Nauczyciele, górnicy, frankowicze: Czego żądają od rządu Kopacz kolejne grupy?

Kolejne grupy wysuwają żądania wobec rządu, a w przypadku odmowy spełnienia tych roszczeń grożą strajkami - o ile protesty już się nie rozpoczęły. Tymczasem realizacja chociażby jednego z postulatów to dla budżetu miliony, a nawet miliardy złotych. Zobacz, czego oczekują od gabinetu Kopacz demonstranci.

lekarz, szpital, służba zdrowia

żródło: ShutterStock

Lekarskie "nie" dla pakietu kolejkowego i onkologicznego

Strajku nie wykluczają również lekarze. Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy poparł bowiem Porozumienie Zielonogórskie w sporze z rządem i ogłosił, że na razie zostanie przeprowadzona tylko akcja protestacyjna.

O co chodzi lekarzom? Pod koniec zeszłego roku Porozumienie Zielonogórskie nie doszło do porozumienia z resortem zdrowia. Chodziło o kwotę przeznaczoną na POZ (podstawową opieka zdrowotna), a dokładnie o podział na stawkę podstawową (kapitacyjną) i finansowanie leczenia niektórych chorób. Do tego doszły kwestie proceduralne, w tym czas zawierania kontraktów z NFZ.

Jednak największym problemem dla lekarzy było wprowadzenie od nowego roku dwóch pakietów - onkologicznego i kolejkowego - według medyków źle przygotowanych i wprowadzonych zbyt pochopnie, co zresztą zdają się potwierdzać takie doniesienia>>

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (13)

 • ao(2015-02-12 07:03) Zgłoś naruszenie 00

  Dyżurni strajkowicze.
  Zawsze to samo. Zwyczaje i przywileje z poprzedniej epoki. Inni niech zasuwają na ich żądania.
  Emerytury wcześniej niż pozostali, składki na KRUS (niższe), odprawy, trzynastki, czternastki itp.

  Odpowiedz
 • asd(2015-02-09 07:57) Zgłoś naruszenie 00

  do 2: LLLLL wykończona frankowiczka - taka skala udzielania kredytów, jaki i opcji walutowych, poliso-lokat, opcji inwestycyjnych czy też sytuacja w kopalniach, w których nie modernizowano administracji i zarządzania kopalniami oraz nie modernizowano wydobycia węgla zostawiając tą całą skorumpowaną sieć sprzedaży węgla i zakupów dla kopalni to wynika z braku nadzoru państwowego nad tymi sprawami. Brak tego nadzoru państwowego i zaniedbania rządzących i ich krótkowzroczność skupiona na doraźnych korzyściach dla budżetu (wysoka cena węgla) i rozruszania boomu w budownictwie teraz zrzucają na Frankowiczów i Górników wydobywających węgiel z narażeniem zdrowia i życia. Frankowicze mają zaciskać zęby i płacić raty jakie wynikają z kursu franka a Górnicy mają zaciskać zęby i robić za 2000 tyś. zł, a prezesi z zarządami obniżą sobie wynagrodzenie z 90 tyś. zł na miesiąc do 80 tyś. zł na miesiąc, co daje ponad milion zł rocznie dla tego towarzystwa z osobna. Może zamiast się licytować kto ma lepiej warto przyjrzeć się kto bardzo wysokie wynagrodzenia bierze za zarządzanie i za nadzorowanie tymi sprawami, kto doprowadził do takiej sytuacji.

  Odpowiedz
 • korekta do 9: asd(2015-02-09 08:15) Zgłoś naruszenie 00

  korekta:
  Górnicy mają zaciskać zęby i robić za 2 tyś. zł

  Odpowiedz
 • @3(2015-02-08 10:18) Zgłoś naruszenie 00

  Ty nie obrażaj Thacher porównując ją do słupa który nie ma nic do powiedzenia tylko kopanie obywateli Polskich.

  Odpowiedz
 • contra dyskryminacji(2015-02-08 11:42) Zgłoś naruszenie 00

  Górnicy powinni żądać od rządu Kopacz, żeby ich też objęła konwencja przeciwko stosowaniu przemocy.

