></a>
  • <b>Szpital i znieczulenie, czyli dodatkowa opieka medyczna</b>
<br>
<br>
Ważnym elementem prorodzinnej polityki wielu firm jest również dofinansowanie produktów lub usług dla rodziców. Część tego typu pomocy jest finansowana z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, tak jak na przykład dopłaty do wypoczynku dzieci lub opłat za przedszkole lub żłobek (takie dopłaty gwarantuje pracownikom NUTRICIA).
<br>
<br>
Inne przywileje firma musi już opłacić całkowicie z własnej kieszeni. Najczęściej chodzi o dodatkową opiekę medyczną dla pracowników i dzieci. I tak najszerszą pomoc w tym zakresie gwarantuje pracownikom właśnie NUTRICIA, zapewnia bowiem kobietom specjalistyczną opiekę lekarską, dostęp do szkoły rodzenia oraz opieki okołoporodowej, dofinansowuje poród rodzinny z udziałem osoby wskazanej przez pracownicę, pomaga w uzyskaniu miejsca w szpitalu i pokrywa koszt porodu w sali o podwyższonym standardzie, pobytu w sali poporodowej oraz znieczulenia.
<br>
<br>
Inne firmy, jak WESSLING, oferują zajęcia w prywatnej szkole rodzenia czy też pakiety ponadpodstawowych szczepień dla dzieci.
  • <b>Szkolenia i warsztaty dla pracowników</b>
<br>
Firmy wspierają też rodziców, prowadząc różnego rodzaju szkolenia i warsztaty. W LINK4 pracownicy mają do wyboru wachlarz warsztatów z różnych obszarów: chustowanie niemowląt, zabawy z dziećmi, zasady udzielania pierwszej pomocy dziecku, adaptacja przedszkolna, bajkoterapia, rozwój mowy czyli „logopedia dla rodziców”, żywienie dzieci, bezpieczeństwo na drodze i w sieci.
<br>
<br>
Pracodawcy zachęcają też mężczyzn do aktywnego uczestnictwa w wychowaniu dzieci, organizując kampanie informujące o przysługującym im urlopie ojcowskim (WESSLING) czy warsztaty poświęcone roli ojca w rodzinie (LINK4 - warsztaty „Tatą być”).
<br>
<br>
Ponadto wszystkie zakłady zapraszają pracowników na pikniki rodzinne czy imprezy okolicznościowe dla dzieci. VERMICULITE z okazji urodzin dzieci pracowników przekazuje im im drobne upominki, dostosowane do zainteresowań i wieku dziecka.
  • <b>Pracodawcy pomagają państwu</b>
<br>
<br>
Pracodawcy stosują też rozważania, które wspomagają działania państwa, które w szczególny sposób chroni pracownicę w ciąży i daje przywileje młodym rodzicom.
<br>
<br>
I tak, zgodnie z przepisami, ciężarna pracownica nie może między innymi wykonywać swoich zajęć dłużej niż 8 godzin i nie może pracować w nocy, nie wolno jej też zlecać godzin nadliczbowych. Firma Link4 poszła jeszcze dalej i pozwala swoim pracownicom w okresie ciąży może pracować jedynie 4 godziny dziennie, a i tak wypłaca im wtedy pełne wynagrodzenie.
<br>
<br>
Niektórzy przedsiębiorcy fundują też swoiste becikowe, czyli - tak jak firma Vermiculite Poland - fundują pracownicy po urodzeniu dziecka wyprawkę. W tej firmie także w ramach uzupełnienia wyprawki szkolnej, pracownicy-rodzice korzystają ze wsparcia materialnego. 
<br>
<br>
<a  href="http://praca.gazetaprawna.pl/galerie/849223,duze-zdjecie,1,urlop-macierzynski-panstwo-pomaga-wrocic-do-pracy-po-urodzeniu-sie-dziecka.html" title=""><font color="#C9C9C9">>>Czytaj też: Ochrona pracy i urlopy, czyli jak państwo pomaga wrócić do pracy po urodzeniu się dziecka</font></a>
statystyki

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!