Dodatkowa opieka medyczna i ruchomy czas pracy, czyli jak firmy pomagają rodzicom w pracy

Firmy, które chcą pomóc rodzicom, mogą między innymi wprowadzić w firmie ruchomy czas pracy lub zagwarantować pracownikom z dziećmi dodatkową opiekę medyczną. Wiele rozwiązań korzystnych dla pracowników z dziećmi wdrożyli już pracodawcy, którzy wzięli udział w konkursie Dobry Klimat dla Rodziny organizowanym przez Kancelarię Prezydenta RP.

praca, rodzina, kobieta

żródło: ShutterStock

Opieka nad dzieckiem w firmie

Elastyczny czas pracy pozwala rodzicom na dopasowanie grafika do okresu, w którym dziecko przebywa w żłobku, przedszkolu czy szkole. Firmy przygotowują się jednak także na okoliczność, kiedy ta forma opieki nie funkcjonuje i rodzic musi zabrać dziecko do pracy.

Zazwyczaj firmy stosują politykę „otwartych drzwi", czyli stwarzają takie warunki pracy, aby dziecko miało w zakładzie miejsce do zabawy lub odrabiania lekcji. I tak LINK4 przygotowało dwa pokoje wypoczynkowe z zabawkami, przyborami do rysowania, zestawem bajek, audiobooków i książek. Do dyspozycji pracowników jest mobilny stolik z zestawem narzędzi plastycznych i zabawkami, który można ustawić bezpośrednio przy stanowisku pracy. Ponadto pomieszczenia firmy są przystosowane do przewinięcia i wykąpania dziecka.

W Polsce istnieje jednak w ogóle problem z dostępnością do żłobków i przedszkoli, dlatego na przykład Wessling Polska wybrał na swoją siedzibę budynek, w którym mieści się przedszkole. Inne zakłady, jak Nuticia, gwarantują dofinansowanie do żłobka lub przedszkola w wysokości zależnej od poziomu wynagrodzenia.

>>Czytaj też: Koniec zabawy w niepubliczne przedszkola. Dzieci coraz mniej, placówki będą upadać

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!