  Odpowiedz
 • qw(2015-02-08 12:40) Zgłoś naruszenie 00

  za dużo jest u nas ćwierćinteligentów, którzy nie rozumieją zależności. Weźmy taki węgiel na którym oparte jest wytwarzanie energii elektrycznej i energii przekazywanej drogą cieplną, a są to artykuły pierwszej potrzeby. Jeżeli management państwowych kopalń i JSW w czasach wysokich cen za węgiel nie inwestował w restrukturyzacje administracji kopalń i modernizacje wydobywania węgla tylko brali przeogromne wynagrodzenia licząc, że będzie to można robić kosztem zdrowia i życia górników, którym się wszystko obcina nazywając to, że to są przywileje to się pomylili. Druga rzecz to polski węgiel jest za złotówki a jak pozamykamy kopalnie, które przy tak rozbudowanej administracji i sieci pośredników i przy tak dużych zarobkach prezesów i zarządu kopalń jest dużo droższy od węgla sprowadzanego choćby z Rosji, to trzeba będzie kupować masę dolarów aby kupić węgiel z zagranicy aby zastąpił polski węgiel więc cena tzw. dewiz pójdzie w górę i nagle się okaże, że energia elektryczna i węgiel sprowadzany z zagranicy zacznie kosztować dużo więcej a i przy okazji spadnie wartość złotówki co przeniesie się na wzrost rat kredytowych tak ochoczo dawanych przez zagraniczne i polskie banki, co spowodowało skokowy wzrost cen za materiały budowlane i za tzw. m2 mieszkań i domów, więc wielu kredytobiorców przepłaciło za swoje mieszkania i domy.

  Odpowiedz
 • mDziad(2015-02-08 13:03) Zgłoś naruszenie 00

  Banki stosują klauzule zabronione i nic sobie z tego nie robią. KNF i UOKiK udaje ślepego, a minister finansów i prezes NBP widzą tylko interes banków. Faktycznie państwo teoretyczne. W praktyce kupa kamieni!

  Odpowiedz
 • podatnik(2015-02-09 11:13) Zgłoś naruszenie 00

  Rząd zaczął już ściągać kasę z Polaków dla górników , nauczycieli czy frankowiczów w postaci podwyższenia składek ZUS-u . Ta b...a wciąż grabi społeczeństwo jednocześnie mówiąc , że emerytury nie wystarczą w przyszłości na przeżycie 2 tygodni. To czemu rządzący mają same przywileje , a społeczeństwo ma tylko coraz większe podatki ?

  Odpowiedz
 • stary kawaler(2015-02-07 22:37) Zgłoś naruszenie 00

  A może rząd pomoże singlom? Ja też chciałbym coś dostać, może wcześniejszą emeryturę, albo specjalne ulgi podatkowe, itp. Samotnym jest ciężko w życiu i rząd powinien im pomagać. Co?... Skąd na to weźmie? A niech zabierze np. górnikom!

  Odpowiedz
 • LLLLL wykończona frankowiczka(2015-02-07 22:44) Zgłoś naruszenie 00

  Proszę nas Frankowiczów nie stawiać na jednej szali co pozostałych. My nie chcemy żeby państwo do nas dopłacało. My jedynie chcemy żeby zareagowało i powiedziało bankom - stop nadmiernych nieuzasadnionych zysków, stop lichwie, stop nieuczciwości, stop oszustwu. Prosimy tylko o obronę i wstawienie się za nami i uczciwe potraktowanie. Przewalutowanie kredytu na złotówki po kursie z dnia zaciągnięcia kredytu nie oznacza dla banku żadnych strat. Banki w dalszym ciągu będą miały zyski takie same jak od kredytów złotówkowych.

  Odpowiedz
 • Latarnik z Greenpointu(2015-02-08 23:48) Zgłoś naruszenie 00

  Gdy banki trwonia kapital na spekulacje zamiast inwestowac w przemysl i infrastrukture to staczamy sie ponizej poziomu Grecji.
  Tam 30 % ludzi zyje w skrajnej nedzy-bez jedzenia,dachu nad glowa i oczywiscie pracy.
  POPiS tez bedzie spychal kraj na wertepy.
  Jedyna rada to probowac zaczac organizowac kraj na wzor Niemiec ( odbudowa miast polskich na prawie niemieckim po tatarskich najazdach byla wielkim sukcesem ) albo organizacja oddolna wzorem Grecji i Hiszpanii.
  Jesli bedziemy podazac obecnym kursem,to pieniedzy wystarczy tylko dla oligarchow i ich przedstawicieli w '" rzadzie ".

  Odpowiedz
 • gosc z gorzowa(2015-02-09 19:58) Zgłoś naruszenie 00

  Sprawiedliwie-- ci co na dole kopia dodac pieniedzy, a tych co w biurach pogonic, kraj jest duzy szukac pracy. Tak jak zrobił inwestor z Czechoslowacji.

  Odpowiedz
 • Piotr(2015-02-10 18:31) Zgłoś naruszenie 00

  Dlaczego mówi się, że oni żądają od rządu ? Oni żądają od innych obywateli...bo rząd nie ma swoich pieniędzy tylko nasze podatki. Aby dać jednym musi zabrać innym. Ja chciałbym aby moje pieniądze szły na rozwój kraju a nie na wspieranie zadymiarzy, cwaniaków i nierobów.
  Teraz rolnicy będą utrudniać nam życie...Proponuję na wiosnę zablokować im dojazdy do pól...Może wtedy zrozumieją co zrobili...Utrudnili życie tym, od których oczekują wsparcia.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!