Nauczyciele, górnicy, frankowicze: Czego żądają od rządu Kopacz kolejne grupy?

Kolejne grupy wysuwają żądania wobec rządu, a w przypadku odmowy spełnienia tych roszczeń grożą strajkami - o ile protesty już się nie rozpoczęły. Tymczasem realizacja chociażby jednego z postulatów to dla budżetu miliony, a nawet miliardy złotych. Zobacz, czego oczekują od gabinetu Kopacz demonstranci.

Kilka tysięcy osób zebrało się przed siedzibą Jastrzębskiej Spółki Węglowej w Jastrzębiu Zdroju

autor: Stanisław Rozpędzikżródło: PAP

Górnicy nie chcą oddać przywilejów

Na początku roku władze JSW, borykające się z problemami finansowymi spółki, ogłosiły plan naprawczy i ostrzegły, że zarząd jest zmuszony między innymi do zamrożenia płac w 2015 r., zmniejszenia deputatu węglowego, rezygnacji z dopłat do zwolnień lekarskich oraz uzależnienia wypłaty czternastej pensji od zysku firmy (miała być wypłacana w tym roku w ratach). Ponadto zarząd chciałby płacić za pracę w soboty i niedziele zgodnie z Kodeksem pracy, a nie - jak obecnie - z korzystniejszymi dla pracowników regulacjami wewnętrznymi.

W odpowiedzi górniczy związkowcy ogłosili akcję protestacyjno-strajkową - od 28 stycznia trwa bezterminowy strajk w kopalniach JSW, przybierający nieraz ostrą formę. >>Patrz: Przed siedzibą JSW policja użyła broni gładkolufowej

Górnicy nie godzą się na wypowiedzenie trzech punktów układu zbiorowego, domagają się też odwołania prezesa spółki. Rząd, który pośredniczy w rozmowach zarządu ze związkowcami, nie ugina się jednak pod presją górników. Ewa Kopacz przypomniała, że państwo nie jest jedynym właścicielem spółki JSW, ma bowiem 51 procent udziałów, liczą się więc także mniejszościowi udziałowcy.

>>Czytaj też: Solidarnościowy protest w wydaniu delikatnym: poparcie dla górników z JSW tylko słowne

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (13)

 • ao(2015-02-12 07:03) Zgłoś naruszenie 00

  Dyżurni strajkowicze.
  Zawsze to samo. Zwyczaje i przywileje z poprzedniej epoki. Inni niech zasuwają na ich żądania.
  Emerytury wcześniej niż pozostali, składki na KRUS (niższe), odprawy, trzynastki, czternastki itp.

  Odpowiedz
 • asd(2015-02-09 07:57) Zgłoś naruszenie 00

  do 2: LLLLL wykończona frankowiczka - taka skala udzielania kredytów, jaki i opcji walutowych, poliso-lokat, opcji inwestycyjnych czy też sytuacja w kopalniach, w których nie modernizowano administracji i zarządzania kopalniami oraz nie modernizowano wydobycia węgla zostawiając tą całą skorumpowaną sieć sprzedaży węgla i zakupów dla kopalni to wynika z braku nadzoru państwowego nad tymi sprawami. Brak tego nadzoru państwowego i zaniedbania rządzących i ich krótkowzroczność skupiona na doraźnych korzyściach dla budżetu (wysoka cena węgla) i rozruszania boomu w budownictwie teraz zrzucają na Frankowiczów i Górników wydobywających węgiel z narażeniem zdrowia i życia. Frankowicze mają zaciskać zęby i płacić raty jakie wynikają z kursu franka a Górnicy mają zaciskać zęby i robić za 2000 tyś. zł, a prezesi z zarządami obniżą sobie wynagrodzenie z 90 tyś. zł na miesiąc do 80 tyś. zł na miesiąc, co daje ponad milion zł rocznie dla tego towarzystwa z osobna. Może zamiast się licytować kto ma lepiej warto przyjrzeć się kto bardzo wysokie wynagrodzenia bierze za zarządzanie i za nadzorowanie tymi sprawami, kto doprowadził do takiej sytuacji.

  Odpowiedz
 • korekta do 9: asd(2015-02-09 08:15) Zgłoś naruszenie 00

  korekta:
  Górnicy mają zaciskać zęby i robić za 2 tyś. zł

  Odpowiedz
 • @3(2015-02-08 10:18) Zgłoś naruszenie 00

  Ty nie obrażaj Thacher porównując ją do słupa który nie ma nic do powiedzenia tylko kopanie obywateli Polskich.

  Odpowiedz
 • contra dyskryminacji(2015-02-08 11:42) Zgłoś naruszenie 00

  Górnicy powinni żądać od rządu Kopacz, żeby ich też objęła konwencja przeciwko stosowaniu przemocy.

  Odpowiedz
 • qw(2015-02-08 12:40) Zgłoś naruszenie 00

  za dużo jest u nas ćwierćinteligentów, którzy nie rozumieją zależności. Weźmy taki węgiel na którym oparte jest wytwarzanie energii elektrycznej i energii przekazywanej drogą cieplną, a są to artykuły pierwszej potrzeby. Jeżeli management państwowych kopalń i JSW w czasach wysokich cen za węgiel nie inwestował w restrukturyzacje administracji kopalń i modernizacje wydobywania węgla tylko brali przeogromne wynagrodzenia licząc, że będzie to można robić kosztem zdrowia i życia górników, którym się wszystko obcina nazywając to, że to są przywileje to się pomylili. Druga rzecz to polski węgiel jest za złotówki a jak pozamykamy kopalnie, które przy tak rozbudowanej administracji i sieci pośredników i przy tak dużych zarobkach prezesów i zarządu kopalń jest dużo droższy od węgla sprowadzanego choćby z Rosji, to trzeba będzie kupować masę dolarów aby kupić węgiel z zagranicy aby zastąpił polski węgiel więc cena tzw. dewiz pójdzie w górę i nagle się okaże, że energia elektryczna i węgiel sprowadzany z zagranicy zacznie kosztować dużo więcej a i przy okazji spadnie wartość złotówki co przeniesie się na wzrost rat kredytowych tak ochoczo dawanych przez zagraniczne i polskie banki, co spowodowało skokowy wzrost cen za materiały budowlane i za tzw. m2 mieszkań i domów, więc wielu kredytobiorców przepłaciło za swoje mieszkania i domy.

  Odpowiedz
 • mDziad(2015-02-08 13:03) Zgłoś naruszenie 00

  Banki stosują klauzule zabronione i nic sobie z tego nie robią. KNF i UOKiK udaje ślepego, a minister finansów i prezes NBP widzą tylko interes banków. Faktycznie państwo teoretyczne. W praktyce kupa kamieni!

  Odpowiedz
 • podatnik(2015-02-09 11:13) Zgłoś naruszenie 00

  Rząd zaczął już ściągać kasę z Polaków dla górników , nauczycieli czy frankowiczów w postaci podwyższenia składek ZUS-u . Ta b...a wciąż grabi społeczeństwo jednocześnie mówiąc , że emerytury nie wystarczą w przyszłości na przeżycie 2 tygodni. To czemu rządzący mają same przywileje , a społeczeństwo ma tylko coraz większe podatki ?

  Odpowiedz
 • stary kawaler(2015-02-07 22:37) Zgłoś naruszenie 00

  A może rząd pomoże singlom? Ja też chciałbym coś dostać, może wcześniejszą emeryturę, albo specjalne ulgi podatkowe, itp. Samotnym jest ciężko w życiu i rząd powinien im pomagać. Co?... Skąd na to weźmie? A niech zabierze np. górnikom!

  Odpowiedz
 • LLLLL wykończona frankowiczka(2015-02-07 22:44) Zgłoś naruszenie 00

  Proszę nas Frankowiczów nie stawiać na jednej szali co pozostałych. My nie chcemy żeby państwo do nas dopłacało. My jedynie chcemy żeby zareagowało i powiedziało bankom - stop nadmiernych nieuzasadnionych zysków, stop lichwie, stop nieuczciwości, stop oszustwu. Prosimy tylko o obronę i wstawienie się za nami i uczciwe potraktowanie. Przewalutowanie kredytu na złotówki po kursie z dnia zaciągnięcia kredytu nie oznacza dla banku żadnych strat. Banki w dalszym ciągu będą miały zyski takie same jak od kredytów złotówkowych.

  Odpowiedz
 • Latarnik z Greenpointu(2015-02-08 23:48) Zgłoś naruszenie 00

  Gdy banki trwonia kapital na spekulacje zamiast inwestowac w przemysl i infrastrukture to staczamy sie ponizej poziomu Grecji.
  Tam 30 % ludzi zyje w skrajnej nedzy-bez jedzenia,dachu nad glowa i oczywiscie pracy.
  POPiS tez bedzie spychal kraj na wertepy.
  Jedyna rada to probowac zaczac organizowac kraj na wzor Niemiec ( odbudowa miast polskich na prawie niemieckim po tatarskich najazdach byla wielkim sukcesem ) albo organizacja oddolna wzorem Grecji i Hiszpanii.
  Jesli bedziemy podazac obecnym kursem,to pieniedzy wystarczy tylko dla oligarchow i ich przedstawicieli w '" rzadzie ".

  Odpowiedz
 • gosc z gorzowa(2015-02-09 19:58) Zgłoś naruszenie 00

  Sprawiedliwie-- ci co na dole kopia dodac pieniedzy, a tych co w biurach pogonic, kraj jest duzy szukac pracy. Tak jak zrobił inwestor z Czechoslowacji.

  Odpowiedz
 • Piotr(2015-02-10 18:31) Zgłoś naruszenie 00

  Dlaczego mówi się, że oni żądają od rządu ? Oni żądają od innych obywateli...bo rząd nie ma swoich pieniędzy tylko nasze podatki. Aby dać jednym musi zabrać innym. Ja chciałbym aby moje pieniądze szły na rozwój kraju a nie na wspieranie zadymiarzy, cwaniaków i nierobów.
  Teraz rolnicy będą utrudniać nam życie...Proponuję na wiosnę zablokować im dojazdy do pól...Może wtedy zrozumieją co zrobili...Utrudnili życie tym, od których oczekują wsparcia.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!